Josip Iličić i Dijego Košta Euro 2024 Portugalija - Slovenija penali Foto: Tanjug/AP

Slovenci promašili tri penala i upropastili sve što je Oblak učinio u 120 minuta, Košta junak Portugala!

≫
  • 11

Fudbaleri Portugalije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto su posle penal serije slavili sa 3:0! Nije bilo golova u 120 minuta, a moglo je da ih bude.

Gledali smo najbolji meč na Euru do sada, sa najviše uzbuđenja, iako nije bilo golova. Oblak je činio čuda na golu Slovenije, odbranio je Ronaldu sve što je uputio ka golu, uključujući i zicer u 90. minutu i penal u produžecima, posle čega je briznuo u plač.

Ali, na kraju su Slovenci očajno izveli tri penala u penal seriji. Promašili su Iličić, Balkovec i Verbič, dok su precizni bili Ronaldo, Bruno Fernandeš i Bernardo Silva.

U penal seriji je briljirao Diogo Košta, koji je odbranio sva tri udarca Slovenaca sa bele tačke i tako svoj tim odveo u četvrtfinale, gde ih čeka Francuska.

Euro 2024 Soccer Portugal Slovenia penali Foto: Tanjug/AP

Počeli su Portugalci silovito od starta i u prvih 15 minuta su imali nekoliko izuzetno opasnih situacija pred golom Jana Oblaka, koji je već tada pokazao sigurnost i dodatno ulio snagu i energiju ostatku odbrane.

Na krililima toga i ostali su igrali fanatično i borbeno, a u prvom poluvremenu se posebno istakao Vanja Drkušić, koji je bio direktan čuvar Kristijana Ronalda.

Slovenci su uspeli posle prvih 20 minuta malo da se konsoliduju i da pređu na polovinu Portugalaca. Ipak, nisu uspeli da ozbiljnije zaprete tokom prvih 45 minuta, ali su igrali odbranu sa neviđenom disciplinom i uz veliku borbu. Tu su ceh platili Drkušić i Karničik, koji su dobili žute kartone, ali su uspeli da sačuvaju gol.

U samom šesnaestercu je gospodario Jan Oblak, a takođe je i Drkušić imao sjajan potez kada je skinuo sa glave loptu Ronaldu i sprečio ga da dođe u zicer situaciju pred golom i tako faktički spasio svoju mrežu.

Ronaldo je bio isfrustriran, urlao je da će "dati gol" ali mu to nije polazilo za rukom kako je vreme odmicalo.

Kristijano Ronaldo Euro 2024 Portugalija - Slovenija Foto: Tanjug/AP

Nastavili su Portugalci sa velikim naletom i u drugom poluvremenu. Ronaldo je ponovo zagrejao rukavice Jana Oblaka iz slobodnog udarca, kada je šutirao snažno iz idealne situacije, ali u ugao golmana Slovenije koji je bio na pravom mestu i izbio snažnu loptu koju je uputio kapiten Portugalije.

Slovenci su vrebali priliku iz kontre i dočekali su je. Šeško je izbio sam pred gol Portugalije, ali je loše šutirao, a omeo ga je i Pepe, koji mu je bio na leđima u toj situaciji.

Euro 2024 Soccer Portugal Slovenia Foto: Tanjug/AP

Portugalci su nastavili da napadaju, ali su Slovenci tokom 90 minuta pokazali da su "doktori" defanzive. Neverovatna disciplina i frenetična borba, ali i fantastični Jan Oblak na golu doneli su Slovencima produžetke.

Ronaldo je u 91. minutu imao najbolju šansu na meču, izašao je jedan na jedan sa Oblakom, ali ponovo je golman Slovenije fenomenalno odbranio i doneo svom timu produžetak.

Ako je ovo isfrustriralo Ronalda, šta je tek onda viđeno 15 minuta kasnije, kada mu je Oblak odbranio penal!

Drkušić je naivno startovao na Žotu koji se "zaleteo" u tri igrača Slovenije i Orsato je pokazao na belu tačku, a posle konsultacije sa VAR sobom ostao je pri odluci. Ronaldo je namestio loptu na belu tačku, ali ga je Oblak pročitao i ponovo spasio Sloveniju.

Nakon toga se Ronaldo slomio emotivno i zaplakao je kao kiša.

Nije mogao da zadrži suze.

