Spanija Engleska Foto:Tanjug/AP/Manu Fernandez/Andreea Alexandru/Thanassis Stavrakis/Matthias Schrader

L. I.
L. I.

≫
  • 10

Fudbaleri Španije pobednici su ovogodišnjeg Evropskog prvenstva, pošto su u finalnom susretu savladali Englesku rezultatom 2:1.

Obe selekcije su u ovaj duel ušle prilično obazrivo, posebno zbog činjenice da je ulog bio ogroman. Već u drugom minutu Šo je u prodoru zaustavio Jamala i značajno uticao na samopouzdanje mladog Španca koji je u prvom delu susreta bio praktično nevidljiv.

Furija je već na startu nametnula svoj ritam, pa je prvu priliku stvorila u 13. minutu. Korner sa leve strane izveo je Niko Vilijams, Jamal je spustio loptu, a Le Norman je pokušao iz teške pozicije da ugrozi Pikforda ali je njegov udarac prohujao pored stative.

Englezi su se nakratko oslobodili pritiska, preselili težište igre na polovinu Španije, a u 26. minutu Hari Kejn je u nameri da oduzme loptu napravio oštar prekršaj na Rodriju zbog čega je zaradio žuti karton.

Pikford i Simon su praktično bili bez posla, a još jedan žuti karton glavni arbitar meča pokazao je Daniju Olmu zbog prekršaja nad Deklanom Rajsom.

U poslednjem trenutku prvog poluvremena izabranici Gereta Sautgejta uputili su prvi šut na gol rivala. Rajs je izveo prekid sa nekih 20-ak metara, ali je Foden šutirao u dobro postavljenog Simona.

Selektor Španije De la Fuente je na poluvremenu izvršio prinudnu izmenu jer se povredio Rodri, a njegovo mesto zauzeo je Zubimendi.

Već u 47. minutu Furija je došla do vođstva. Jamal je napravio soloprodor i spustio se ka kaznenom prostoru, a onda uputio precizan pas za Nika Vilijamsa koji je udarcem iz prve smestio loptu iza leđa Pikforda.

Španija je nastavila sa napadima, pa je Dani Olmo mogao lako da duplira prednost u 49. minutu. Sjajan pas dodao mu je strelac pogotka Niko Vilijams, ali je ovaj iz izgledne pozicije loše šutirao.

U 55. minutu Morata je izbio sam ispred Pikforda, obišao ga je i šutirao, ali je odbrana Gordog Albiona ovog puta bila na visini zadatka i sprečila pogodak. Svoj šut u nastavku ovog napada oprobao je raspoloženi Vilijams, ali promene rezultata nije bilo.

Geret Sautgejt je u 60. minutu odlučio da iz igre izvede kapitena svoje selekcije Harija Kejna, a na njegovo mesto poslao je Olija Votkinsa.

Gordi Albion je do izjednačenja mogao u 64. minutu, kada je lopta sa desnog boka došla do Belingema, ovaj se lepo zagradio i uputio snažan udarac koji je završio pored desne stative.

Ključan potez selektor Engleske napravio je u 70. minutu je na teren umesto Mejnua poslao Palmera, a ovaj mu se odužio na najbolji mogući način. Igrao se 73. minut, Saka je prošao po desnoj strani i uputio centaršut, Belingem je odložio loptu za Palmera, a as Čelsija uputio je snažan udarac koji je završio iza leđa Simona.

I kada se očekivalo da će meč otići u produžetke, na scenu je stupio rezervista Ojarzabal. Odlična akcija Španije po levoj strani, lopta je došla do Ojarzabala koji je bio brži od defanzivaca Engleske i savladao Pikforda za veliko slavlje.

Podsećanja radi, ovo je za Španiju četvrta titula na prvenstvima Starog kontinenta.

Činjenice

• Veliki finalni duel je na programu od 21 sat.
  • Direktan prenos ovog duela možete pratiti putem RTS 1, kao i putem Arena sport 1 Premium kanala.
  • Španija je do sada Evropsko prvenstvo osvajala tri puta, dok Englezi nisu osvajali trofej na pomenutom takmičenju.
  • Meč se igra na stadionu u Berlinu.
  • Glavni sudija na meču biće Fransoa Leteksje iz Freancuske, a pomagaće mu zemljaci Siril Munjije i Mehdi Rahmuni.
Najnovije
19:44

Španija - Engleska 1:1 (Niko Vilijams 47'/ Palmer 73.)

22:54

90' Kraj meča

Španija je šampion Evrope, po četvrti put u svojoj istoriji!

22:52

86' Gooool!

Španija vodi pogotkom Ojarzabala. Sjajnu loptu poslao je Kukurelja, a napadač Španije smestio je loptu iza leđa Pikforda.

