Evropsko prvenstvo fudbal Poljska - Austrija EURO 2024 Foto: Tanjug/AP

Austrija pregazila Poljsku: Arnautović golom stavio tačku i dao nadu za prolazak u narednu fazu

≫
  • 2

Fudbalska reprezentacija Austrije ostvarila je važnu pobedu protiv ekipe Poljske i tako održala nadu za prolazak u narednu fazu Evropskog prvenstva. Austrijanci su slavili rezultatom 3:1 (1:1), a poslednji pogodak na meču postigao je Marko Arnautović.

Utakmicu su sa bele tačke započeli fudbaleri Austrije, koji su od prvog sudijskog zvižduka odličili da napadaju jako ka protivničkom golu. Arnautović je bio meta centaršuta, ali nije uspeo da zahvati loptu i prvi napad je bio neuspešan.

Austrija je nastavila da napada agresivno ka golu protivnika i prvu šansu da se lepo postave imali su pri prvom korneru u petom minutu, ali lopta opet nije zatresla mrežu.

Isplatila se Austrijancima agresivnost i uspeli su da povedu od devetog minuta utakmice. Gernot Trauner je bio strelac prvog pogotka, šutirao je sa leve strane gola, a golman Ščesni je bio nemoćan u pokušaju odbrane.

Poljaci su možda "pokradeni" u 17. minuti utakmice, kada je Zijelinski dobio loptu na ivici šesnaestrca, šutnuo ka golu, a lopta je udarila u ruku odbranbenog igrača. Na ponovljenom snimku smo mogli videti da je udarac bio očigledan, ali sudija je odlučio da se ne oglasi po tom pitanju.

Poljska se nije predala! U 30. minutu postižu svoj prvi, izjednačujući pogodak. Strelac je bio Kšištof Pjontek, koji je nakon nekoliko odbitaka uspeo da ugura loptu u gol.

Nakon toga je usledilo nekoliko dobrih pokušaja, kako iz igre, tako i iz prekida. Međutim, nijedna od dveju strana nije uspela da zatrese mrežu. Nakon samo dva minuta nadoknade sudija je prekinuo igru i poslao ekipe na pauzu.

Nakon prvih 45 minuta igre mogli smo da zaključimo da je fudbal bio odličan, atraktivan i veoma napadački.

Prva ozbiljnija šansa se javila u 51. minutu utakmice, kada je Vimer centrirao, a ka golu je šut uputio glavom igrač Poljske, ali bez uspeha.

Novi gol je usledio u 67. minutu utakmice, kada je Baumgartner uspeo da savlada golmana Poljske Ščesnog i da zatrese mrežu za drugu prednost na meču. Odmah je otrčao ka svom selektoru u zagrljaj.

Samo dva minuta kasnije Poljaci su imali šansu da ponovo izjednače. Robert Levandovski je asistirao Karolu Sviderskom, ali je odbrana dobro bila postavljena, te lopta nije stigla do gola.

Deluje da je na ovaj meč tačku stavio Marko Arnautović, koji je sa penala postigao pogodak šutem u donji desni ugao gola. Do penala je došlo nakon što je Ščesni napravio faul kao poslednji igrač odbrane da spreči stopostotnu šansu.

Do kraja utakmice nije bilo previše uzbuđenja, Grosicki je imao veliki promašaj sam kao duh, ali bez nekog uspeha. Utakmica je bila produžena za četiri minuta, a Poljaci nisu iskoristili priliku i relativno lako izgubili ovaj meč.

Austrija je bila daleko dominantniji rival tokom celog meča i sistematično su savladali Poljake.

Naredni meč Austrija igra protiv Holandije, dok će Poljaci igrati protiv Francuske.

Najnovije
17:25

Poljska - Austrija 1:3

19:52

90' Nadoknada vremena

Sudija je utakmicu produžio za četiri minuta, sasvim očekivano.

Robert Levandovski Evropsko prvenstvo fudbal Poljska - Austrija EURO 2024 Foto: Tanjug/AP
19:46

85' Promašaj, moglo je biti 4:1

Laimer promašuje nakon prodora po levoj strani, lopta je samo nekoliko centimetara bila daleko od gol linije.

19:45

83' Umalo gol prvenstva

Golman Poljske Ščesni je možda napravio i odbranu prvenstva, nakon što je austrijski igrač Pošč šutnuo u leve rašlje laserski precizno.

Rezultat je ostao isti.

19:42

81' Dve izmene u timu Austrije

Arnautović ide na zasluženu pauzu, napušta teren sa suzama radosnicama u očima. Njega će menjati Mihael Gregorič.

Kristofera Baumgartnera menja Romano Šmid.

Marko Arnautović - Austrija Foto: Tanjug / AP
19:40

78' ARNAUTOVIĆ GOOOOOOOOOL!

Nakon što je Ščesni napravio faul u prodoru Sabicera i stopostotne prilike koju je imao, na belu tačku je stao Arnautović, koji je šutirao u donji desni ugao gola.

Uspeo je da zatrese mrežu i da tim Austrije dovede na korak do pobede.

19:38

77' Penal za Austriju

Arnautović namešta loptu na belu tačku, nakon faula Ščesnog.

19:37

76' Nova izmena

Kamil Grosicki ulazi na teren, zamenio je Sliša.

19:36

75' Prilika za šah-mat Austrijanaca

Vimer je imao priliku da donese pobedu svom timu, međutim Ščesni je bio bolji.

Loptu je Vimer uputio direktno u centar gola, pa je za golmana to bio lak posao.

