10 fudbalskih pravila koja verovatno ne znate
Koliko ste dobro upoznati sa svim fudbalskim pravilima? Istina, teško je kao navijač znati apsolutno svako pravilo.
Ponekad čak i profesionalni fudbaleri bivaju zatečeni i iznenađeni relativno nepoznatim fudbalskim pravilom. Sa druge strane, sudije su te čija je odgovornost i obaveza da znaju sve o fudbalskim zakonima i za njih ne bi trebalo da bude nikakvih iznenađenja, piše „GiveMeSport“.
Jedan video snimak kompanije „Unisport“ na „YouTube-u“ - pod nazivom „10 fudbalskih pravila za koja niste znali da postoje“ - navodi niz pravila o kojima možda niste imali pojma. Video je postao viralan, dosad je zabeležio skoro tri miliona pregleda. Evo o kojih se 10 pravila radi...
Pravilo 1: Ako postignete gol sa oštećenom loptom, gol se poništava
Lopta mora biti u ispravnom stanju u svakom trenutku, a to podrazumeva i dovoljnu napumpanost. Ako to nije slučaj, i lopta oštećena uleti u mrežu, gol bi trebalo da bude poništen.
Video prikazuje primer tokom utakmice Lige šampiona u kojoj je gol priznat, uprkos činjenici da je lopta pukla na putu ka golu. Tehnički – gol je trebalo poništiti.
Pravilo 2: Žuti karton za nepropisnu proslavu gola ostaje na snazi čak i ako je gol poništen
Recimo da igrač skine dres nakon što postigne gol i zbog toga dobije žuti karton. Zatim se dogodi VAR analiza i gol ipak bude poništen. Dotičnom fudbaleru i dalje ostaje žuti karton zbog neadekvatne proslave.
Pravilo 3: Možete biti isključeni pre nego što utakmica i počne
Da, sudija ima moć da igraču dâ direktan crveni karton još i pre početka utakmice, ako misli da ga zaslužuje iz bilo kog razloga.
To se dogodilo Patrisu Evri u novembru 2017. godine pre utakmice u Ligi Evrope između Marselja i Vitorije. Evra, koji je meč trebalo da počne sa klupe, isključen je zbog udaranja jednog od navijača svog tima.
Pravilo 4: Broj igrača kojima je dozvoljeno da izvedu penale u penal seriji mora biti jednak u obe ekipe
To zaista ima smisla, ali to nije nešto o čemu uopšte razmišljate. Ako jedna ekipa u penal seriju uđe sa igračem manje, onda jedan igrač protivničke ekipe mora odustati od izvođenja penala.
Poznat je primer sa finala Svetskog prvenstva 2006. godine. Zinedin Zidan je isključen zbog udaranja glavom Marka Materacija, pa je jedan Italijan bio primoran da penal seriju gleda sa strane. Koji je to igrač bio? Đenaro Gatuzo. Bonus poen ako ste to znali.
Pravilo 5: Možete započeti utakmicu sa samo sedam igrača
Teško je zamisliti da će se to ikada dogoditi, ali teoretski je moguće.
Sve dok tim može da ima makar sedam igrača, utakmica može da počne.
Pravilo 6: Napadači ne smeju biti u živom zidu, niti manje od metar udaljeni od njega
Ovo je pravilo uvedeno na početku aktuelne sezone jer su fudbalski zakonodavci stekli utisak da je prisustvo napadača u živom zidu odbrane nešto što je protivno duhu same igre. Često njihovo prisustvo u zidu samo dovodi do gubljenja vremena, a i ne postoji legitimno taktičko objašnjenje zašto bi im trebalo omogućiti da ometaju protivničku odbranu na taj način.
Pravilo 7: Ne možete postići autogol iz slobodnog udarca ili auta
Šansa da igrač postigne autogol iz slobodnog udarca praktično ne postoji - osim ako se to ne uradi namerno.
Nešto realnije je postići autogol posle auta. To se umalo dogodilo u Premijer ligi 2002. godine, tokom meča između Aston Vile i Birmingem Sitija.
Tom prilikom Olaf Mellberg je vratio loptu golmanu Peteru Enklemanu, koji je imao dodir sa njom pre nego što je ušla u mrežu. To je značilo da je gol regularan.
Ali, da je lopta direktno posle Melbergovog ubačaja završila u mreži, protivničkoj ekipi bi se dodelio korner, koliko god to čudno zvučalo.
Pravilo 8: Kapiten koji odabere pravu stranu novčića, može da bira da li će loptu ili stranu
Još jedno pravilo koje je uvedeno 2019. godine. Kapiteni sada mogu da biraju da li će njihova ekipa da započne utakmicu. Ranije, bili su ograničeni na odabir gola na koji će njihova ekipa napadati.
Pravilo 9: Prilikom penala, golman ne sme da dodiruje stative, prečku ili mrežu - ne sme ni da se kreće
Ako golman dodiruje bilo koji deo gola i time ga izbaci iz apsolutno statičnog stanja, bilo da su u pitanju stative, prečka ili mreža - sudija ne bi trebalo da signalizira da se izvede penal.
Često ćete videti kako čuvari mreže dodiruju i pomeraju različite delove gola kako bi dekoncentrisali izvođače.
Pravilo 10: Golmani mogu držati loptu u rukama najviše šest sekundi
Mnogi ljudi su svesni ovog pravila, makar iz ugla fer-pleja. Čak i u školi, odrastali smo podsećajući golmana na „pravilo šest sekundi“. Međutim, ovo pravilo sudije ponekad zapostavljaju - čak i na najvećim takmičenjima.
Video prikazuje jedan primer gde je Simon Minjole držao loptu 21 sekundu pre nego što je protiv njegove ekipe dosuđen indirekt.
Video možete pogledati ovde:
(G.S.)
Video: Ludnica ispred Arene kad se Željko Obradović pojavio pred navijačima Partizana
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buljko
Ja znam za ono tri korne penal,gol kroz noge vredi duplo i ko izgubi plaća pivo ispred prodavnice
Podelite komentar