Fudbal Evropsko fudbalsko prvenstvo EURO 2024 Holandija Austrija Foto: Tanjug/AP

Austrija dobila Holandiju u najboljem meču Eura! Prštale golčine, VAR drama, momci sa Alpa idu dalje kao prvi

≫
  • 2

Nadrealna utakmica u Berlinu! Prelep fudbal, sjajni golovi - sve što jedan navijač može da poželi. I na kraju pobeda Austrije nad Holandijom, koja je ovime uspela da dođe do prve pozicije Grupe D i da kao takva prođe dalje u osminu finala Eura - 2:3 (0:1)!

Najbolji, ali najbolji meč na Evropskom prvenstvu je bio ovaj koji smo gledali na Olimpijskom stadionu u Berlinu. I po broju šansi i po golovima, Holanđani i Austrijanci su nam svima servirali pun užitak uz mnogobrojne preokrete i pravi rolerkoster.

I da sve bude slađe za neutralnog navijača, krenulo je od prvih minuta. Austrijanci su tu potpuno nadmudrili Holanđane i apsolutno su zasluženo poveli već u 5. minutu utakmice kada je Malen posle pritiska uspeo da smesti loptu u sopstvenu mrežu na neverovatan način.

Ubacili su Austrijanci loptu sa strane, a on je sa nekih 11 metara uklizao i poslao loptu tako jako da ni golman njegovog tima nije uspeo da to odbrani.

Usledio je nešto kraći period kada nije bilo nekih većih prilika, a kada je Holandija pokušavala da se vrati i izjednači. Jalova je to bila inicijativa, a Kuman je očigledno malo promašio sa taktikom, što je potvrdila i čudna izmena selektora Holandije u 35. minutu kada je Virmana zamenio Ćabi Simons.

U 41. minutu je viđena i stativa Depaja posle udarca glavom, ali je kasnije moglo jasno da se vidi da je postojao i ofsajd u izgradnji akcije, pa se na odmor otišlo sa minimalnom prednošću Austrije. A drugo poluvreme bilo je totalni spektakl.

Već u 47. minutu, Holanđani su stigli do izjednačenja posle sjajnog pogotka Gakpa, koji je gađao dalji ugao nakon što se Lindhart dvoumio da izađe u blok. Može se reći da je prvotimac Oranja ovime "pocepao" mrežu rivala.

I taman kada je momentu prešao na stranu Holandije, totalni šok i novi gol za Austriju. Odradili su sjajnu kontru u 59. minutu, loptu je Griliš sa gol-aut linije poslao ka Šmidu koji se našao na nekih deset metara, a ovaj je glavom uspeo da je unese u mrežu.

Iako su sudije potom počele malo da se "gube" po terenu, jer očigledno nisu imale nimalo koncentracije, što se videlo u situaciji kada su promašivali i izmene, nisu pali Holanđani i Austrijanci.

U 75. minutu nova brljotina Ivana Kružilaka, koji je poništio čist i to prelep gol Memfisa Depaja, ali je na svu sreću VAR soba dobro sve videla i opravdano pozvala Slovaka da to još jednom isprati i pogleda, a on je morao da prizna svoju ogromnu grešku.

I onda novo ludilo dva minuta kasnije, u 80. minutu fenomenalna kontra Austrije. Sabicer je došao do lopte, gađao je jako i pogodio je na fenomenalan način, čime je još jednom šokirao Oranje.

U 83. minutu poništen je novi gol momaka sa Alpa, kada je Baumgartner uspeo da pogodi mrežu, ali je postojao ofsajd koji je kasnije i VAR potvrdio.

Do kraja utakmice, Holanđani su pokušavali pre svega preko Gakpa i Depaja, ali bez uspeha, pa će tako morati dalje da prođu kao trećeplasirani na tabeli, dok će momci sa Alpa u narednu fazu kao prvi!