19:31

69' Kakva šansa za Poljake!

Poljaci su imali priliku da izjednače ponovo, ali nisu uspeli.

Robert Levandovski je asistirao Karolu Sviderskom, ali je odbrana dobro bila postavljena.

19:28

67' GOOOOOOOOOOOOL!

Samo sedam minuta od ulaska Levandovskog, Baumgartner protrčava sa loptom do gola i prelepim šutem uspeva da slomi golmana Poljske.

Ovo je nova prednost Austrije, nakon što su u devetom minutu utakmice poveli.

19:25

65' Žuti karton za Levandovskog

Robert Levandovski samo pet minuta od ulaska na teren dobija žuti karton.

U skoku je laktom nehotice udario protivničkog igrača u glavu, sudija je morao da reaguje

19:24

64' Ponovo Arnautović!

Marko Arnautović ulazi u novu priliku, međutim ponovo je bio u nedozvoljenoj poziciji, odbrana Poljske je ostala u liniji pre izvođenja slobodnog udarca Austrije.

19:20

60' Robert Levandovski ulazi u igru

Legendarni fudbaler Poljske, Robert Levandovski će ući na teren prvi put na Evropskom prvenstvu.

Osim njega na teren će Danso, umesto povređenog Traunera.

Poljaci će izvršiti još jednu izmenu pored Levandovskog, Buksa izlazi, kao i Pjontek. Na teren će, malopre spomenuti Levandovski, kao i Šviderski.

Kapitenska traka ide na ruku Levandovskog.

Robert Levandovski Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
19:17

56' Novi žuti karton, zakuvava se

Još jedan žuti karton pokazuje sudija, ali ovog puta za Vimera, reprezentativca Austrije, koji je nedozvoljeno uklizao i udario po nogama napadača u kontranapadu.

19:14

53' Žuta karta

Sliš je povukao napadača za dres sa leđa, kako bi ga zaustavio i uspeo je u toj nameri.

Međutim, zbog toga je sudija izvukao žuti karton, zbog čega je publika negodovala.

19:12

51' Kakva prilika za Poljake!

Vimer izvodi korner, lopta prelazi celu odbranu i tačno pada na glavu Kiviora, međutim golman Austrije fantastično reaguje i brani.

Odličan pokušaj!

19:04

Izmena na poluvremenu

Moder će zameniti Pjotrovskog pred start drugog poluvremena.

U ekipi Austrije Vimer ulazi na teren, a Grilič će ići na klupu.

18:50

Poluvreme

Nakon dva minuta nadoknade sudija se oglasio i biće poluvreme. U prvom poluvremenu smo gledali veoma atraktivan i napadački fudbal.

18:44

41' Sabicer!

Sabicer igra fantastično i još jednim udarcem ka golu protivnika je ozbiljno zapretio.

Ovog puta lopta je završila pored gola, iako je golman maksimalno odreagovao.

18:43

39' Pokušaj blokiran

Marsel Sabicerov udarac desnom nogom iz centra kaznenog prostora je blokiran. Asistirao Kristof Baumgartner.

18:37

30' GOOOOOOOOOOL!

Izjednačenje! Pjontek dolazi do pogotka u 30. minutu utakmice, nakon nekoliko odbitaka i donosi novu neizvesnost meču.

18:30

27' Šansa za Poljake

Zijelinski uzima novi šut sa velike distance, ali lopta pogađa odbranu.

18:27

25' Sprema se Levandovski

Selektor Poljske ne želi ništa da prepusti slučaju, pa već u 25. minutu utakmice diže sa klupe Roberta Levandovskog i šalje ga na zagrevanje.

18:26

23' Arnautović u velikoj šansi!

Arnautović u velikoj šansi, dobio je loptu u srcu šesnaesterca i šutirao ka golu. Međutim, Ščensni je bio dovoljno fokusiran i odbranio.

Sudija se potom oglasio i svirao ofsajd. Nakon pregledanja ponovljenog snimka se jasno vidi da je bio u pravu.

18:21

19' Au, kakva bomba!

Zalevski uzima šut na oko 25 metara od gola, raspalio je po njoj. Lopta je protutnjala kroz odbranu, ali je bio neprecizan za nekoliko metara.

Odlična šansa za Poljake, koji su konačno počeli da napadaju.

18:20

17' Velika šansa, možda i nepravda

Zijelinski dobija loptu na vrhu šesnaesterca, okreće se ka golu Austrijanaca, šutira i pogađa u ruku austrijskog igrača. Međutim, sudija ne reaguje iako je situacija bila prilično jasna.

Ovo je ujedno bio prvi šut ka golu Poljaka.

18:12

9' GOOOOOL!

Austrija od devetog minuta utakmice vodi! Gernot Trauner dolazi do pogotka prelepim šutem sa leve strane, golman Ščesni je bio nemoćan.

Neverovatna agresivnost Austrijanaca, Poljaci su potpuno zatečeni, kao da ne znaju šta ih je snašlo.

18:10

7' Novi pokušaj Austrije

Sabicer ponovo pokušava šutem ka golu Ščesnija, ali nedovoljno precizan. Biće samo gol-aut.

18:07

5' Odličan centaršut, ali samo korner

Sabicer trči sa leve strane, ubacuje centaršut, lopta ide ka golu i pogađa odbranu, pa će biti prvi korner na meču.

18:02

1' Utakmica je počela!

Utakmica počinje, loptu sa bele tačke izvodi ekipa Austrije i odmah počinju agresivno ka golu protivnika.