Kad "Šampioni" igraju fudbal: Njihovi golovi su lepši, a emocija iskrenija od svih profesionalaca

 ≫ 
  • 0

Njihova ljubav prema sportu je iskrena, strast prema fudbalu prevazilazi bilo kog profesionalnog igrača. Golove koje postižu, proslavljaju sa emocijama koje se ničim ne mogu izmeriti. Ada Ciganlija. Nedelja. Čuje se smeh i graja, vidi se radost. Klub za mali fudbal "Mungosi" okupio je više od 170 mališana iz regiona sa smetnjama u razvoju kako bi se na fudbalskom terenu zajedno družili i igrali.

Na Adi Ciganliji održava se finalni dan fudbalske lige "Šampioni" koji je namenjen deci sa invaliditetom i smetnjama u razvoju. Dočekuje nas čika Aca Kovačević, predsednik kluba malog fudbala "Mungosi" koji drugi put organizuje ovo druženje uz pomoć UEFA-e i Fudbalskog saveza Srbije.

- Vi se sada nalazite među šampionima. Ovo je jedna predivna manifestacija za decu sa invaliditetom i smetnjama u razvoju. Na terenu ćete imati priliku da uživate u igri i druženju 14 ekipa. Tri ekipe, iz Osijeka, Sarajeva i Skoplja su tu. Ostale ekipe su iz Beogradai 5 gradova Srbije - ističe gospodin Kovačević i dodaje:

- U Svakom slučaju, ovo jeste sportski spektakl. Na terenu će biti preko stosedamdesetoro dece. Njihova očekivanja su velika i jedva čekaju da ovo počne. Ovo je pokazatelj i način da i ova deca mogu da se bave sportom, da mogu da uživaju i da pokažemo svima da mogu da se uključe u ovakve akcije. Ovo je način da pokažemo i tipičnoj populaciji da može da se vrši socijalizacija, ne samo ovih učesnika, već socijalizacija svih ljudi. Važno je da se probudi jedan humani aspekt kojeg u današnje vreme jako malo ima. Emociju koju ovde možete da dobijete, ne možete da dobijete nigde. To je osnovni motiv u ovome čime se bavimo.

Klub za mali fudbal Foto: Telegraf.rs

Kovačević pojašnjava značaj ovog događaja.

- Oni nemaju puno prilika da se učestvuju u ovakvim manifestacijama i da se okupljaju na ovaj način. ovo je za njih od izuzetnog znalaja. Naravno, i njihovim roditeljima puno znači. I oni mogu da uživaju u igri svoje dece. Pored toga, mogu da se opuste makar na sat dva, da ne birnu o njima, pošto je to dvadesetčetvoročasovna briga i pažnja kada su oni u pitanju. Sve čime sam se bavio u životu, stavljam na jednu stranu. Ovo je nešto najlepše čime sam se bavio. Posle ovih 13 godina druženja sa njima, mislim da sam postao mnogo bolji čovek.

Ovo druženje se organizuje drugi put i predstavlja samo uvod u takmičenja koja će uslediti, možda i na nivou Evrope.

- Mislim da u svim gradovima u Srbiji, odakle dolaze ova deca, postoji prostor da se ovakve manifestacuije prave i da se radi u kontinuitetu. Ovakvih će akcija da bude puno. A, mi sa ovom grupom dece, u okviru našeg kluba, radimo 12 meseci godišnje. Imamo četrdesetoro dece sa različitim tipovima invaliditeta i smetnjama u razvoju, sa daunovim sindromom, autizmom, cerebralnom paralizom, intelektualnim teškoćama. oni svi rado dolaze, treniraju, okupljamo se i družimo se i to je naš uspeh u svemu ovome.

- Biće sličnih projekata. Ovo je početak jedne regionalne priče. Mi sa ovim ljudima sarađujemo i oni u svojim državama organizuju slične manifestacije. Cilj je da ovo poprimi jedan širi regionalni karakter. ja verujem da ćemo iduće godine u ovo vreme okupiti još 7, 8 ekipa iz regiona i iz inostranstva. Već su nam se ljudi najavili iz Italije, iz Rumunije, iz Bugarske, iz Austrije. Očekujem da ćemo jedan dan imati internacionalni dan i jedan dan sa ekipama i Srbije. Cilj nam je, kada se to ostvari, da sa ljudima iz UEFA-e, i ljudima iz matičnih fudbalskih saveza napravimo neku vrstu Lige šampiona za decu sa smetnjama u razvoju.

Video: Turnir dece sa posebnim potrebama na Adi Ciganliji: Preko 170 mališana iz celog regiona

Sličnog mišljenja je i Bojana Milićević, koordinator sekcije sa smetnjama u razvoju kluba za mali fudbal "Mungosi". Ona objašnjava da je jako važno da se ukaže na jednakost dece koja imaju neograničene mogućnosti da žive na pravi način.

- Sve ovo je značajno, pre svega, u njihovoj vidljivosti. Značajno je i za njihov psihosocijalni razvoj. Važno je da ih podržimo i damo mogućnost da učestvuju u sportu. Sport je sredstvo koje će iskazati sposobnosti, koje, i te, kako poseduju. Važno je da shvatimo da su jednaki sa nama.

- Ovo smo organizovali u saradnji sa gospodinom Acom Kovačevićem.  Ideja je liga koja je prethodila ovom događaju. Liga je započela pre 4 godine, u mnogo manjem obimu. Ja sam se inače bavila i ranije sa ovom populacijom. Zajedno smo udružili snage i došli smo do toga da smo postali reprezent u malom fudbalu u našoj zemlji i radu sa ovom populacijom.

Bojana ima i poruku za sve koji žele da se uključe.

- Želela bih da pozovem sve ljude dobre volje, iz bilo koje bvranše. Pre svega, apelujem na moje kolege, profesore fizičkog vaspitanja da izdvoje malo svog vremena i podare malo vremena ovoj deci i porodicama, jer ta povratna informacija i emocija koju možemo dobiti od njih je nemerljiva.

(Telegraf.rs)

Video: Karlik Džons zadovoljan posle pobede nad Fenerbahčeom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA