Evropsko prvenstvo fudbal Holandija – Francuska EURO 2024 Foto: Tanjug/AP

Prva nula na Evropskom prvenstvu: Remi Holandije i Francuske bez Embapea, "lale" žale za poništenim golom

≫
  • 1

Ni druga derbi utakmica drugog kola Evropskog prvenstva nije razočarala navijače kada su u pitanju šanse, ali fudbal je igra koja se igra za golove, a njih ovoga puta nije bilo. Holandija i Francuska su odigrale 0:0 i tako verovatno trasirale sebi put ka osmini finala.

Kilijan Embape je meč započeo sa klupe usled preloma nosa na utakmici protiv Austrije, koju je između ostalog obeležio i njegov promašaj zicera. U takvoj postavci je selektor Didije Dešam pronašao nova rešenja, što se svakako osetilo u igri ekipe.

"Lale" su u prvom poluvremenu bile bolji sastav, prema nekom opštem utisku, i pored toga što smo na obe strane videli sasvim lep broj prilika. Tako je već u prvom minutu upućen udarac u okvir gola, koji je nekako zaustavio Majk Manjan. Džeremi Frimpong je umakao defanzivcima, ali je nešto slabije zahvatio loptu, koja je završila u korneru.

Do desetog minuta Francuska se uveliko oslobodila pritiska, a u četrnaestom je viđena i njihova najveća šansa. Adrian Rabio je dobio loptu u šesnaestercu, nije želeo da bude sebičan, iako je to bilo bolje rešenje, pa je lopta koju je dobio Antoan Grizman očigledno bila iznenađujuća. On ju je i promašio iz izgledne pozicije i šansa je otišla u nepovrat.

Kodi Gakpo je nedugo nakon toga propustio fenomenalnu priliku za Holandiju, ali je opet Manjan bio junak. Inicijativu su držali sredinom poluvremena igrači selektora Ronalda Kumana, međutim u 28. je sve to moglo da padne u vodu.

Lopta koja je poslata imala oči, Markus Tiram je izbegao ofsajd zamku, ali ipoklekao pod blagim pritiskom koji je dolazio sa leđa i šutirao izuzetno snažno i neprecizno ispred Barta Verbrugena.

Do odlaska na pauzu videli smo prvi pokazan karton Džerdi Shautenu i nekoliko poluprilika na obe strane, koje ipak nisu značajnije ugrozile mreže.

Ritam je bio vidno usporen i početkom drugog dela utakmice, pa se na prvu pravu akciju čekalo do 60. minuta, kada je Tiram bio u prilici, gađao sa sedamnaest metara prizemno, ali i zamalo pored gola. Samo tri minuta kasnije je pretio i Orelijan Čuameni glavom, bio je čak i poprilično blizu. Lopta je ipak pala na gornji deo mreže.

Mat u pet minuta je to mogao biti po Holandiju, međutim nekako su uspeli da prežive i Grizmanovu priliku, nakon što je sjajnu loptu poslao Engolo Kante. Opet je Antoan loše zahvatio "fudbal" i olakšao je posao Verbrugenu.

I kako to obično biva posle neiskorišćenih situacija, usledila je kazna. Ali zamalo, ovog puta... Ćavi Simons je divno gađao i pogodio mrežu, međutim posle nekoliko sekundi razmišljanja pomoćnik je podigao zastavicu. Ispostavilo se da je Denzel Damfris bio ispred Manjana i navodno mu je smetao, pa je nakon većanja u VAR sobi odluka potvrđena, gol nije važio.

Od tog momenta do kraja meča ekipe su poprilično kalkulisale svesne da je bolje uzeti jedan bod nego nijedan. U tom ritmu je meč i okončan, na kraju 0:0.

Francuska i Holandija imaju po četiri boda u grupi D, Austrija tri, dok je bez bodova Poljska, koja je tako i završila učešće na šampionatu.

Najnovije
20:10

Holandija - Francuska 0:0

22:54

Kraj utakmice, prva nula na Evropskom prvenstvu

90+5' To je to, prvi meč bez golova u Nemačkoj. Ovo odgovara i jednima i drugima.

22:49

Nadoknada od pet minuta

90' Velikodušan je bio sudija, najviše zbog VAR provere.

22:48

Konačno neko uzbuđenje

89' Rabio opet želi da bude nesebičan, ali ni sada se nije isplatilo. Lopta na dalju stativu nije došlo do njegovih saigrača.

22:47

Još malo do kraja, ekipe kalkulišu...

87' Ekipe sada više kalkulišu. Bod odgovara i jednima i drugima.

22:38

Još nekoliko izmena

79' U 75. minutu Dešam je ubacio Komana i Žirua umesto Dembelea i Tirama. Još uvek nema Embapea.

U 79. Veghorst ulazi umesto Depaja. On je bio junak protiv Poljske.

22:32

Prve promene na meču

73' Trostruka izmena za Kumana. Vajnaldum, Verman i Gertrujda menjaju Simonsa, Shautena i Frimponga.

