Oni su promenili istoriju fudbala! 50 najboljih trenera svih vremena po izboru ''Frans fudbala'' a među njima je jedan sa naših prostora!

 ≫ 
  • 10

Ugledni francuski časopis ''Frans fudbal'' objavio je listu od 50 najboljih fudbalskih trenera svih vremena. Na prvom mestu je legenadrni holandski trener Rinus Mihels (1928 - 2005)

Mihels je takozvani otac "totalnog fudbala" i kreator privih uspeha Ajaksa i Barselone, šampion Evrope sa Holandijom 1988. godine.

Odmah iza njega je Ser Aleks Ferguson, a od aktuelnih trenera u prvih 10 tu su Pep Gvardiola na 5. i Karlo Anćeloti na 8. mestu.

U grupi odabranih je i Tomislav Ivić, koji je jedini trener sa prostora bivše Jugoslavije.

Foto: Guliver/Tim de Waele/Getty Images

Čuveni hrvatski strateg predstavlja region na ovoj listi na kojoj se nalazi na 42. mestu. Tomislav Ivić je u svojoj gotovo četrdesetogodišnjoj trenerskoj karijeri vodio izmeđuostalih  dva najveća Hrvatska kluba, splitski Hajduk i zagrebački Dinamo, Ajaks, Andrleht, Galatasaraj, Porto, PSG, Atletko Madrid, Marsej, Benfiku, Monako itd.

Vodio je Reprezentacje Jugoslavije, Hrvatske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Irana. Preminuo je 2011. u svojoj 77. godini.

Kriterijumi kojima se vodio ''Frans fudbal'' su titule, trag i nasleđe koje su ostavili igri, ličnost, na koju se dodaje i trajanje karijere i uticaj koji je imao.

Mnogi se možda neće složiti sa ovim izborom. Mnogi će verovatno reći da pored ovih kriterijuma moralo bi da se gleda i  koliko je igrača neko uspeo da stvori, koliko igrača je izveo na pravi put ili vratio na isti, koliko je trofea i koje su ''težine'', umeće da preokrene loš period i vrati ekipu na pobednički put, da preokrene bezizlazne situacije za vreme utakmice, kako se taktički prilagođava, izbor pravog kluba i igrača itd.

TOP 10 TRENERA SVIH VREMENA PO ''FRANS  FUDBALU''

10. VILIJAM BIL ŠENKLI - tvorac modernog Liverpula

Škot se trenerskim poslom bavio od 1949.-1974. godine.

Redse preuzima 1959. kada je klub bio u stanju više amaterskog nego profesionalnog. Iz druge lige u elitu uvodi ih nakon 3 sezone 1964. donosi Liverpulu šestu titulu prvaka Engelske.

Umro je 1981. u 68. godini.

Foto: Guliver/Central Press/Getty Images

9. ERNST HAPEL - čovek za trofeje

Austrijana se trenerskim poslom bavio od 1962.-1992.

Osvojio je titule u četiri različite države (Belgija, Holandija, Nemačka, Austrija) i dve puta osvojio Kup šampiona (Fejnod, HSV). Sa reprezentacijom Holandje postao je vicešampion sveta 1978. godine.

Jedan je od svega 5 trenera koji su uspeli da osvoje 2 ili više trofeja Kupa šampiona (danas Lie šampiona) sa dva različita kluba (Hicfild, Murinjo, Hajkes i Anćeloti).

1992. Hapel je preminuo u 66. godini. Kao igračka legenda bečkog Rapida odmah po njegovoj smrti stadionje dobija nejgovo ime.

Foto: Guliver/Bongarts/Getty Images

8. KARLO ANĆELOTI - Milanovi srećni dani

Jedan od dvojice aktivnih trenera u top 10. Italijan je trenerskim poslom počeo da se bavi 1995. godine kao trener Ređine.

Uspon popularnog Karlita počinje 2001. godine kada iz redova Juventusa prelazi u Milan i nakon što je dve godine za redom ostajao bez titule u posldnjem kolu.

2003. sa Milanom osvaja Ligu šampiona. Iste godine osvajaju i Kup. Naredna sezona počela je trofeom u superkupu a završila se osvajanjem Skudeta (titulom prvaka države). Uspeh u Ligi šampiona ponavlja 2007.

