Zvezda dovela Kineza: Dao je gol na debiju, veličaju ga u najmnogoljudnijoj zemlji sveta
Fudbalski klub Crvena zvezda u svom pogonu ima i jednog Kineza o kome se dosad malo toga znalo, praktično nije ni predstavljen javnosti jer se radi o 16-godišnjaku, ime mu je He Sjaoke, koji je o svom boravku u Srbiji i Zvezdi pričao za medije u svojoj zemlji.
U klubu sa Marakane je od februara, stigao je iz iz omladinskog pogona Šandonga, a do trenutka prekdia sezone zbog pandemije virusa korona trenirao ej sa vršnjacima.
- San mi je da jednog dana zaigram u nekoj od pet najjačih liga Evrope i da postanem svetska klasa. Izuzetno naporno radim da ostvarim taj cilj i mislim da sam korak bliže njemu - kaže za "Čajna dejli" ovaj fudbaler.
Nije mu, kaže, bilo lako da se uklopi u rad i treninge u Zvezdi, za koje kaže da su mu u startu bili vrlo naporni.
- Bio sam potpuno iscrpljen posle prvih treninga i umor je bio jedini osećaj koji sam imao. Prvi trening sam odradio 5. februara pošto sam ustao iz kreveta u pet ujutro. Trenirao sam sat vremena, od šest do sedam, ali treninzi na prazan stomak su mi baš teško pali. Sada sam se već navikao.
Vrlo brzo je stigao i debi u crveno-belom dresu, tri dana posle prvog treninga, čak je bio i strelac.
- Na oko 20 minuta do kraja sam dobio šansu da uđem sa klupe. Igrao sam na levom krilu umesto kao centarfor što mi je omiljena pozicija. Bilo je to čudno iskustvo, ali sam nastavio da se krećem i da čekam šansu. Dao sam sve od sebe da pokažem potencijal i na kraju sam postigao gol levom nogom. Postizanje gola na debiju me je baš ohrabrilo i dalo mi energije za dalje treninge. Kao novajlija, retko kada sam u startnih 11, ali ostao sam pozitivan.
Kineski mediji prate Sjaokea, pa je tako sportski novinar Miao Juan mišljenja da je Sjaoke već zaslužio promociju iz četvrtog u treći tim Crvene zvezde, što u prevodu znači prelazak iz kadeta u omladince.
- Prema svojim godinama, He Sjaoke bi trebalo da igra u četvrtom timu Crvene zvezde. Ali posle samo nedelju dana impresivnih izdanja na treninzima je zaslužio poverenje trenera u trećem timu. Mladom napadaču je to bio prvi veliki korak u karijeri u novom klubu. To je veoma pozitivan znak i nadam se da će nastaviti da pravi korake napred u budućnosti - kaže Mjao.
Slično razmišlja i Mjaov kolega Jang Tjenjang, sportski komentataor u Čajna dejliju, koji je takođe u superlativu pričao o kvalitetima mladog fudbalera.
- Nije lako biti kineski fudbaler u inostranstvu. Nadam se da He Sjaoke može da postane jedan od najboljih primera za mlade kineske igrače koji žele da igraju u stranim klubovima. Čak i bolji primer od Šao Đađija i Sun Đihaja. Ako kineski fudbal bude imao makar još 10 igrača kao što je He Sjaoke, onda imamo razloga za nadu.
Sjaoke je pričao medijima u svojoj zemlji i kako mu teče život u Beogradu van fudbala.
- Osećao sam se kao stranac kada sam prvi put zakoračio u svlačionicu. Onda sam se predstavio, upoznao sa svima i dobio toplu dobrodošlicu. Nema razloga da brinem jer su i roditelji sa mnom u Srbiji. Oni vode računa o mojim dnevnim potrebama a imam i veliku podršku od strane kluba koji mi je organizovao učenje engleskog jezika. Uz pomoć profesorke, trudim se da maksimalno savladam engleski jezik.
Za kraj razgovora, napravio je i paralelu fudbalskog sistema u Kini i onoga sa čime se sada upoznaje u Srbiji.
- Klubovi u Evropi ne funkcionišu na način kao u u Kini. Potrebno je da imaš jaku disciplinu i jasan cilj šta želiš da uradiš u karijeri. Moraću da napravim te planove i da se borim da ih ostvarim - kaže He Sjaoke.
Video: Dragan Šakota: I ako se nastavi sezona, neće biti regularno
(Telegraf.rs)
Video: Svetislav Pešić o Jokićevom rođenju sina: "Samo neka nastavi"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.