Euro 2024 Holandija - Engleska Foto: Tanjug/AP

Epski meč u Dortmundu! Engleska u 90. minutu srušila Holandiju i otišla u finale Eura

L. I.
L. I.

≫
  • 6

Fudbalska reprezentacija Engleske izborila je plasman u finale Evropskog prvenstva, pošto je rezultatom 2:1 savladala Holandiju.

Atomski fudbal gledali smo u Dortmundu ove julske večeri. Obe ekipe su izgledale odlično, a posle početnog odmeravanja snaga mreža se zatresla već u 7. minutu.

U glavnoj ulozi bio je fudbaler Holandije Ćavi Simons koji je na nekih 40-ak metara od gola oduzeo loptu Deklanu Rajsu, stuštio se ka kaznenom prostoru i u padu "lansirao raketu" i pocepao mrežu Džordana Pikforda.

Primljeni pogodak pokrenuo je Engleze, koji su od tog trenutka zagospodarili terenom. Već u 12. minutu izabranici Gereta Sautgejta dobili su slobodan udarac na nekih 30-ak metara od gola, loptu u kazneni prosto poslao je Voker, Rajs je odložio Kejnu, ali je u poslednjem trenutku reagovala odbrana Holandije.

Ipak, samo tri minuta kasnije dosuđen je penal za Englesku. Kejn se našao u prilici i šutirao iz voleja, ali je oštar start napravio Damfris, pa je posle intervencije iz VAR sobe sudija pokazao na belu tačku. Siguran egzekutor bio je Hari Kejn koji je poslao loptu u desnu stranu Verbrugenovog gola.

Već u 22. minutu Engleska je mogla do vođstva. Do ovog meča "nevidljivi" Fil Foden napravio je slalom kroz kazneni prostor Holandije i proturio loptu Verbrugenu kroz noge, ali je na gol liniji reagovao Damfris i spasio čist pogodak.

Umalo da se u 30. minutu Damfris iskupi za načinjeni penal. Posle kornera sa desne strane bio je najviši u skoku, ali je njegov udarac glavom završio na prečki.

Već u 32. minutu, Foden je uputio fantastičan udarac, ali na njegovu žalost lopta pogađa stativu. U 35. minutu Holanđani su se suočili sa velikim problemom, pošto je iz igre zbog povrede morao Memfis Depaj, a njegovo mesto na terenu zauzeo je Verman.

Drugi deo meča doneo je znatno manje uzbuđenja. Obe ekipe opredelile su se za odbranu svog gola i kontre.  Gledali smo pravu fudbalsku uspavanku sve do 80. minuta, kada je Saka na asistenciju Tripijea zatresao mrežu, ali je gol poništen zbog minimalnog ofsajda defanzivca Engleske.

Ova situacija nije pokolebala Sautgejtove izabranike, koji su u 89. ipak došli do velike pobede i plasmana u finale.

U glavnoj ulozi bili su rezervisti Palmer i Votkins. Palmer je umakao De Fraju i uputio pas ka Votkinsu koji je udarcem iz prve pogodio "malu mrežicu" i doneo svojoj selekciji veliku pobedu.

Podsećanja radi, Engleska će se za trofej prvaka Starog kontinenta boriti protiv Španije, koja je ranije eliminisala Francusku sa 2:1.

Činjenice

• Utakmica između ove dve selekcije je na programu od 21 sat.
  • Direktan prenos ovog duela možete pratiti putem RTS 1 kanala, kao i putem Arena sport 1 Premium kanala
  • Glavni arbitar meča biće Nemac Feliks Cvajer.
  • Utakmica se igra na stadionu Signal Iduna Park u Dortmundu.
  • Poslednji duel ove dve selekcije odigrale su 2019. godine, u okviru polufinala Lige nacija, a trijumfovala je Holandija sa 3:1 i to posle produžetka.
Najnovije
19:26

Holandija - Engleska 1:2

22:56

90' Kraj meča

Engleska je u finalu Evropskog prvenstva!

22:52

89' Gooooool!

Englezi dolaze do vođstva, a strelac je Oli Votkins. Odlično se izborio za poziciju i preciznim udarcem pogodio "malu mrežu" za veliku radost.

22:48

88' Au, šta u gol nije pretvorio Palmer

Našao se u stopostotnoj šansi vezista Engleske, ali je očajno šutirao iz neposredne blizine.

22:42

80' Poništen gol Sake!