Karlo Anćeloti je jedan od samo šest ljudi koji su kao igrači i treneri osvajali Kup/Ligu šampiona.

2009. preuzima Čelzi gde je postao drugi ne-engleski trener koji je osvojio duplu krunu. 2011. postaje trener PSG. 2013. osvaja fransusku ligu i prelazi u madridski Real. Sa njima naredne godine osvajaju skoro sve. Ligu šampiona, španski kup, superkup Evrope, svetsko klubsko prvenstvo ali titula i domaćem prvenstvu ostaje nedostižna za Anćelotija u obe sezone koje je proveo na klupi kraljevskog kluba.

Posle Italije, Engleske, Francuske i Španije na red je došla Nemačka i još jedan velikan, minhenski Bajern. 2016. menja Gvardiolu i potpisuje trogodišnji ugovor. Primarni cilj mu je bila titula u Ligi šampiona. Druga sezona, nakon osvajanja super kupa i prvenstva u prvoj, počela je loše. Loši rezultati i u prvenstvu i u Evropi koštali su Anćelotija i prvog otkaza u karijeri. 2018. se vraća u Italiju i preuzima Napoli čiji je i danas trener.

Foto: Marko Jovanović

7. ELENIO ERERA - tvorac katanaća

5-3-2 formacija ili čuvani Katanaćo izum je Erere dok je vodio milanski Inter. U tom periodu sa Neroazurima osvojio je 3 titule prvaka Italije i 2 puta je osvojio Kup šampiona.

1968. prelazi u Romu i postaje najplaćeniji trener na svetu sa godišnjom platom od 150.000 funti. Posle tragične smrti igrača u svlačionici odnos između njega i predsednika postaju loši i posle svega dve godine bia otpušten.

Zbog srčanog udara  nije mnogo bio u trenerskom poslu na narednim godinama. Zvanično poslednju sezonu imao je 1981. na klupi Barselone a u tih 20 godina radio je samo 4.

Foto: Guliver/Keystone/Getty Images

6. VALERI LOBANOVSKI - Dinamov tvorac i spasioc

Trenerskim poslom bavio se od 1969-2001.

Trenirajući ukrajinski Dinamo od 1974-1990 (izuzev 1983. i 1984. kada je bio slektor SSSR-a) osam puta je osvojio SSSR ligu i tako pomutio dominantim ruskim klubovima. Pored toga 6 puta se okitio domaćim kupom, dva puta je osvojio Kup pobednika kupova i jedan superkup Evrope.

1997. se onovo vraća u Dinamo koji bio izbačen iz UEFA-inih takmičenja zbog podmićivanja ali uspeva ponovo da pokrene klub. 5 uzastopnih titula u Ukrajini krunisano je polufinalom Lige šampiona 1999.

7. naja 2002. doživljava moždani udar nakon pobede njegovog Dinama nad Metalurgom. 13. umire za vrme operacije mozga.

Stadion Dinama nosi njegovo ime.

Foto: Guliver/Alexander Hassenstein/Getty Images

5. ĐUZEPE PEP GVARDIOLA  - tvorac tika-take

Drugi sa lsite aktuelnih trenera. Posle odlične igračke karijere 2008. biva promovisan u prvog trenera Barselone.

Nakon Ererovog Katanaća novu fudbalsku revoluciju uvodi Gvardiolu u vidu tika-taka taktike. Barselona je tih godina bila nepobediva, igrali su vanzemaljski fudbal sa Mesijem, Ćavijem i Injestom nije im niko ništa mogao.  3 titule prvaka španije, kupa i 3 superkupa; 2 Lige šampiona, UEFA superkupa i svetkog klubskog prvenstva. 14 trofeja i to sve za samo 3 godine.

Gvardiona isto kao i Anćeloti spada u svega 6 osoba koja su i kao i grači i kao treneri osvojili Ligu šampiona.

I ako je psole Barselone vodio minhenski bajern i sada Mačester Siti Gvardiola još uvek nije postao 6. trener koji je osvojio dva ili više trofeja Lige šampiona sa dva različita tima. U Bajernu nisu bili zadovoljni sa 3 titule prvakaNemačke, dva kupa, jednim superkupom i svetskim klubskim prvenstvom. Mančester Siti preuzima 2016. i za sada su Građani pod njegovim vodstvom osvojili po jednu titulu u ligi i FA kupu i 2 liga kupa.

