Niko te ne tera da gledaš, niko te i ne pita: Superliga za "navijače budućnosti"
Ovog ponedeljka, 19. aprila, UEFA je trebalo da odobri novi format ionako preobimne i dosadne Lige šampiona: veliku ligu sa 36 timova koji bi igrali dodatnih 100 utakmica, a koji je izmislio jedan od vođa odmetene Superlige Evrope, Andrea Anjeli.
Kasno je. Novo takmičenje je već osnovano rano jutros. U potezu koji najavljuje veliku fudbalsku revoluciju, šest najbogatijih engleskih klubova formiralo je zajedno sa po tri najveća kluba Španije i Italije novu Evropsku Superligu, i to paralelno dok su sa UEFA razmatrali reforme u međunarodnim takmičenjima.
Evropski superligaši nameravaju da igraju svoje takmičenje sredinom nedelje, umesto Lige šampiona, dok bi se vikendom vraćali u nacionalna prvenstva i borili za domaće titule. Kao i do sada. Kažu da hoće, ali su valjda svesni da se ni to neće desiti jer će ih Savezi, prema najavama, izbaciti.
UEFA, FIFA i Savezi zapretili su im ozbiljnim sankcijama, njihovi igrači neće moći da igraju Evropsko prvenstvo ili Mundijal. Pazi, boga ti. Hari Kejn će morati da bira - 350.000 evra nedeljno ili utakmice protiv Slovenije i Albanije? Koga ćete da zaplašite time, pa polovina top fudbalera ionako mrzi da igra za svoje reprezentacije.
Mnogi su sada iznenađeni, začuđeni, iako 30 godina gledaju neverovatnu "kulturu pohlepe" u kojoj bogati klubovi u fudbalu postaju bezobrazno bogatiji, posebno otkako je Skaj 1992. srušio rekord i platio basnoslovno TV prava za novoformiranu Premijer ligu, kasnije i Ligu šampiona, koja je zamenila stari Kup šampiona.
Šta svako od nas misli o svim pohlepnim takmičenjima potpuno je nebitno. Normalan čovek nije bio ni za proširenje Lige šampiona sa 32 na 36 klubova, a svakako ne može da podrži stvaranje zatvorene Superlige. Ali, nije ni bitno više šta obični navijači misle. Niko vas ne pita.
Suština je, a to misle čika Florentino Perez, Anjeli, Glejzeri i ostali osnivači Superlige, da nas nema dovoljno i da ne možemo da sprečimo revoluciju u svetskom fudbalu. I to je tačno.
Znatno veća zarada od TV prava (Superliga od 5 milijari evra), više jakih utakmica koje će se gledati, bez obzira na čijoj smo strani u ovom ratu. Taj ogromni novac ionako više nije u Evropi, on je u Indiji, Kini, na Tajlandu, u Brazilu, Japanu, svuda samo ne ovde. Da li ti ljudi tamo hoće da gledaju Fulam - Brajton? Neće više.
Zato je i napravljena Superliga Evrope. Takmičenje koje će osnivačima u posebnom formatu doneti značajno veće prihode u sezonama u kojima su gubici ogromni zbog pandemije korona virusa.
Iako im se preti iz UEFA od strane diskreditovanog predsednika Čeferina, prema validnim izvorima, trojica američkih gazda premijerligaša (Liverpul, Junajted i Arsenal) su zaista odlučni da istraju u stvaranju takmičenja po NFL modelu, zatvorene lige u kojoj igraju najbolji i najplaćeniji fudbaleri sveta.
Mančester Junajted i Real Madrid su glavni predvodnici lige. Preostalih sedam klubova (Barselona, Atletiko, Inter, Milan, Juventus, Totenhem i Arsenal) osnivanje Superlige Evrope vide kao šansu da pokažu UEFA da su nezadovoljni raspodelom novca u trenutnom i budućem formatu.
Posebno je zanimljiv položaj vodećih klubova iz liga Španije i Italije, (Reala, Barse i Juventusa) koji smatraju da je njihova dominacija u Primeri i Seriji A proizvela samo dosadna prvenstva koje više niko neće da gleda. Realno, u pravu su.
Na kraju, tu je i kovid-19. Zbog krize koju izaziva pandemija, osnivači Superlige žele da kontrolišu tokove novca i njegovu raspodelu.
Isti izvori nam donose i stavove superligaša po pitanju navijača. Zanimljivo je vlasnici 12 klubova tradicionalne navijače (koji su se pobunili u Engleskoj poslednjih sati) zovu "navijači nasleđa", ali da se od sada fokusiraju na "navijače budućnosti", koji žele da gledaju superzvezde u jednom takmičenju.
Superligaši žele dogovor sa UEFA oko novog takmičenja, ali nemaju nameru da pokreću ligu od 36 timova, pošto je ionako trenutni jaz u Ligi šampiona, kako kažu, preveliki i ishodi utakmica su često predvidljivi. Drugim rečima, može Crvena zvezda jednom da pobedi Liverpul sa 2:0, ali ne tri puta.
U svakom slučaju, videćemo da li će nova Superliga Evrope zaista zaživeti od avgusta.
Outside Old Trafford today. pic.twitter.com/AnAod6Ofma— B/R Football (@brfootball) April 19, 2021
Fudbal jeste "igra za sve ljude ovog sveta", što kaže Marselo Bijelsa, ali opet ne možeš da se ljutiš i na nekoga ko neće da ga igra s tobom. Niste godinama, možda i decenijama već ista liga. To je kao kad vidiš u kafiću lepu devojku, koja te neće i ti se naljutiš.
Real, Barselonaa, Liverpul, Mančester Siti i ostali neće više da igraju protiv Bugara, Rumuna, Grka, Hrvata, Srba, Slovenaca... i da tim klubovima pune džepove novcem od TV prava za koja su ipak oni magnet.
Imaćemo opciju biranja. APOEL - Borusija Dortmund ili Mančester Siti - Real Madrid?
Niko te ne tera da gledaš nešto ako nećeš...
(Telegraf.rs)
Video: Majstorija Kneževića za TV špice: Pogledajte fenomenalan gol bivšeg igrača Zvezde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🔴⚪
Е свашта.. Није да неће да играју, ето Динамо је избацио тај Тотенхем, Арсенал се не саставља годинама, Ливерпул је пао код нас... Отишли су за новцем и то је то.
Podelite komentar
Citizen
I onda taj Real Madrid-Mancester city odigraju 0:0 ,sa po 3 suta u gol i beskonacno padanja i vrtenja po travi. Neka hvala,dosadice i to vrlo brzo
Podelite komentar
Marko1989
Pa bas te utakmice " velikih" 12,samo ne znam po kom osnovu se tu svrstava Totenhem, Arsenal, izmedju njih samih su predosadne, i retko kad zadruzi paznju vise od jednog poluvremena. Ali nazalost para vrti gde burgija nece, i naprotiv bas te utakmice Fulam - Brighton i hocu da gledam jer se vidi bar 2-3 gola... A to sto nije zanimljivi u velikim fudbalskim zemljama kao sto su Indija, Japan, Amerika, Siera Leone i sl nesto mi bas pisti!!!
Podelite komentar