Fudbal Evropsko prvenstvo EURO 2024 Austrija Turska Foto: Tanjug/AP

Turska izdržala nalete Austrije i prošla u četvrtfinale: Rival napadao, ali je Demiral imao drugačiji plan

≫
  • 0

Fudbaleri Turske poslednji su učesnici četvrtfinala Evropskog prvenstva u fudbalu, pošto su u okršaju osmine finala porazili Austriju sa 2:1 na "Red Bul Areni" i tako dokazali da dobra forma iz grupne faze ne mora da znači ništa kada se dođe do nokaut runda.

Utakmica je počela u izuzetnom ritmu, možda i najboljem ako poredimo sve mečeve osmine finala. Već posle petnaest sekundi je u priliku ušao Marcel Sabicer, ali mu je Mert Gunok osujetio pokušaj.

To je bila samo najava onoga što se odmah nakon toga dešavalo na drugoj strani. Turska je izborila korner i došla do prednosti. Jedva da smo zagazili u drugi minut kada je Merih Demiral dočekao loptu u kaznenom prostoru posle odbitka, zatim i pogodio mrežu rivala za prednost.

Nekoga bi rano primljeni gol poremetio, ali ne i Austrijance, koji su zapeli u narednih nekoliko minuta i propustili nekoliko velikih šansi. Kristof Baumgartner je već u trećem minutu gađao malo pored gola, a onda je u petom i pao ispred gola nakon što je lopta šetala oko gol-linije, ali penala nije bilo.

Opustila se Turska sredinom poluvremena i pripretila u dva navrata. Prvo preko Arde Gulera, koji je video Patrika Penca daleko od svog gola, a zatim i u 25. Demiral još jednom nakon kornera.

Vrlo mirnih dvadeset minuta završnice prvog dela meča obeležilo je nekoliko žutih kartona i već tada je bilo jasno da će Kokču i Juksek propustiti meč četvrtfinala, ukoliko Turska prođe.

Nastavak meča je želeo da iskoristi selektor Austrije Ralf Rangnik i sa dve izmene je definitivno uneo živost u utakmicu. Marko Arnautović je u 51. minutu bio u prilici, koju je nekako uspeo da zaustavi Mert Gunok, da bi do 60. minuta pripretili i Konrad Lajmer, ali i još jednom napadač srpskog porekla.

Upravo je na isteku sat vremena fudbala usledio novi hladan tuš, pošto je strelac prvog pogotka opet bio fenomenalan u skok igri. Demiral je ovog puta direktno iskoristio centaršut Gulera, poklonio se ispred Penca i duplirao razliku.

Nije dugo Turska imala dva gola plusa na svom kontu, pošto je već u 66. rezultat opet vraćen na prihvatljivu meru, makar kada su Austrijanci u pitanju. Opet je Mihael Gregorič bio koban po istog rivala kao u martu. Tada je dao het-trik, a sada je jednim golom svoj tim vratio u život. Stefan Poš je bio u ulozi asistenta.

Austrija je konstantno napadala do kraja meča, ali je dopravih šansi došla tek posle 84. minuta. Najpre je Baumgartner bio prenizak za centašut, iako je Gunok već proleteo, a onda je u nadoknadi Ozdžan uspeo da izblokria novi pokušaj Gregoriča.

Umalo je u 94. minutu kontra Jildiza bila kobna, ali kako se tada Penc istakao, tako je i Gunok minut kasnije postao junak. Šutirao je opet Baumgertner, klizav teren usled kiše je uticao na odskok lopte nakon udarca glavom, međutim Mert nije dao!

Turska je posle šesnaest godina u četvrtfinalu Evropskog prvenstva i za rivala će imati Holandiju.

Najnovije
19:56

Austrija - Turska 1:2 (Gregorič 65' - Demiral 2', 60')

22:54

Kraj!

90+5' Izdržali su Turci i idu dalje posle 16 godina.

22:52

Gunok je junak, kakva odbrana!

90+5' Ako Turska prođe dalje slaviće se golman. Baumgartner nema sreće!

22:51

Jilmaz umalo rešio sve

90+4' Spasio je Penc ekipu, makar nakratko!

22:48

Evo šanse za Austriju!

90+1' Bacio se Ozdžan u poslednjem momentu i izblokirao ne baš najbolji udarac Gregoriča.

22:48

Igraće se još četiri minuta u nadoknadi

90' Malo nade ostaje Austriji.

22:46

Turci pokušavaju iz kontri

89' Malo vremena je ostalo i mnogo prostora na polovini Austrije. Jedna takva situacija je na njihovu sreću okončana ofsajdom.

22:41

Gunok je poleteo u prazno, ali...