Foto: Tanjug/AP

4. JOHAN KROF - tvorac velikog Ajaksa i začetnik velike Barselone

Ne zna se da li je bio bolji fudbaler ili trener. Čovek koji je tvorac danas velike Barselone i koje postavio temelje tika-taka taktike.

Trenersku karijeru započinje u Ajaksu 1985 godine a 1987. osvaja Kup pobednika kupova. Uveo je mnoge taktičke inovacije počevši tri centralna i defanzivca pa nadalje.

1988. preuzima Barselonu. Kako u igračkim danima tako i kao trener beleži najbolje rezultate katalonskom velikanu. Već naredne godine osvaja ponovo Kup pobedniak kupova da bi 1992. osvaja i (novo takmičenje) Ligu šampiona a potom i super kup. U 8 godina trenerskog rada na klubi Barse osvaja i četri titule prvaka Španije.

I ako se trenerskim poslom praktično bavio svega 11 godina i u dva kluba ostavio je neizbrisiv tra i kao trener. Od 2009-2013 bio je selektor Katalonije.

Holanđanin je preminuo od raka pluća 24.3.2016.

Nako nsmrti novi Ajaksov stadion poneo je ime po njemu.

Krojf na klupi Barselone. Foto: Tanjug/AP

3. ARIGO SAKI - italijanski čudotvorac

Trenerrskim poslom počeo je da se bavi 1977. a prvi uspehe beleži sredinom 80-ih kada je Parmu iz treće lige doveo do Serije A.

Ovaj uspeh ga je preporučio Milanu koji je sa ban bastenom, Gulitom I Rajkardom bio stvoren za velika dela. Preuzima ih 1987. a već 1989. osvaja Kup šampiona koji su sledeće godine i odbranili. Šetva trofeja počela je odmah u prvoj sezoni kada su sovjeni i prvenstvo i kup italije. Nakon penjanja na krov Evrope izabranicima Sakija nije bilo teško da osvojei svetsko klubsko prvenstvo i UEFA super kup oba puta nakon osvajanja KEŠ-a.

1991. seda na kormilo nacionalnog tima Italije kojeg vodi do drugog mesta na svetskom prvenstvi 1994. u Americi. Čuveno finale protiv Brazila ostaće urezano svim Italijanima do kraja života zbog promašenog penala jednog od najboljih tadašnjih italijanskih fudbalera Roberta Bađa u poslednjoj petoj serij kada je loptu poslao pod oblake.

Posle neprolaska grupe na prvenstvu evrope 1996. podnosi ostavku i ponovo se vraća u Milan. Ovaj put bilo je totalno neuspešno.

Do kraja karijere vodio je još Atletiko Madrid godinu dana da bi trenerksi karijeru završio 2001. u Parmi.

Foto: Guliver/Grazia Neri/Getty Images

2. SER ALEKS FERGUSON - kako je Junajted postao veliki

Trenerskm poslom počinje da se bavi 1974. u rodnoj Škotskoj.

U Aberdinu provodi 8 sezona i osvaja je 3 titule prvaka države, 4 kupa, 1 liga kup, 1 Dribriu kup, a u Evropi osvaja Kupa pobednika kupova i super kupa Evrope 1983.

6.11.1986., sa 45 godina,  Aleks Ferguon preutima Mančester Junajteda, predposlednji tim na tabeli.

Debituje pobedom a sezonu je završio na 11 mestom. Već sledeće sezone Fergi dovodi svoje ljude i sezonu završava na drugom mestu. Međutim to je bilo kratkog daha jer već u novembru 1989. godine navijači ga teraju iz kluba nakon što je tim bio prvi iznad crte za ispadanje. Na kraju tu sezonu završava uspešno jer je osvojen FA kup.

To je bila prekretnica kako za Junajteda tako i za samog Fergusona. Mančester je posta oveliki svetski klub a Ferguson jedan od najbolji trenra svih vremena. U klubu sa Old Traforda proveo 26 godina što je drugi najduži niz u istoriji fudbala jednog trenra na klupi jednog kluba.