22:31

Ne važi gol!

72' Sjajan šut Simonsa neće biti priznat. Pasivni ofsajd je dosuđen, sreća za favorita na ovom meču.

22:28

Gooool! Ili, ipak ne...

69' Gol postiže Ćavi Simons, ali je on poništen zbog ofsajda. Damfris je smetao golmanu Manjanu, čekamo VAR.

Euro 2024 Soccer Netherlands France Foto: Tanjug / AP
22:24

Stiska Francuska, treća šansa u nizu

65' Opet Grizman i opet bez gola... Akcija u nekoliko poteza, Engolo Kante je imao loptu na desetak metara od gola, sjajno provukao pas za Antoana, a on pogodio golmana Verbrugena.

22:22

Opet prete Francuzi!

63' Čuameni je probao glavom! Zarotirao je loptu, međutim udarac je bio previsok. Nema promene rezultata.

22:19

Najbolja šansa u drugom poluvremenu!

60' Nameštao se Markus Tiram i gađao sa sedamnaest metara. Gola ipak nema, udarac je otišao prizemno pored gola.

22:15

Depaj je šutirao...

55' Memfis Depaj je dobio priliku da šutira iz slobodnjaka, ali je i on kao Grizman u prvom delu meča pogodio živi zid.

22:12

Kante je prvi probao u nastavku

52' Engolo Kante je gađao, iako to ne radi često. Loše mu je "sela" lopta i otišla previsoko.

22:05

Kreće nastavak

46' Nrma promena, sastavi su isti.

21:49

Kraj prvog dela meča

45+1' Neverovatno kako nema golova. Dosta šansi je viđeno, ali mreže za sada miruju.

21:46

Nadoknada od jednog minuta

45' Nije bilo potrebe za više od toga.

21:43

Verbrugen nije imao posla

41' Samo živi zid pogađa Grizman. Posle trećeg kornera nije bilo opasnosti.

21:41

Slobodan udarac u opasnoj zoni

40' Izblokiran je centaršut Dembelea, njemu se potom i vratila lopta, nakon čega je bez preke potrebe oboren. Slobodnjak iskosa, ali opasna zona je u pitanju.

21:37

Frimpong je velika napast za odbranu

35' U kratkom intervalu dve poluprilike za Holandiju. U drugoj je izblokiran prebrzi Frimpong. Simons je ubrzo loše gađao sa distance.

21:33

Prvi karton

31' Shauten je presekao kontru i Tejlor je doneo ispravnu odluku. Žuti karton.

21:30

Neuspešna ofsajd zamka, Francuzi umalo poveli

28' Ogroman promašaj Tirama. Sjajno se najpre ubacio, izbegao ofsajd, ali je sjajna lopta ostala nerealizovana. Jako je šutirao pored gola, iako nije imao veliki pritisak na leđima.

21:26

Holandija ima blagu inicijativu

24' Damfris je dobio previše tešku loptu u kaznenom prostoru i nije uspeo da pronađe saigrače nazad u petercu, iako je napad obećavao.

21:18

Novi pokušaj Holanđana u okvir

16' Kodi Gakpo se namestio sa dvadesetak metara, raspalio po lopti, ali je još jednom Manjan poslao loptu u korner.

21:15

Šta je promašio Grizman!

14' Ogroman promašaj Antoana Grizmana... Dobio je loptu od strane Adriana Rabioa, koji je možda mogao i sam da reši ovu situaciju. Grizman je promašio čitavu loptu sa nekoliko metara. Kasnije je gađao ka golu, ali nije bilo problema za Verbrugena.

Euro 2024 Soccer Netherlands France Sergei Grits
21:10

Traže "lale" penal...

8' Smatrao je Memfis Depaj da je povučen u kaznenom prostoru. Bio je okrenut leđima golu i čini se da je Vilijam Saliba "čisto" odreagovao.

21:07

Francuzi se oslobodili početnog pritiska

5' Istrčali su nekoliko puta do gola Holandije, ali još uvek čekamo njihovu prvu priliku.

21:03

Nije prošao ni minut, odmah šansa!

1' Frimpong je kao brzi voz krenuo ka golu Francuza, gađao je bek Leverkuzena dalji ugao, ali je Menjan ipak skrenuo loptu u korner.

21:01

I počinjemo...

1' Prvi napad na meču ima ekipa Holandije.

20:58

Kilijan Embape sa maskom na glavi uoči početka meča

Povredio je nos protiv Austrije, duel počinje sa klupe.

20:24

Tradicija na strani Francuza

Već smo spomenuli da su dve ekipe igrale u kvalifikacijama i da su Francuzi oba puta slavili. Poslednje slavlje Holanđani su upisali 2018. u Ligi nacija.

Generalno su dva puta odigrala 30 međusobnih mečeva, a 16 puta je slavila Francuska, rival 11 uz samo tri nerešena rezultata.