Ipak, 15 minuta kasnije je mogao da se smeje. Najpre je Šeško u 115. minutu promašio šansu utakmice, kada je izašao sam pred Koštu, koji je odlično odbranio zicer 1 na 1.

To mu je dalo samopouzdanje i da u penal seriji pokaže svoj kvalitet u penal seriji, gde je odbranio sva tri penala, dok su Slovenci promašili sva tri i tako završili učešće na Evropskom prvenstvu.

Činjenice

• Slovenci posle penal serije ostali bez četvrtfinala, Portugalci u penal seriji slavili sa 3:0.
  • Iličić, Balkovec i Verbič su promašili tri udarca, dok su Ronaldo, Bruno Fernandeš i Bernardo Silva postigli golove sa bele tačke.
  • Šeško u 115. minutu imao zicer za pobedu Slovenije!
  • Oblak u 105. minutu prvog produžetka odbranio penal Ronaldu!
  • Jan Oblak u 90. minutu odbranio Ronaldu zicer i sprečio pobedu Portugala u regularnom delu.
Najnovije
19:58

Portugalija - Slovenija 0:0

23:42

Portugalija je u četvrtfinalu!

Slovenci su promašili i treći penal, a Bernardo Silva donosi Portugaliji pobedu.

23:42

Ronaldo je pogodio, ali je potom još jedan Slovenac promašio

Valkovec je promašio penal ovoga puta za Sloveniju, a u drugoj seriji je Bruno Fernandeš bio precizan - 2:0!

23:38

Prvi šutiraju Slovenci - Ilićić promašuje

Josip Iličić promašuje penal.

23:34

121. minut: Kraj produžetaka, penali će odlučiti ko ide dalje!

Penali će odrediti ko će biti četvrtfinalista!

23:28

115. minut: Kakav zicer za Sloveniju i Šeška!

Šeško je izašao sam pred Koštu, ali je je pogodio u nogu golmana Portugalije. Kakva je ovo šansa bila!

23:25

112. minut: Slobodan udarac za Sloveniju

Josip Iličić je ušao u igru u drugom produžetku i dobio je priliku iz slobodnog udarca iz povoljne situacije, ali je sa nekih 23 metara pogodio samo živi zid.

23:20

Ronaldo u suzama posle odbranjenog penala

Jan Oblak je naterao Ronalda na suze. Neverovatno je odbranio udarac Portugalcu, koji posle toga nije mogao da zadrži emocije u pauzi između između dva produžetka.

23:19

Počeo je drugi produžetak!

23:14

104. minut: Oblak odbranio penal Ronaldu!

Ronaldo je izveo penal koji je skrivio Drkušić nakon duela sa Žotom! Ali Oblak ga je pročitao!

23:12

103. Penal za Portugaliju!

Orsato doneo kontroverznu odluku!

23:10

100. minut: Pretnja Žote, ali Oblak siguran

Šutirao je glavom napadač Liverpula, ali je slabo zahvatio loptu i nije bilo problema za golmana Slovenije.

23:04

Počeo je prvi produžetak!

Posle prvih pet minuta Slovenci deluju ozbiljniji i opasniji. Situacija koju je malo ko očekivao.

22:57

Agonija Kristijana Ronalda posle propuštenog zicera

22:54

95. minut: Produžeci!

Portugalci su dobili korner, ali nisu uspeli ništa i gledaćemo produžetke.

22:52

92. minut: Nova maestralna odbrana Oblaka!

Imali su Portugalci korner, ali je Oblak izleteo izboksovao loptu i tom prilikom je fauliran.

22:50

90. minut: Kakva odbrana Jana Oblaka!

Izašao je Ronaldo 1 na 1 sa Oblakom, ali je šutirao direktno u golmana Slovenije, koji je ponovo bio na pravom mestu.

Jan Oblak Euro 2024 Portugalija - Slovenija Foto: Tanjug/AP
22:49

Kakvi dueli na obe strane

22:46

Izmene na obe strane

Benjamin Verbič je ušao u igru umesto Petra Stojanovića kod Slovenaca, dok je nešto ranije Fransisko Konseisao zamenio Rafaela Leaa.

22:42

83. minut: Odolevaju Slovenci!

Sve smo bliži produžecima u Frankfurtu.

22:36

Ima i pirotehnike na tribinama

22:34

75. minut: Dvostruka izmena Slovenaca

Iz igre su izašli Mlakar i Šporar, a u igru su ušli Stanković i Čelar. Ovo su bile prve promene Slovenaca, dok je prethodno Roberto Martinez izmenio Vitinju, a ubacio Dioga Žotu.

