Moderni faraoni iz Katara i Mundijal koji košta kao svi dosad odigrani
Bliži nam se Svetsko prvenstvo u Kataru, još 17 dana je ostalo do početka, i ono je "debelo" oborilo sve dosadašnje rekorde i brojke kada je reč o novcu uloženom da se doslovce iz prašine podigne supermoderni, futuristički kompleks stadiona i prateće infrastrukture, gde će se skoro mesec dana nadmetati fudbaleri, a navijači, valjda, uživati u svemu što budu tamo zatekli.
Ako im se dozvoli da uživaju kao što to mogu u bilo kojoj drugoj državi kad je ovakva smotra u pitanju.
Elem, prema proceni domaćina, te FIFA i ekonomskih eksperata, Katar je u ovih deset godina koliko je zidao, gradio i pripremao Mundijal, uložio, verovali ili ne, 220 milijardi dolara u ovaj verovatno najveći sportski projekat otkad postoji ova država.
Primera radi, troškovi prethodnih osam Svetskih prvenstava od Amerike 1994. do Rusije 2008. godine zbirno uzevši nisu ni blizu ovoj sumi, sveukupno su iznosili 44.3 milijarde.
Za Katar je ova kapitalna investicija, kažu, samo početak plana "Katar 2030", a mundijalski kompleks je tek klica tog kolosalnog projekta koji će u narednim godinama nastaviti da se gradi i uzdići će ovu zemlju još više na mapi najmodernijih zemalja. Nacionalna strategija, pored mundijalske infrastrukture, podrazumeva i izgradnju centra za inovacije, još hotela, aerodrome i sofisticiranu mrežu metroa.
Veliki deo budžeta, ogromnih 36 milijardi dolara, je uloženo samo u izgradnju podzemne transportne mreže koju će navijači koristiti tokom turnira. I po broju ljudi koji budu prodefilovali kroz Katar ovo Svetsko prvenstvo daleko prevazilazi sve pređašnje, pošto se očekuje brojka od 1.2 miliona ljudi.
Sve ugodnosti navijačima, fudbalerima, vlasteli, visokim zvaničnicima, ovima i onima, krvavim radom su obezbedili moderni robovi iz Šri Lanke, Nepala, Kenije, Bangladeša, Pakistana, Indije, i oni preživeli, i oni preminuli usled užasnih uslova rada tokom deset godina teške fizičke muke da Ronaldu, Mesiju i ostalima bude sve potaman.
Oko 6.500 radnika je stradalo da bi katarski faraoni ugostili svet i pokazali svoje blještavilo, svoje carstvo, raskoš i moć.
Troškovi organizacije i izgradnje infrastrukture na poslednjih osam Svetskih prvenstava
1994 - SAD: 500 miliona dolaraa
1998 - Francuska : 2.3 milijarde
2002 - Japan i Južna Koreja: sedam milijardi
2006 - Nemačka: 4.3 milijarde
2010 - Južna Afrika : 3.6 milijardi
2014 - Bazel: 15 milijardi
2018 - Rusija: 11.6 milijardi
2022 - Katar : 220 milijardi
(Telegraf.rs)
Video: Slobodan Branković prezadovoljan organizacijom Beogradskog polumaratona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.