Pakao žene iz organizacije Mundijala u Kataru: Optužila za silovanje, pa bežala iz zemlje
Meksikanka Paola Šietekat Sedas preživela je pravi pakao u Dohi, u Kataru, odakle je uspela da pobegne pre nego što je mogla da se suoči sa presudom od sedam godina zatvora i 100 udaraca bičem nakon što je optužila kolegu za seksualno zlostavljanje.
Paola, ekonomista, politikolog i antropolog, radila je u Organizacionom komitetu Svetskog prvenstva, koje se održava od 21. novembra, kada je ono što je nazvala "posao iz snova" prekinuto kada ju je osoba, koju je smatrala svojim prijateljem, navodno seksualno zlostavljala u junu, piše meksički portal Proceso.
Ona je prijavila zlostavljanje, ali je tek tada počeo njen pravi pravcati hod po mukama. Ostala je prvo šokirana jer nije naišla na razumevanje policije, a još više je zaprepastila činjenica da joj nije pomogla čak ni meksička ambasada u Kataru.
Opisala je kako je izgledala veče kad ju je kolega zlostavljao.
- Zadržala sam hladnu glavu, rekla sam svojoj majci i sve zabeležila fotografijama. Prijavila sam zlostavljača - ispričala je.
Sí, horrible la sentencia de los latigazos, pero más horrible saber que tu Embajada se sentaría a verlo sin hacer nada— Paola Schietekat 💜💚💗🇵🇸 (@paola7kat) February 16, 2022
Njena je priča postala još bizarnija jer, kaže, nije dobila zaštitu kakvoj se nadala od policije, a posebno je kritikovala reakciju meksičke ambasade u Dohi. Došla je u policijsku stanicu i shvatila da ona više nije ta koja tuži, već da je ona optužena.
Naime, muškarac kojeg je optužila za zlostavljanje rekao je da mu je ona devojka i tako dodatno zakomplikovao čitav slučaj, želeći time da krivicu prebaci na nju kao "nemoralnu devojku".
- Zahtevali su test devičanstva jer je u Kataru vanbračna veza kažnjiva sa sedam godina zatvora i sto udaraca bičem. Odjednom moja priča više nije bila bitna. Sve se temeljilo na optužbi za vanbračnu vezu, dok su ispod moje odeće bile modrice. Moj advokat je jedva progovorio i na kraju su morali pregledati moj telefon - ispričala je Meksikanka.
Njeni pratioci na Instagramu su saznali za njen slučaj kada se odvažila da piše o njemu u "storiju" na ovoj društvenoj mreži. Napisala je da je, dok je radila u Organizacionom komitetu Svetskog prvenstva u Kataru, 6. juna 2021. godine, osoba koju je smatrala svojim prijateljem iz latinoameričke zajednice u Dohi, noću ušla u njen stan i zlostavljala je.
- Rekla sam mami, koleginici na poslu, i sve dokumentovala fotografijama, kako moje pamćenje, u pokušaju samozaštite, ne bi ublažilo događaje ili potpuno izbrisalo deo njih. I prijavila sam. U činu samoljublja odbila sam da dozvolim da mi neko ponovo tako povredi telo, bez posledica - napisala je tada Paola.
Paola je posle traumatičnog iskustva noćila u hotelu u slučaju da se napadač vrati.
Dobila je lekarsko uverenje i otišla u policiju u društvu meksičkog konzula u Kataru. Na nerazgovetnom arapskom objasnila je situaciju, upitana je da li želi zabranu prilaska, da ništa ne čini ili ide do krajnjih posledica.
- Okrenula sam se da vidim konzula, koji mi je preporučio da odem do najviše instance. Potpisala sam izjavu na arapskom jeziku i navela detalje o napadaču. Nekoliko sati kasnije, u devet sati uveče, pozvali su me telefonom da hitno odem u policijsku stanicu. Zbunjena, pitala sam da li je potrebno da žena koja je upravo bila napadnuta ode sama u policijsku stanicu u tom času. Odgovor je bio da ako ne odem, žalba će biti odbačena. Kada sam stigla u stanicu, policajci su mog napadača stavili ispred mene - rekla je ona.
Posle tročasovnog ispitivanja na arapskom, tražili su test nevinosti, i tada je shvatila: više nije ona strana koja tuži, već optužena, pošto se njen napadač branio da mu je ona devojka i da su imali sporazumni seks.
- U Kataru je za vanbračnu vezu zaprećena kazna do sedam godina zatvora, a u nekim slučajevima kazna uključuje i sto udaraca bičem. Od trenutka do trenutka, moja žalba više nije bila važna. Policija je slučaj prosledila javnom tužilaštvu, jedinom mestu gde sam imala prevodioca. Sve je bilo usredsređeno na vanbračnu vezu, moj advokat je jedva govorio. Na kraju sam morala da predam svoj telefon nadležnima, otključan, ako nisam htela da idem u zatvor - dodala je ona.
Ona je istakla da joj je Vrhovni komitet pomogao da napusti zemlju. Njen telefon više nije bio važan, iako je snimila svoja svedočenja i poslala ih organizaciji za ljudska prava "Human Rights Watch" da ih objavi u slučaju da bude uhapšena.
- Nikada nisam odahnula sa većim olakšanjem nego kada su mi u pasoš utisnuli pečat. Po dolasku u rodni Meksiko adrenalin je, posle svega što mi se desilo, usporio, krenula sam da se oporavljam iako je i to bio jednako složen i bolan proces. Šta sad? Noćne more, rekonstrukcija kule od karata koja se svake sekunde ruši, žaljenje što sam uopšte sve rekla, kazna što sam slušala konzula, koji se, zajedno sa celom ambasadom, brzo odvojio od slučaja i razočaranje što nisam predvidela da bi se slučaj mogao okrenuti protiv mene, jer živimo u svetu koji izgleda mrzi žene - rekla je Paola.
(Telegraf.rs)
Video: Rukometaš Partizana Petar Đorđić otvorio dušu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.