22:33

74. minut: Nova pretnja Portugalije!

Kanselo je centrirao, ali je Bernardo Silva ostao "kratak".

22:31

70. minut: Treći slobodnjak Ronalda, ponovo preko gola!

Imao je Ronaldo ponovo šansu iz slobodnog udarca. Ponovo je Ronaldo uzeo loptu, ali je šutirao preko gola.

22:18

57. minut: Neviđeni pritisak Portugalaca se nastavlja!

Žoao Kanselo se posebno razigrao i Portugalci prete sa desne strane. Sa prava kanonada ide ka Oblaku, ali on je za sada siguran.

22:15

55. minut: Slobodan udarac za Portugal, odbrana Oblaka!

Ponovo je Kristijano Ronaldo namestio loptu. Pozicija je bila idealna sa 20 metara, ali je šutirao direktno u Oblaka, koji je izbio loptu koja je bila izuzetno snažna.

22:11

50. minut: Slovenci prete!

Ne predaju se Slovenci, zapretio je Šeško, ali je bio u ofsajdu.

22:05

46. minut: Počinje drugo poluvreme

21:53

Kraj prvog poluvremena!

Danijele Orsato je odsvirao kraj odmah nakon što je Palinja sa ivice kaznenog prostora opasno zapretio na isteku drugog minuta nadoknade.

21:46

44. minut: Prvi šut Slovenaca ka golu!

Šeško je uputio udarac, ali je durektno u Dioga Koštu!

21:41

39. minut: Opasna kontra Slovenaca!

Imali su šansu, ali je Mendeš skinuo loptu sa noge Andražu Šporaru, kojeg je sa desne strane pokušao da proigra Petar Stojanović. Usledio je prvi korner za Slovence, iz kojeg se nije ništa posebno izrodilo.

21:39

38.. minut: Žuti karton za Karničnika

Rukom je zaustavio loptu i zaustavio Nuna Mendeša u naletu. Time je omogućio novi slobodan udarac za Ronalda, ovoga puta iskosa sa leve strane. Ronaldo je ponovo šutirao, ali ovoga puta jako loše i nekoliko metara pored gola.

21:36

34. minut: Kakva raketa Ronalda iz slobodnjaka

Zapretio je Kristijano, šutirao je snažno, ali je loptu poslao tik iznad prečke. Oblak je bio na lopti.

21:34

31. minut: Kakav trk Rafaela Leaa

Proleteo je kao metak Leao i zaustavljen je od strane Drkušića pred samim kaznenim prostorom, što je omogućilo Portugalcima slobodan udarac iz idealne pozicije.

21:24

22. minut: Slovenci se oslobađaju pritiska

Uspeli su Slovenci da odole strahovitom naletu Portugalaca na startu meča i sada se neko vreme težište igre premestilo na deo terena koji pripada Portugalcima. Ipak, za sada nije bilo ozbiljnijih šansi Slovenaca.

21:18

15. minut: Strahovit pritisak Portugalaca na startu meča!

Igraju se prave "viktorije" u prvih 15 minuta. Portugalci su žestoko krenuli od starta, a imali su i nekoliko opasnih situacija. Najopasnija je definitivno bila u 13. minutu posle centaršuta Bernarda Silve ka Ronaldu i Brunu Fernandešu, ali su oni ostali "kratki" i nisu stigli na loptu.

Slovenci za sada potpuno bez ikakvih ambicija da napadnu.

Euro 2024 Portugalija - Slovenija Foto: Tanjug/AP
21:06

3. minut: Velika šansa za Portugalce!

Rafael Leao je išao na loptu posle centaršuta sa desne strane, ali je Karničik uspeo da izbije loptu u korner. Bilo je opasno i posle udarca iz ugla, lopta je stigla do Rubena Dijaša, ali je on sa druge stative loše šutirao.

21:02

Počeo je meč

Pre prvog sudijskog zvižduka je održan minut ćutanja za Manuela Fernandeša, bivšeg fudbalera Portugalije.

20:38

Ronaldo će se iznervirati kada ovo vidi: Slovenci spremili provokaciju za Kristijana pred meč odluke

Navijači Slovenije "naoružali" su se dresom Lionela Mesija, najvećeg Ronaldovog rivala i time žele da mu poremete koncentraciju.

Portugalija - Slovenija, Euro 2024, navijač, Lionel Mesi Foto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia