Da li će Katar i FIFA finansijski pomoći rodbini 6.500 nastradalih radnika? Plan postoji!
Međunardona unija Sindikata profesionalnih fudbalera "FIFPro", krovna organizacija fudbalskih sindikata iz 64 zemlje, podnela je prošle nedelje u Kataru plan za osnivanje fonda za rođake radnika migranata koji su poginuli tokom građevinskih radova za Svetsko prvenstvo.
Za sada, nije poznato šta država Katar misli o ovom planu i da li će biti usvojen i realizovan.
- Radi se o prvom skeniranju - kaže profesor međunarodnog prava Vilem van Genugten koji je doprineo izradi plana.
Inicijativa je inače potekla od holandskog fudbalskog sindikata, koji je još u aprilu pozvao Fudbalski savez Holandije i organizaciju FIFPro da zauzmu stav protiv užasnih uslova rada za radnike migrante u Kataru. Prema pojedinim izveštajima, 6.500 radnika je preminulo tokom nekoliko godina rada na izgradnji stadiona i prateće infrastrukture.
U peticiji koju su potpisali članovi Holandskog sindikata poziva se i Svetska fudbalska asocijacija FIFA da osnuje svoj fond koji bi finansijski pomogao rodbinu preminulih radnika.
U mesecima koji su usledili, plan su razradili pomenuti Van Genugten i predsednik Holandskog sindikata Evgenij Levčenko, a sa predstavnicima Katara su razgovarali po prvi put prošle nedelje posredstvom generalnog sekretara i predsednika FIFPro-a.
U januaru će, kako se navodi, uslediti razgovori o eventualnoj realizaciji što pokazuje da Katar nije odmah odbacio plan. Inače, plan još ne podrazumeva finansijsku pomoć radnicima migrantima koji su postali invalidi dok su radili u Kataru, ali Van Genugten ne isključuje mogućnost da se to promeni.
Sindikati žele da Katar i FIFA prvi izdvoje sredstva za rodbinu nastradalih, pa tako imaju računicu da ako Katar uloži četiri procenta svog bruto domaćeg proizvoda, a FIFA pet odsto profita od Mundijala - to će doneti više od 440 miliona evra!
Najavljeno je da bi se mogle pridružiti i druge organizacije ili pojedinci. Još uvek nije jasno ko bi to trebalo da bude.
- Kada Katar i FIFA počnu, svako ko želi može da učestvuje, ali tim redosledom. Takođe planiramo da pišemo drugim organizacijama čim strategija FIFPro bude poznata - kaže Van Genugten.
Ono što je jako važno, inicijatori ovog plana ne žele da upravljanje fondom prepuste Kataru ili FIFA.
Van Genugten i Levčenko smatraju da mora postojati organizacija koja bi mogla da vodi fond. Ako je potrebno, može se uspostaviti organizacija za implementaciju lana i za njegovu realizaciju.
Podsetimo, britanski list Gardijan pisao je početkom ove godine da je više od 6.500 radnika stradalo na gradilištima poslednje četiri godine, tokom radova na izgradnji infrastrukture za Mundijal.
Svi oni su bili žrtve građevinskih nesreća, ali i vrućine, loših uslova života i samoubistava.
Gardijan je razgovarao sa svojim izvorima u Indiji, Pakistanu, Nepalu, Bangladešu i Šri Lanki, zemljama iz kojih dolazi najviše radnika migranata. Nisu bili dostupni podaci o migrantima iz drugih zemalja, kao što su Filipini i Kenija.
Međunarodna organizacija rada (ILO) prijavila je samo 50 nesreća sa smrtnim ishodom prošle godine, ali je taj broj bio takav zbog neuredne registracije radnika u Kataru.
Video: Dušan Tadić poručuje Aleksandru Mitroviću: Ljut sam jer igra u Čempionšipu
(Telegraf.rs)
Video: Da li je Mega oštećena u završnici meča sa Partizanom, svi pričaju o potezu Vašingtona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dg
Po ovim ciframa ispade da je veća opasnost biti radnik u Kataru nego Srbin na Kosovu '99.
Podelite komentar