22:33

73' Gooooooool!

Samo tri minuta pošto je ušao na teren, Palmer je zatresao mrežu. Sevnula je kontra Engleske po desnoj strani, Saka je uputio loptu u kazeni prostor, Votkins je odložio za Palmera, a ovaj iz trka uputio neodbranjiv udarac i savladao Simona.

22:29

70' Šansa i za Palmera

Ulazi u igru fudbaler Čelsija, a mesto na terenu ustupio mu je Mejnu.

22:26

67' Izlazi Morata

Kapiten Furije završava meč, a njegovo mesto zauzima Ojarzabal

22:26

66' Izvukao je loptu iz gola Pikford

Povukao je loptu Jamal u levo, otvorio stopalo i gađao dalji ugao, međutim Pikford je odlično reagovao i sprečio pogodak.

22:23

64' Strašan udarac Belingema!

Uh, kakva šansa za Engleze. Prosledio je Foden loptu do Belingema koji se odlično zagradio i uputio udarac sa nekih 20-ak metara, ali promene rezultata nema.

22:21

60' Iz igre izlazi Hari Kejn

Odlučio se Geret Sautgejt da iz igre izbaci kapitena svoje ekipe Harija Kejna, a na teren je Oli Votkins.

22:08

48' Stopostotna šansa za Špance

Au, Engleska u ovim trenucima ne zna šta ih je snašlo. Dobru loptu poslao je Niko VIlijams ka Olmu, ali je fudbaler Španije bio neprecizan iz izgledne pozicije.

22:07

47' Goooool!

Dolazi Furija do vođstva posle prve prave šanse! Jamal je umakao čuvarima i poslao loptu u prostor Vilijamsu, koji je udarcem iz prve savladao Pikforda.

22:06

46' Rodri van terena

Izašao je Rodri zbog povrede, a njegovo mesto na terenu zauzeo je Zubimendi

21:47

45' Kraj prvog poluvremena

Završen je prvi deo igre. Španci konkretniji, ali bez učinka.

21:46

45' Prvi šut Engleske u okvir gola

Pokušao je Fil Foden posle prekida, ali je Simon na mestu!

21:46

43' Morata je bio u prilici

Centarfor "furije" pokupio je "ničiju" loptu u kaznenom prostoru, ali je njegov udarac odbranio Pikford.

21:34

30' Žuti karton i za Španiju

Neoprezan je bio Dani Olmo u ovim trenucima. Oštro je startovao na Deklana Rajsa i dobio žuti karton.

21:26

25' Prvi žuti karton na meču za kapitena Engleske

Javnu opomenu dobio je Hari Kejn zbog faula na sredini terena. Oštro je startovao na Ruiza.

21:24

23' Novi korner za Španiju

Izgubio je Foden loptu blizu svog kaznenog prostora, Jamal se stuštio ka golu Engleske, ali je Šo izbacio loptu u korner. U nastavku akcije "furija" nije uspela da zapreti ozbiljnije.

21:16

16' Probudili su se i Englezi

Prošao je Voker po desnom boku i uputio oštar centaršut u kazneni prostor, ali tamo nije bilo nikog od njegovih saigrača. Od svega, samo korner za Englesku.

21:14

15' Solidan pokušaj Le Normana

Niko Vilijams se ubacio loptu iz kornera, Rodri je glavom odložio za Le Normana, a ovaj pokušao atraktivnim udarcem da ugrozi Pikforda. Ipak, lopta odlazi pored stative.

21:12

12' Niko Vilijams!

Mnogo problema u dosadašnjem toku meča zadaje engleskim defanzivcima Niko Vilijams. Prošao je po levoj strani, ušao u kazneni prostor i pokušao da uputi udarac, ali je Stons dobro uklizao i sprečio promenu rezultata.

21:05

4' Prvi korner na meču

Niko Vilijams je poslao nezgodnu loptu u kazneni prostor Engleske, ali je Stouns intervenisao i izbacio loptu u korner.

21:01

1' Utakmica je počela

Meč je počeo, uživajte!

19:45

Sastavi

Poznati su i sastavi za večerašnje mečeve, a selektori su se opredelili za sledeće fudbalere:

Španija: Unai Simon - Karvahal, Le Norman, Laport, Kukurelja - Rodri, Olmo, Ruiz - Jamal, Morata, Vilijams

Engleska: Pikford - Voker, Stons, Guehi, Šo - Maino, Rajs - Saka, Belingem, Foden - Kejn

19:41

Dobrodošli!

Večeras ćemo pratiti poslednji susret na Euru, a u finalnom duelu sastaće se Španija i Engleska. Videćemo hoće li "furija" osvojiti svoj četvrti trofej na prvenstvu Starog kontinenta, ili će se Engleska radovati po prvi put.