Uspeli su Englezi da povedu, ali je pogodak Bukaja Sake poništen zbog minimalnog ofsajda!

22:39

80' Dvostruka izmena kod Engleza

U igri su Votkins i Palmer, a van terena će Kejn i Foden

22:31

72' Žuti karton za Belingema

Oštro je startovao vezista Engleske na Damfrisa i zaradio javnu opomenu.

22:25

65' Džordan Pikford pokazuje klasu

Šta je sada odbranio golman Engleske. Odličan centaršut sa desne strane, loptu je zahvatio Van Dajk, ali je Pikford fantastičnom intervencijom skrenuo loptu u korner.

22:19

60' Opao je tempo meča

Za sada se igra uglavnom na sredini terena, nema ozbiljnijih napada.

22:16

47' Izmena kod Engleza

Menja Geret Sautgejt. Umesto Tripijea na terenu je Luk Šo.

22:04

46' Počelo je drugo poluvreme

Krenuo je drugi deo utakmice.

21:48

45' Kraj prvog dela meča

Fantastična partija u Dortmundu. Videćemo kako će se situacija odvijati u nastvku.

21:41

35' Napušta teren Depaj

Povredio se napadač Holandije i napušta teren, a njegovo mesto zauzeo je Verman.

21:32

32' Sve pršti u Dortmundu!

Engleska deluje mnogo bolje u ovim trenucima. Razigrao se Fil Foden, izborio se za prostor i šutirao izvan kaznenog prostora, a lopta je pogodila prečku.

21:30

30' Prečka!

Dobili su Holanđani korner sa desne strane, tukao je Damfris glavom, ali je lopta uzdrmala prečku.  Velika sreća za Engleze.

21:24

23' Kakva šansa za Engleze!

Prošao je Foden, prošetao se kroz odbranu Holandije i provukao loptu između Verbrugena i Akea, ali je Dumfris intervenisao na gol liniji. Izabranici Gereta Sautgejta sve bolji!

21:20

16' Goooool!

Odgovornost je preuzeo Hari Kejn i pogodio desni ugao Verbrugenovog gola. Ponovo smo na početku!

21:19

15' Penal za Englesku!

Loš start Dumfrisa. Šutirao je Kejn, a nepropisno ga je zaustavio štoper Holandije!

21:15

13' Hari Kejn u dobroj prilici!

Šutirao je centarfor Engleske oprobao je svoj šut sa 25 metara, a Verbrugen je krajnjim naporom zaustavio udarac.

21:13

12' Preti Engleska

Dobili su Englezi slobodan udarac na 40-ak metara od gola, Voker je poslao loptu u kazneni prostor, Rajs je prosledio loptu ka Kejnu, ali dobro reaguje Ake.

21:10

7' Gooooool!

Kakva golčina Ćavija Simonsa, Holandija vodi sa 1:0. Prethodno je oduzeo loptu Rajsu i raspalio po lopti pored Vokera, a ona je završila iza leđa Pikforda. Sigurno jedan od najlepših pogodaka turnira.

21:01

1' Utakmica je počela

Počela je utakmica, a prvi napad ima reprezentacija Engleske.

20:19

Ponovo provala oblaka u Dortmundu

Baš kao i na utakmici između Nemačke i Danske, usledila je provala oblaka u Dortmundu. Srećom, do početka meča ostalo je nešto manje od sat vremena, pa se očekuje da ovo neće uticati na izdanje obe ekipe.

19:35

Policija hapsi holandske navijače

Nemile scene viđene su u Dortmundu pred polufinale Evropskog prvenstva, kada su se ispred jednog paba žestoko sukobili navijači Holandije i Engleske.

19:28

Sastavi

Izašli su i sastavi za večerašnji meč, a selektori su se odlučili za sledeće fudbalere:

Holandija: Verbrugem - Damfirs, De Fraj, Van Dajk, Ake - Šouten, Simons, Rejinders - Malen, Gakpo, Depaj

Engleska: Pikford - Voker, Stons, Guehi - Saka, Mejnu, Rajs, Tripije - Foden, Belingem, Kejn

19:23

Dobrodošli!

Pratite prenos meča Holandija - Engleska na Evropskom prvenstvu u fudbalu. Pomenute selekcije domogle su se polufinala pobedama nad Švajcarskom, odnosno Turskom, a ko bude trijumfovao u večerašnjem meču boriće se sa Španijom za trofej šampiona Evrope. Podsećanja radi, Španija je u uzbudljivom duelu savladala Francusku sa 2:1.