84' Previsoka je ovo lopta bila za Baumgartnera, iako je Gunok već proleteo pored njega, a gol je bio prazan!

22:38

Napadi Austrije po desnoj strani unose nemir u redove rivala

81' Lopta je konstantno oko šesnaesterca Turske ili unutar njega. Gunok i defanzivci moraju biti na oprezu do samog kraja.

22:35

Guler izlazi iz igre

78' Selektor Vinćenco Montela vadi Gulera i Jildiz, ulaze Jokušlu i Akturkoglu.

22:32

Napada Austrija nakon datog gola

75' Nije bilo konkretnih prilika u prethodnim minutima, ali je Turska poprilično nervozna. Vidno je primljeni gol uticao na njih.

22:24

Gooool! Gregorič!

66' Gregorič je opet koban po Tursku. U martu je dao tri gola u slavlju od 6:1, sada ostavlja tim u životu. Asistencija Poša.

22:22

Rangnik poseže za izmenom

65' Veber menja Lajmera, baš kao i Grilič Linharta.

22:17

Gooool! Opet Demiral

60' Ponovo centaršut Gulera i opet Demiral! Nebeski skok i drugi gol na meču za defanzivca, sjajno!

22:16

Ozdžan ulazi za Tursku

59' Juksek je završio meč.

22:15

Arnatuović je bio u ofsajdu

57' U narednoj akciji je udarac Kadioglua izblokiran na suprotnoj strani.

22:12

Lajmer preti!

54' Lajmer je gađao malo pored stative, potom je i Poš iznudio korner.

22:10

Požuteo je Linhart

52' Četvti upisani igrač u beležnici Soareš Dijaša.

22:09

Arnautović je bio u ogromnoj prilici!

51' Mogao je špic Austrije da se proslavi, ali i Gunok ima šta da ponudi. Sjajna odbrana.

22:03

Počinje drugo poluvreme!

46' Austrijanci jure minus. Rangnik ubacuje Gregoriča i Prasa umesto Šmida i Emvenea.

21:46

Minut nadoknade

45' Turci čuvaju prednost.

21:42

Još jedan suspendovan igrač u redovima Turske

42' Juksek takođe neće igrati ako Turska prođe.

21:38

Žuti karton za Austrijance

38' Šmid je požuteo posle presečene kontre.

21:34

Mirno tokom poslednjih desetak minuta

34' Dočekali smo i smiraj prvog poluvremena. Odbrane su konačno malo odahnule, a mi očekujemo jaku završnicu ovog dela meča.

21:25

Umalo 2:0!

25' Glavom je probao strelac gola Demiral, ali nije bilo potrebe za intervencijom Penca. Opet je korner mogao biti koban.

21:19

Zanimljiv pokušaj Gulera sa pola terena

19' Video je mladić da je golman istrčao, ali nije uspeo da uputi precizan udarac.

21:17

Navijači Turske i Austrije raspalili atmosferu

Borba na terenu, ali i na tribinama.

21:11

Prvi karton, slobodnjak iz opasne zone za Austriju

11' Kokču je oborio rivala na dvadesetak metara od gola. On će propustiti potencijalno četvrtfinale. Sabicer je pogodio samo živi zid.

21:05

Šta se dešava, novi zicer za Austriju

5' Lopta je posle kornera šetala ispred gol-linije, niko je nije potkačio... Na kraju je pao Baumgartner, ali neće biti penala.

21:03

Au, velika šansa za Austriju!

3' Perfektan početak meča! Gađao je Baumgartner, ali nije bio najprecizniji. Lopta je prošla jako blizu golu.

21:02

Gooool! Posle 60-ak sekundi vode Turci!

2' Demiral je strelac za Tursku! Izveden je korner, lopta se odbijala po kaznenom prostoru i na kraju došla do strelca.

21:01

Šansa posle petnaest sekundi!

1' Sabicer je odmah ušao u šansu, ali je golman uspeo da skrati ugao i stigne do lopte. Na drugoj strani već korner.

21:00

Krećemo!

Sjajna atmosfera u Lajpcigu. Videćemo mogu li Turci da se osvete Austrijancima za poraz iz marta.

20:00

Startne postave, nema Čalhanoglua zbog suspenzije

Austrija: Penc - Poš, Danso, Linhart, Emvene - Sajvald, Šmid - Baumgartner, Lajmer, Sabicer - Arnautović

Turska: Gunok - Muldur, Demiral, Bardakdži, Kadioglu - Ajhan, Juksek - Guler, Kokču, Jildiz - Jilmaz

19:54

Dobrodošli, pratimo poslednji meč osmine finala

Sedam učesnika četvrtine finala je već poznato, a ko će na megdan Holandiji saznaćemo do kraja večeri