Fudbal Evropsko prvenstvo EURO 2024 Rumunija Holandija Foto: Tanjug/AP

Holandija je u četvrtfinalu! "Lale" rutinski "pregazile" Rumune i prošle među osam najboljih u Evropi

S. J.
S. J.

≫
  • 1

Fudbalska reprezentacija Holandije plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pobedom nad selekcijom Rumunije sa 3:0.

Veliki favoriti bili su Holanđani, što su u potpunosti i opravdali igrom na terenu.

Utisak je da smo u ovom susretu gledali potpuno drugačiju, unapređenu Holandiju, u odnosu na onu iz grupne faze. Od samog starta krenuli su agresivno i direktno, pravili su velike probleme po bokovima, i na kraju, uspeli potpuno zasluženo da dođu do trijumfa i plasmana dalje.

Što se samog meča tiče, uvodnih petnaestak minuta prošlo je bez većih prilika, iako je Holandija bila ta koja je kroz posed kontrolisala dešavanja na terenu.

A onda, u 20. minutu dobili smo prvo uzbuđenje, i prvi gol na meču. Ćavi Simons je uposlio Kodija Gakpa, koji je prekrasnim solo prodorom došao u sjajnu poziciju unutar šesnaesterca i šutirao u bliži ugao, iznenadivši tako Nicu, čime je doveo Holanđane do prednosti.

U nastavku su se samo ređale prilike za "Lale", koje su nakon vođstva dodale gas i krenule još ofanzivnije.

Tako je u 26. minutu zapretio i Stefan De Fraj, kada je nakon kornera dbro skočio i šutirao glavom, ali za nekoliko centimetara pored desne stative.

Minut pre isteka prvog poluvremena, i Simons je bio u prilici, kada je dobio loptu u kaznenom prostoru, ali je previše oklevao, te je na kraju šutirao dosta neprecizno.

Drugo poluvreme počelo je u istom maniru, te je u 54. minutu pretio i Depaj, ali je izblokiran, i imali su dosta sreće Rumuni u ovoj situaciji.

Dva minuta kasnije, Lale su pogodile i okvir gola. Posle kornera je sjajno skočio i gađao glavom, ali samo do okvira gola.

Igrao se 62. minut, kada je ponovo Gakpo sjajno probio i šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali odbranio je Nica.

Minut nakon toga, upravo Gakpo je uspeo da zatrese mrežu posle jednog centaršuta, ali je nakon gledanja VAR-a, pogodak poništen, jer je fudbaler Liverpula bio u ofsajdu.

Pretio je ponovo Memfis Depaj u 68. minutu, kada je nakon slobodnog udarca šutirao po zemlji, ali samo pored gola.

Ređale su se šanse, pretio je Van de Ven, pa onda i Gakpo, da bi u 83. minutu konačno uspeli da postignu i drugi gol.

Kodi Gakpo je uspeo da probije po boku, izborio se sa Dragušinom, a onda je poslao loptu na peterac, gde je bio Donijel Malen, koji ju je poslao u mrežu.

Upravo Malen je postavio i konačnih 3:0, kada je istrčao člitavu kontru, izborio se za poziciju, a onda i matirao Nicu, za konačnih 3:0.

Činjenice

• Susreć se igra na "Alijanc areni" u Minhenu, koja prima 66.000 gledalaca
  • Glavni sudija biće Feliks Cvajer iz Nemačke
  • Ovo će biti 11. susret ove dve selekcije, a prvi su odigralepre više od 100 godina, odnosno 27. maja 1924. godine, kada su Holanđani slavili sa 6:0.
  • Poslednji duel, odigrali su 2017. godine, a tada je Holandija slavila sa 3:0
Najnovije
16:46

Rumunija - Holandija 0:3

19:44

GOOOOOL!

83' Gol! Holandija je rešila pitanje pogotka, najverovatnije!

Probio je Gakpo, uspeo je da se izbori sa Dragušinom, i uposli Malena, koji je poslao loptu u mrežu sa peterca!

19:28

Odličan pokušaj Depaja!

69' Sjajan pokušaj Depaja!

Šutirao je sa dvadesetak metara iz slobodnog udarca, ali za malo pored stative.

19:24

Poništen gol!

64' Poništen je pogodak Gakpu!

Uspeo je Kodi Gakpo da zatrese mrežu, ali bio je najbliži protivničkom golu, te je nakon gledanja VAR-a, pogodak poništen.

19:23

Gakpo je šutirao!

62' Šutirao je Kodi Gakpo nakon što je istrčao praktično celu kontru, ali brani Nica!

19:17

Stativa!

58' Pogodio je stativu Virdžil Van Dajk!

Odlično igra Holandija! Opasni su gotovo u svakom napadu, što se videlo i posle kornera, kada je Van Dajk skočio, ali je pogodio stativu glavom.

19:14

Velika prilika!

54' Au, kakva je ovo šansa bila!

Depaj je šutirao posle sjajnog prodora Damfrisa, ali nema pogotka. Nisami ne znaju Rumuni kako su se odbranili sada!

19:07

Počelo je drugo poluvreme!

46' Drugi deo meča je počeo!

18:49

Gotovo je prvo poluvreme!

45' Kraj prvog dela meča!

18:44

Neverovatno šta je promašio Simons!

44' Kakav promašaj Ćavija Simonsa. Dobio je loptu pred golom i mnogo oklevao, što ga je na kraju i koštalo... Šutirao je pored gola.

18:39

Napadaju Holanđani!

40' Prete konstantno Holanđani, i deluje da je samo pitanje vremena kada će ući u novu šansu za gol.

Za sada uspevaju nekako da se odbrane Rumuni, ali uz dosta muke.

18:31

Velika šansa!

31' Damfris je sjajno probio!

Dobro je prošao po boku Danmfris, ali Dragušin reaguje ispred Depaja!

18:27

Au, kakva šansa!

26' Veliku priliku je propustio De Fraj!

Sjajno je Depaj centrirao iz kornera, a iskusni štoper je ostao sam na drugoj stativi i šutirao glavom, međutim, za malo pored gola.

18:22

GOOOOOL!

20' Pogađa Kodi Gakpo!

Poveli su Holanđani majstorskim pogotkom fudbalera Liverpula, koji je prošao po strani, a onda ušao u kazneni prostor, i pucao u bliži ugao, iznenadivši tako Nicu.

18:16

Dobra prilika za Rumune!

15' Kakva šansa! Šutirao je Man sa ivice kaznenog prostora, nakon jednog prodora, ali je lopta prozujala preko gola.

18:08

Mirno za sada!

8' Mirno je za sada, iako su Holanđani konkretniji znatno.

18:00

Meč je počeo!

1' Počela je utakmica u Minhenu!

16:54

Poznati su sastavi!

Evo za koje sastave su se opredelili selektori:

Rumunija: Nica - Raciju, Dragušin, Burka, Mogoš - M. Marin - Stančiju, R. Marin - Man, Hagi - Draguš.

Holandija: Ferbrugen - Damfris, De Fraj, Van Dajk, Ake - Šouten - Simons, Rejnders - Bergvajn, Gakpo, Depaj.

16:37

Dobrodošli!

Dobrodošli u tekstualni prenos meča osmine finala Evropskog prvenstva u  Nemačkoj, između Rumunije i Holandije!