Koliko su Zvezda i Partizan platili na ime naknade zbog koje su crveno-beli pokrenuli spor sa FSS?
Kao što smo već u četvrtak ekskluzivno javili, Crvena zvezda je nedavno započela pravni spor sa Fudbalskim savezom Srbije pred Ustavnim sudom Republike Srbije.
A sve zbog onih dva odsto od ukupne visine obeštećenja koje klubovi moraju da uplate u kasu FSS po članu 72. Pravilnika o registraciji.
U pravilniku jasno stoji da klubovi prilikom svakog transfera, od ukupnog iznosa naknade za transfer igrača, pored dela koji pripada klubu iz kojeg igrač odlazi, 2% pripada Fudbalskom savezu Srbije, s tim što će se ova sredstva namenski koristiti za razvoj fudbala u Srbiji.
Sredstva iz stava 1. ovog člana klubovi su dužni da uplate na račun FSS, najkasnije do poslednjeg dana registracionog perioda u kome je transfer obavljen.
Ranije je stajalo da to važi i za međunarodne i za domaće transfere, ali je to u međuvremenu modifikovano. Tačnije, na Odboru za hitna pitanja koji je održan sredinom septembra 2017. godine odlučeno je da naknada važi samo za međunarodne transfere.
To nije mnogo popravilo situaciju u dva najveća srpska kluba - Crvenoj zvezdi i Partizanu - koji skoro sve svoje transfere obavljaju u inostranstvo. Podsetimo, crveno-beli su se na ovaj pravilnik žalili još u junu 2017. i on je u međuvremenu, kao što smo rekli, modifikovan.
Ali onaj detalj vezan za međunarodne transfere i te kako smeta Zvezdi, kao i to što je FSS jedini savez koji ima ovu naknadu, te otuda i ne čudi što su započeli spor. Pogotovo kada se uzme u obzir koliko je Zvezda morala da uplati Savezu. Prema nezvaničnim informacijama, reč je o cifri od 700.000 evra.
Na primer, Zvezda je u januaru 2018. godine morala da uplati 110.000 od transfera Ričmonda Boaćija u Kinu, zatim 240.00 za Nemanju Radonjića, 80.000 za Aleksandra Pešića i 40.000 za Uroša Račića... To su samo neki od transfera posle kojih su crveno-beli morali da uplate naknadu u kasu FSS. Suma koja definitivno nije mala
Što se tiče Partizana, klub iz Humske je uplatio dosta manju, ali daleko od toga da je zanemarljiva - 410.000 evra.
Crno-beli su u leto 2017. prodali Leonarda, Đurđevića i Nikolu Milenkovića (ukupno oko 230.000), a ovog leta Jevtovića, Tavambu i Vlahovića (oko 70.000)
Ni Zvezda ni Partizan nisu želeli da komentarišu ovaj spor koji su crveno-beli pokrenuli pred Ustavnim sudom. Što se tiče FSS, oni tvrde da je pomenuta provizija sasvim pravno utemeljena.
Podsetimo, pravni timovi obe strane (Zvezda i FSS) su se već angažovali u pomenutom sporu, određena je komisija Ustavnog suda, koja će tumačiti inicijativu Crvene zvezde kao i sudija izvestilac u ovom procesu, koji je još u toku.
VIDEO: Krstajić likuje zbog 1. mesta u Ligi nacija, a pomenuo je i Milivojevića i Nastasića
(Telegraf.rs)
Video: Nedović podelio muzički snimak posle derbija: Solo na gitari Zvezdina pesma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stefan
Na osnovu cega FSS, trazi tih 2% kad ne ucestvuje u stvaranju tih igraca, ali ako vec uzima te pare, gde ih ulaze? Kakav razvoj fudbal? Sta su oni razvili?
Podelite komentar
Putin R.S
Zato oni i forsiraju Miletica i jos pojedine fudbalere jer je FSS jedinstvea fudbalska organizacija u evropi koja to i naplacuje. To je razlog zbog cega oni guraju fudbalere koji nemaju pojma.
Podelite komentar
Matematika
Zasto bi Zvezda ili Partizan placali tudje procente??? Npr. Od 12 000 000€ za Radonjica Zvezda je kasirala 8,5miliona procente su dobili menadžer,maticni klub i klub iz kojeg je igrac dosao i u ovom slucaju je i Roma dobila neku lovu ako se ne varam,tako da 2% u ovom slucaju ne moze da bude 240000,al u ovoj lopovskoj drzavi sve moze.A to sto Partizan cuti o ovome je veoma sumnjivo,jer mi se cini da bi Partizanu svaki euro znacio.Procenite sami
Podelite komentar