Španci su jednom zabranili zastavu tzv. Kosova: Kako će sada rešiti situaciju u grupi za Mundijal?
Posle žreba za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo postoji dosta nedoumica kako će se neke utakmice odigrati. Prevashodno se misli na duele Španije i Tzv. Kosova.
Vlada Španije ne priznaje jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u odnosu na Srbiju od 17. februara 2008. U pozadini je situacija u Kataloniji.
- Španija ne priznaje Kosovo jer proglašenjem nezavisnosti nije poštovano međunarodno pravo - objasnio je Miguel Angel Moratinos, tada španski ministar spoljnih poslova.
Prema pravilima učesnici tog takmičenja na poleđini kimona imaju obeležja svojih država, karatistima sa Kosova natpis KOS nije bio dozvoljen, već je na tom mestu pisalo WKF – Svetska karate federacija.
Tzv. Kosovo u grupi sa zemljama koje ih nisu priznale
Kosovska loptica na žrebu je morala da ode u grupu A, onu na čijem je čelu bio Portugalija, ali Srbija je već bila tamo. Poput Rusije i Bosne i Hercegovine, i Srbi su se pojavili kao jedan od političkih izuzetaka u žrebu za Svetsko prvenstvo u Kataru.
Nisu mogli biti u istoj grupi kao i Kosovo. Stoga je Kosovo automatski instalirano u grupu, gde je Španija. Ali Španija nije izolovan slučaj, jer od 193 države koje čine UN, samo 98 priznaju Kosovo kao suverenu zemlju.
Među onima koji nisu priznalee tzv. Kosovao, tri su od četiri ekipe koje čine grupu za borbu za nastup u Kataru: Španija, Grčka i Gruzija, dok ih jedino Švedska priznaje.
Španija nije tražila nijedan drugi izuzetak, osim da ne igra sa Gibraltarom, nešto što nije bilo neophodno. Bio je to rizik, nešto što bi se moglo dogoditi. Sada je lopta na terenu političara. Na ovom polju napredak je postignut od februara 2019.
Tada je Savez odustao od organizovanje elitne runde evropskog turnira do 17 godina, jer je igralo Kosovo.
Odbijanje poštovanja kosovske zastave i državne himne nateralo je UEFA da promeni mesto održavanja utakmica. Kako Ukrajina i Grčka, druge dve ekipe u grupi, ne priznaju ni nezavisnost Kosova, UEFA je odlučila da se igra u Nionu, ali primoravajući Španiju da snosi troškove.
Od tada su preduzeti diplomatski koraci. Dolazak Aranče Gonzalez Laia kao ministra spoljnih poslova pokušaj je unapređenja nečega što je španska diplomatija opisala kao „trn u cipeli“.
Rezultat ovoga je da je 5. maja Pedro Sancčez učestvovao na evropskom samitu sa balkanskim zemljama u kome je i lider Kosova, Hašim Tači. Bio je to prvi put da se španski predsednik složio da deli forum sa kosovskim predstavnikom. Opcija priznavanja Kosova - kao što to već čine Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Italija - napreduje, tim više kada je Beograd takođe izgradio most sa Prištinom.
Video: Nema greške: Boaći sa pet metara za vođstvo Zvezde
Video: Kako je izgledao teren u Ubu kad je doneta odluka da se odloži meč Jedinstvo - Zvezda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jerko
Svrbi njih Gibraltar, a ne Kosovo.
Podelite komentar
🔴🔵⚪
I oni imaju svoje 'Kosovo' a to je Katalonija. I upravo zbog toga oni odbijaju Kosovo a ne zato sto nas vole.
Podelite komentar
Др
Једино решење да се Косово избаци из групе и додели статус директног учесника светског првенства! То би било по вољи свих који их пазе , мазе, брину, а и њима би било добро , јер сваки притисак се може лоше одразити на њихову психу!! (Зар није тако доказано ономад у Паризу у случају хапшења Харадинаја)?
Podelite komentar