Foto: AP/Tanjug

Od ekipe koja se borila za opstanak u naredne dve ipo decenije osvojili su čak 13 titula prvaka Engleske, 5 FA kupa, 4 Liga kupa, 10 Komnjuti šilda. Što se tiče van granica Britanije Fergijev Junajted je harao evropom krajem prošle decenije kada je 3 puta igrao finale.

Prvu titulu u Evropi osvojili su 1991. kada je Fergi ponovo osvojio Kup pobednika kupova a potom i još jedan superkup Evrope, samo ovaj put za engleskim timom.

Ligom šampiona vlada krajem prošlog veka. U sezoni 1998/1999 osvajaju svoju prvu titulu ali od 2008.-2011. igrali su u svakom finalu. Pobedili su samo u prvom kada su pobedil i Čelzi. Nesreća za Fergusona i Junajted je bila ta što je u istom tom periodu Barselona igrala van serijski fudbal. Dve godine zaredom Barsa je bila bolja. 2008. kada su osvojili trofej LŠ osvojili su i svetsko klubsko prvenstvo.

Mnogo igrača je Fergi napravio. Čuvena je generacija 92 sa Bekamom, braćom Nevil, Gigsom, Skolsom, Batom itd.

Ipak za svoj najveći uspeh, pored svih trofea i titule ser-a smatra dovođenje Kristijana Ronalda u Mančester.

Foto: Profimedia

1. RINUS MIHELS - tvorac totalnog fudbala

Holanđanin se bavio trenerskim poslom od 1960-1992. godine.

Prvi profesionalni posao imao je u Ajaksu 1965. U šest godina osvojio je četri lige i tri kupa. Od 71.-73.  vladao je Evropom. Prvo je sa Ajaksom pokorio Evropu a onda je prelaskom u barselonu dve godne zaredom dizao pehar Kupa šampiona.

Pored titula ostao je upamćen po napadačkom, totalnom, fudbalu i postavljanju ofsajd zamki. U tom periodu Ajaks je postavljao brojne rekorde. Bez i jednog izgubljenog boda na domaćem terenu (46-0-0) u dve sezone (1971./72. i 1972./73.), doživeli su samo jedan poraz u celoj sezoni 1971./72. Sa 122 postignuta gol u jednoj sezoni i dalje su rekorderi lige.

Vodio je reprezentaciju Holandije na svetskom prvenstvu 1974 na kojoj su dominirali. Sa gol razlikom 14:1 i samo jednim remijem ušli su u finale. Nakon 80 sekundi su poveli 1:0 a da Nemci loptu nisu pipnuli. Ipak su na kraju bili poraženi sa 1:2.

1988. se vratio na kormilo reprezentacija kada je je osvojio evropsko prvenstvo.

1999. godine FIFA ga je proglasila za najbolje trenera u XX veku.

Preminuo je 2005. nakon operacije srca.

Od 2004. holandski savez uveo jenagradu koja nosi ime Rinus Mihels

Foto: Guliver/Bongarts/Getty Images)

Ostatak liste:

11. Met Bazbi

12. Đovani Trapatoni

13. Žoze Murinjo*

14. Migel Munjoz

15. Brajan Klaf

16. Marčelo Lipi

17. Nereo Roko

18. Luj van Gal

19. Otmar Hicfild

20. Bela Gutman

21. Fabio Kapelo

22. Zinedin Zidan*

23. Viktor Maslov

24. Herbert Čapman

25. Jup Hajnkes

26. Bob Pejsli

27. Jirgen Klop*

28. Alber Bate

29. Gus Hidink*

30. Udo Latek

31. Dijego Simeone*

32. Arsen Venger*

33. Visente del Boske

34. Džok Stajn

35. Tele Santana

36. Vik Bakingenm

37. Rafael Benitez*

38. Henes Vajsvajler

39. Ser Bobi Robson

40. Detmar Kramer

41. Mirčea Lučesku*

42. Tomislav Ivić

43. Stefan Kovač

44. Luis Aragones

45. Frank Rajkard*

46. Oto Rehagel

47. Rejmond Getals

48. Marselo Bijelsa*

49. Antonio Konte*

50. Žan-Klod Siodo

*zvezdicom su obeleženi treneri koji su i dalje aktivni

(Filip Ištvanović)

Video: Pogledajte kako stadion Radničkog iz Niša prokišnjava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA