VAR na doradi, FIFA testira poboljšanu tehnologiju: Da li sa novim sistemom mahači gube smisao?
Plan je da se ovaj sistem krene sa upotrebom na svetskom prvenstvu u Kataru 2022
Svi problemi ovog sveta se danas, izgleda, mogu ispraviti i rešiti - tehnologijom. Fudbal je samo jedna od sfera života u kojoj dobro isprogramiran softver može doprineti najvećoj mogućoj regularnosti, koja je, razume se, osnovni temelj sporta.
VAR kao podrška se dosad pokazao kao važan korak u tom pravcu, ali i on je pokazao slabosti u velikom broju slučajeva širom Evrope, te su fudbalski oci još u ranoj fazi nastajanja svih problema vezanih za VAR sistem, krenuli sa razvojem naprednije verzije ove tehnologije.
Tačnije, u pitanju je dodatna podrška VAR-u i sudijama za utvrđivanje ofsajd pozicije igrača, pod radnim nazivom - "VAR technology 2.0".
Kao što je poznato, i dosadašnja praksa pokazala je da je video sistem koji je u upotrebi u velikom broju slučajeva, gotovo stoprocentno ispravan i tačan u određivanju nedozvoljene pozicije fudbalera. Ipak, način na koji se odvija proces potvrđivanja ofsajda ubija draž igre i izuzetno iritira igrače, jer se čeka snimak, te se crtaju linije, pa još ako je igrač prstom ili ramenom bio u nedozvoljenoj poziciji, gnev navijača i ljubitelja fudbala samo je veći.
Sve to proizilazi iz nesigurnosti mahača da li je igrač bio u ofsajdu, pa ne diže zastavicu, zbog čega VAR onda preuzima kontrolu i presuđuje, a onda se tu utakmica prekida i čeka se razrešenje situacije, što ume da potraje.
Sa novom tehnologijom, koja je trenutno u test fazi i trebalo bi prvi put da bude implementirana u sistem suđenja na Mundijalu u Kataru, više ne bi trebalo da bude sličnih situacija.
Naime, specijalno napravljena i krajnje sofistricirana tehnologija koja će pratiti kretanje svih igrača, u sekundi će da obavesti pomoćnog sudiju u slučaju ofsajda igrača, tako da ovaj neće imati nikakvu dilemu da li da diže zastavicu. Dakle, i ukoliko nije siguran, kao što se to mnogo puta dešava sa mahačima, on će jednostavno u roku od 5 sekundi primiti signal da je igrač u ofsajdu - i to će mu biti znak da diže zastavicu.
Važno je napomenuti da navijači i gledaoci neće na ekranu moći da vide spornu situaciju kao do sada, jer će ona ostati unutar sistema i između sudija. Dakle, kada signal, koji je precizan, tačan i rezultat je sofisticirane tehnologije, kaže sudiji da je ofsajd, to je bez dileme tako.
FIFA je ovaj sistem već testirala na minulom Svetskom prvenstvu za klubove u Kataru, svi prikupljeni podaci su obrađeni, a rezultati će biti objavljeni u najskorijem periodu.
Ukoliko se ovaj dodatak VAR-u pokaže kao efikasno sredstvo u preciznijem određivanju ofsajda, opravdano se postavlja pitanje uloge mahača u budućnosti, jer će umesto njih direktno odlučivati tehnologija.
(Telegraf.rs)
Video: Luis Ibanjez posle Barselone priznao: "Nedostaje mi ova atmosfera"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djoka
Treba koristiti iskustva iz Americkog fudbala. Sa par velikih monitora na stadionima prikazati sve sporne situacije, ali sve a ne selektovati prema klubovima ili igračima. Zašto je VAR prećutao nesportski potez Halanda na centru, a iza ledja sudije Čakira ? Zašto je VAR ostavio Naća u igri iako je dva puta rukama udario igrača Atalante po licu? Takav VAR je grobar fudbala. Hoćete da ofsajd bude ofsajd. Poništavanje gola jer ofsajd bio u začetku akcije je pravo iživljavanje sudijske organizacije koja veliča svoj, odavno izgubljeni, ego.
Podelite komentar