Evropsko prvenstvo fudbal Gruzija - Češka EURO 2024 Foto: Tanjug/AP

Gruzija na krilima magičnog Mamardašvilija odolela protiv Češke i osvojila prvi bod na Euru ikada

L. I.
L. I.

• 0

Fudbaleri Češke i Gruzije odigrali su meč bez pobednika u okviru drugog kola grupe F na Evropskom prvenstvu, a pomenuti susret završen je rezultatom 1:1.

Od samog početka meča viđena je potpuna inicijativa Češke. Izabranici Ivana Hašeka su već u drugom minutu mogli do vođstva, ali je nestvarni Mamardašvili dva puta intervenisao. Prvo je zaustavio udarac Hložeka, da bi u nastavku akcije odbranio i pokušaj Šika.

U 13. minutu udarac je oprobao Provod, ali je lopta na putu ka golu zakačila nekog od defanzivaca Gruzije i olakšala posao čuvaru mreže Mamardašviliju.

Deset minuta nakon toga Češka stiže do vođstva, međutim taj gol je poništen zbog igranja rukom. Adam Hložek je zatresao mrežu posle odbitka, ali je u drugom pokušaju kada je i zatresao mrežu dirao loptu rukom.

Ni ova odluka glavnog arbitra nije pokolebala Čehe koji su nastavili sa napadima, a u 27. minutu propisno se obrukao Vaclav, koji je posle razmene pasova sa Šikom i Hložekom šutirao pravo u golmana. Ipak, stiče se utisak da je bio u ofsajdu, pa gol verovatno ne bi ni bio priznat.

Gruzini su se uspešno branili, da bi u dubokoj nadoknadi prvog dela kaznili protivnika. Hranač je nespretno reagovao u kaznenom prostoru i zakačio loptu rukom, a siguran sa bele tačke bio je Mikautdze.

Gruzija je, osokoljena vođstvom u finišu poluvremena mogla da duplira prednost u 57. minutu, kada je Kvarackelija istrčao kontru, odložio loptu do Mekvabišvilija koji je loše šutirao.

Samo dva minuta kasnije Šik donosi izjednačenje Češkoj. Posle kornera sa desne strane lopta je pogodila stativu, a na pravom mestu našao se Šik i grudima ubacio loptu u nebranjenu mrežu.

Patrik Šik se u 68. minutu požalio na povredu, pa je njegovo mesto na terenu zauzeo Čitil.

Češka je napadala, stvarala šanse, a najzreliju je propustila u 78. minutu kada je probao Lingr sa distance, ali je magični Mamardašvili još jednom bio na visini zadatka.

Ipak, Gruzija je ponovo u finišu mogla do gola. Češka je krenula na sve ili ništa, sevnula je kontra tri na jedan, međutim u završnici se Lobzanidze obrukao i prebacio gol.

U poslednjem kolu Gruzija će odmeriti snage sa Portugalom, dok će Češka na megdan Turskoj. Pomenuti susreti na programu su 26. juna.

Činjenice

• Obe ekipe turnir su otvorile porazima, Gruzija je poražena od Turske rezultatom 3:1, dok je Portugal bio bolji od Češke rezultatom 2:1.
  • Ovaj duel sudiće arbitar iz Bosne i Hercegovine, Irfan Peljto.
  • Ovo će inače biti prva zvanična utakmica između pomenutih selekcija.
Najnovije
13:24

Rezultat

Gruzija - Češka 1:1

16:53

Igraće se pet minuta nadoknade

Odlučeno je da će se igrati još pet minuta sudijske nadoknade.

16:39

78' Ling preti!

Dobar pokušaj fudbalera Češke, ali opet je na mestu fenomenalni Mamardašvili.

16:25

62' Još jedna šansa za Češku

Umalo ekspresno da preokrenu rezultat. Tukao je Krejči, lopta prolazi pored stative.

16:23

59' Gooooooool!

Kažnjavaju Česi promašaje Gruzije. Izveli su korner sa desne strane, lopta je pogodila stativu, a na nju je natrčao Šik i grudima je smestio u mrežu.

16:22

56' Dobra šansa za Gruziju!

Odlično je Kvarackelija istrčao kontru i prosledio loptu do Mekvabišvilija, ovaj je uputio udarac sa ivice šesnaesterca ali lopta prolazi pored stative

16:21

55' Dvostruka izmena u ekipi Češke

Iz igre izlaze Hložek i Černi, a na terenu su Lingr i Jurasek.

16:14

53' Sve nervozniji Česi

Žuti karton i za Holeša

16:13

47' Žuti karton i za Juraseka

Oštar prekršaj fudbalera Češke sankcionisan je žutim kartonom.

15:54

45+4' Neverovatni Mamardašvili

Umalo da Češka ekspresno anulira prednost Gruzije. Prošao je Šik dva igrača i šutirao sa ivice kaznenog prostora, međutim golman Gruzije je ponovo na visini zadatka

15:49

45' Gooooool!

Lopta je pogodila u ruku Hranača posle centaršuta, a sudija nije imao dilemu i pokazao na belu tačku. Odgovornost je preuzeo Mikautadze i postigao gol!

15:46

40' "Požuteo" i Provod Mikautadzea

Još jedan žuti karton za Čehe, a zaradio ga je Provod pošto je nepropisno zaustavio Mikautadzea.

15:38

37' Žuti karton i za Gruzine

Javnu opomenu zaradio je Kašija koji je na nepropisan način zaustavio kontru Češke.

15:27

27' Au, kakav promašaj

Šta sada u gol nije pretvorio Černi. Posle duplog pasa izbio je oči u oči sa Mamardašvilijem, ali nije uspeo da ubaci loptu u mrežu

15:26

23' Poništen gol Čeha

Hložek je uspeo da savlada Mamardašvilija, ali je zakačio loptu rukom te je glavni arbitar meča preinačio odluku.

15:23

18' Prva javna opomena

Žuti karton zaradio je Coufal posle faula na Kvarackeliji.

15:17

13' Zapretila je Češka

Šutirao je Provod, ali je lopta na putu ka golu zakačila nekog od defanzivaca Gruzije, te je nakon toga Mamardašvili imao lak posao.

15:10

10' Nema penala!

Dobar napad Gruzije po desnoj strani, Davitašvili je zaustavljen u kaznenom prostoru ali penala nema.

15:04

3' Mamardašvili bravuroznim odbranama čuva Gruziju

Au, šta je sada odbranio Mamardašvili. Golman selekcije Gruzije je zaustavio udarce Hložeka, a potom i Šika i sačuvao svoju mrežu.

15:00

1' Utakmica je počela

Meč je počeo, a prvi napad ima reprezentacija Gruzije

14:28

Sastavi

Selektori su se opredelili za sledeće igrače:

Gruzija: Mamardašvili - Kverkvelija, Kašija, Dvali - Citaišvili, Davitašvili, Mekvabišvili, Kočorašvili, Kakabadze - Mikautadze, Kvarachelija

Češka: Stanek - Holeš, Hranač, Krejči - Coufal, Provod, Souček, Jurasek - Černi, Šik, Hložek

13:00

Dobrodošli!

Prvi meč osmog dana Evropskog prvenstva igraju selekcije Gruzije i Češke. Ovo će biti njihov prvi susret, a ekipa koja ostvari trijumf može da se nada prolazu u narednu fazu.