Činjenice

• Utakmica se igra od 18.00 časova na Olimpijskom stadionu u Berlinu.
  • Glavni sudija ovog meča biće Ivan Kružilak iz Slovačke.
  • Dve ekipe su se poslednji put sastale 2021. godine kada je na Euru u grupnoj fazi bilo 2:0 za Holandiju.
  • Meč u direktnom prenosu pratite na TV Arena Sport Premium 2 i RTS 2.
Najnovije
17:10

Holandija - Austrija 2:3 /Gakpo 47', Depaj 75' - Malen 5ag', Šmid 59', Sabicer 80'/

19:53

94' Kverfeld je pao da mu se ukazuje pomoć na ivici terena i zato dobija žuti karton?!

Nova jako čudna odluka sudije Ivana Kružilaka danas.

19:52

92' Izmena Austrije

Vajman menja Šmida.

19:50

90' Šest minuta nadoknade!

Toliko je odredio Kružilak posle VAR haosa.

19:42

84' PRETI HOLANDIJA!

Gakpo je sada pokušao da zapreti, ali njegov udarac ide preko prečke. Gledamo najbolji meč Evropskog prvenstva, ma bez ikakve dileme!

19:41

83' PONIŠTEN GOL AUSTRIJE!

Kakva šteta, kakva šteta! Neverovatan, prelep gol Austrije za 4:2 je to mogao da bude, ali je poništen zbog ofsajda, Baumgartner! Gledao je i VAR sve, ali ostaje 3:2... Kakvo ludilo!

19:38

80' AUUUUUUUUUUU! GOOOOOOOOOL! AUSTRIJAAAAAAAAA!

Sabicer!!! KAKAV GOL! Zabio je loptu pod prečku u 80. minutu, po ovome je Austrija sada ponovo prva na tabeli! Čekamo neverovatan rasplet ove Grupe D! Ovo je najbolji meč do sada na prvenstvu!

19:35

78' GOL! POTVRĐUJE GA SLOVAČKI SUDIJA!

Lep pogodak Depaja! Potvrdio ga je Ivan Kružilak posle gledanja snimka, zaista nije jasno šta je tu video prethodno Slovak uopšte da bi poništio gol.

19:35

77' Kružilak ide da gleda snimak...

Pa da vidimo...

19:34

75'GOL! Kaže da je rukom igrao Depaj sudija Kružilak, gledaće se...

Ivan Kružilak poništio je gol Holandije, nije jasno zbog čega... Nije igrao rukom Depaj pre gola, sada se jasno bune svi navijači! I naravno, evo VAR-a.

19:30

71' Nova promena Kumana

Veghorst menja Malena... Da vidimo da li to može da pokrene Holanđane, koji imaju slobodan udarac sa 20 metara, ali koji Austrijanci jako lako čiste.

19:26

68' Potvrda izmena Austrije kada je zabrljao Irfan Peljto

Dobili smo konačno potvrdu izmena Austrije od pre par minuta kada se zbunio Irfan Peljto - Vimer, Griliš i Šmid su izašli, a Lajmer, Kverfeld i Baumgartner su ušli.

19:24

66' Nova vrlo čudna izmena Kumana

Van de Ven i Vajnaldum su zamenili Akea i Rajndersa. Kuman nastavlja da iznenađuje...

19:23

64' Ogromna brljotina Irfana Peljta

Velika greška četvrtog sudije iz Bosne i Hercegovine, Irfana Peljta, napravili su sada totalnu konfuziju na terenu arbitri, ne zna se ni ko ulazi, a ko izlazi iz tima Austrije. Na kraju još jedna promena, ali ko je tu koga sada zamenio, nije najjasnije.

19:21

62' Prve izmene Austrije

Kverfeld i Baumgartner menjaju Linharta i Vimera. Dve promene dakle je napravio selektor Rangnik.

19:17

59' GOOOOOOOOL! ŠOK! VODI AUSTRIJA PONOVO!

Kakva reakcija ekipe Ralfa Rangnika! Vodi Austrija od 59. minuta još jednom, a strelac je Šmid! VAR je sve potvrdio, gol ostaje da važi... Odlično ga je pronašao na petercu Griliš, a Šmid je glavom uspeo da smesti loptu u mrežu.

19:13

54' Holanđani bolji u nastavku

Probudilo se Oranje konačno i sada deluje kao bolji tim od Austrijanaca. Imali su dva vezana kornera koja je izveo Memfis Depaj, ali se tim sa Alpa odbranio.

19:04

47' GOOOOOOOOOL! GAKPO!

Sjajan pogodak! Gakpo pogađa u 47. minutu! Dvoumio se Lindhart da li da izađe u blok, a Holanđanin je to iskoristio, zalomio i šutirao sa 13 metara iskosa i pogodio u dalji ugao. Prelep pogodak!

19:04

46' Počelo je drugo poluvreme!

Nema izmena na odmoru, videćemo da li će pre svega Kuman povući neke poteze.

18:48

POLUVREME

Nema promena, Austrijanci su bolji i vode posle prvih 45 minuta. Kuman je, deluje, potpuno promašio taktiku.

18:46

45' Dva minuta nadoknade

Toliko je odredio glavni sudija ovog meča.

18:42

41' STATIVA! Ali i ofsajd...

Gakpo je poslao loptu ka Depaju, koji šutira glavom, a lopta pogađa stativu... Ne bi bilo ničega ni da je bilo gola, bio je ofsajd.

18:38

38' Nova šansa za Austriju!

Sabicer šutira, brani Verbrugen, a onda šta je propustio Arnautović u kaznenom prostoru! Mogla je Austrija lako do 2:0, ali je Arnautović "promašio" fudbal.

18:35

35' Čudno, izmena Holandije

Vrlo loša odluka Kumana, koji već u 35. minuta posle promašene taktike menja Virmana za Ćavija Simonsa.

18:33

33' Žuti karton i za Vimera

Sada su zaređali kartoni, Vimer je nagazdio Gertrojdu i to baš gadno...

18:32

32' Stefan Poš dobija žuti karton

Prvi karton za meču za desnog beka selekcije Austrije, Stefana Poša, što može da bude problem.

18:31

30' Dobra šansa za Griliša!

Griliš promašuje! Ali ne onaj mnogo poznatiji, nego austrijski. Lepo je zahvatio loptu, koja odlazi ipak preko gola.

18:29

26' Holanđani su uspeli da uspostave kontrolu nad utakmicom

Oranje sve više preti, ali za sada ne uspeva da dođe do neke ozbiljnije šanse. Austrijanci se odlično brane. Malen je propustio najbolju šansu pre nekoliko trenutaka.

18:15

14' Kakva šansa Gakpa, vrlo loš udarac!

Stigla mu je lopta na 11 metara, šutirao je, ali jako loše... Lopta odlazi pored leve stative.

18:12

11' Austrijanci su i nakon gola bolji rival

Jako loša i letargična igra Holandije za sada, Austrijanci su i posle postignutog gola daleko bolji rival.

18:06

5' GOOOOOOOOL! AUSTRIJA VODI!

Autogol Holandije, Malen! Od samog početka Austrijanci igraju daleko bolje i to im se sada isplatilo. Jedna nezgodna lopta došla je u kazneni prostor, a na kraju je Malen nesrećno uspeo da je smesti u sopstvenu mrežu i to sa oko 10 metara. Prosto je neverovatno da je ovo uradio.

18:01

1' Utakmica je upravo počela!

Susret je upravo početo, Holanđani nastupaju u narandžastim dresovima, a Austrija u belim.

17:10

Startne postave

Objavljene su i startne postave za meč i možete ih pogledati ispod:

17:06

Dobrodošli u blog uživo!

Poštovani čitaoci Telegraf Sporta, dobrodošli! Ovog popodneva zajedno ćemo ispratiti dešavanja sa utakmice Grupe D na Evropskom prvenstvu između Holandije i Austrije.

Ovaj meč igra se od 18.00 časova na Olimpijskom stadionu u Berlinu.