Ukrajina Foto: Tanjug/AP/Andrea Alexandru

Ukrajina od ponora do zvezda: Slovaci vodili i doživeli totalni slom, plavo-žuti su u igri za nokaut fazu Eura

≫
  • 1

Fudbalska reprezentacija Ukrajine je već pakovala kofere, ali je uspela preokretom da savlada Slovačku sa 2:1 u drugom kolu grupne faze i da okrene svoju sudbinu na Evropskom prvenstvu.

Slovaci su poveli golom Šranca u 17. minutu, ali su Šaparenko u 54. i Jaremčuk u 80. minutu od rešene grupe E napravili totalni haos i neizvesnost.

Nakon prvog prvog dela igre je bilo već viđeno da slovačka selekcija ide dalje sa šest bodova, ali je fudbal napisao još jednu zanimljivu priču i totalno izbrisao ovaj pomenuti deo.

Sada, Slovačka, Ukrajina i Rumunija imaju po tri boda, a Belgija niti jedan, ali Rumuni i Belgijanci bi trebalo tek da odigraju meč drugog kola. Biće svega...

No, slovačka je sa velikim iznenađenjem na startu ušla u nastavak takmičenja, pa se činilo da još uvek imaju tu poletnost.

Jedino ih je golman Trubin zaustavljao u prvih 15 minuta da ne napune mrežu Ukrajinaca, ali ni on nije mogao da reaguje u 17. minutu kada je lopta stigla sa leve strane na drugu stativu do Ivana Šranca koji nije imao problema da donese vođstvo svojoj ekipi od 1:0.

Još neko vreme su Slovaci gospodarili, ali je tas stao na sredinu vage do odmora, a onda je polako krenuo totalno u drugu stranu.

Verovali su Ukrajinci da mogu nešto da urade, napadali su, a onda su i dobili poklon u 54. minutu.

Čista izgubljena lopta u ofanzivi, pas u protivnikove noge, a onda i kontra koju je istrčao Šaparenko, dobro se pozicionirao na nekih 7-8 metara i sačekao centaršut po zemlji Zinčenka s leve strane, te pogodio uz bližu stativu.

Nastavila se inicijatva ukrajinske reprezentacije, a efekat je dobila na 10 minuta do kraja kada je Jaremčuk iskoristio oklevanje golmana Dubrovke.

Pri jednoj dugoj lopti je čuvar mreže Slovačke ostao na ničijoj zemlji, niti da krene po nju, niti da ostane na liniji, pa je Roman Jaremčuk dotrčao brže od svog čuvara, skoro dnom kopačke šutirao pored njega i doneo totalni preokret.

Ovaj gol nije okrenuo samo ovaj meč, već čitav tok ove grupe, jer je Ukrajina ponovo tu, a bila je toliko blizu da više ne razmišlja o fodbalu u Nemačkoj.

Činjenice

• Meč počinje od 15 časova, a direktan prenos je omogućen putem Arena sport 1 Premium kanala, kao i putem RTS 1.
  • Glavni arbitar na meču će biti Majkl Oliver iz Engleske, dok će mu pomagati Stjuart Bart i Den Kuk.
  • Slovačka je sjajno otvorila EURO pobedom protiv Belgije sa 1:0, dok je Ukrajina ponižena od Rumunije sa 3:0.

16:52

93' Vavro promašuje čitavu loptu!

A, bio je defanzivac u sjajnoj poziciji sa nekih 11-12 metara da šutira na gol Ukrajine. Sve manje je vremena...

16:48

90' Igraće se još pet minuta!

16:41

80' GOOOOL! PREOKRET UKRAJINE!

Ovaj pogodak će ići na dušu golmana Dubravke, ali će i ostaviti evropske snove Ukrajini.

Duga lopta je krenula ka golu Slovačke, a Dubravka je oklevao da li da pođe po nju il ne.

Na kraju je ostao na petercu, do nje je stigao Jaremčuk koji je skoro dnom kopačke gurnuo pored njega i doneo 2:1.

16:34

74' Stativa Ukrajinaca!

Izuzetno brza kontra donela je veliku opasnost za Slovake. Mudrik je dobio loptu u prazan prostor, on je iskosa sa leve strane tukao onako kako je mogao, te pogodio levu stativu.

Doduše, golman je već bio u tom uglu i pokrivena je ta linije bila, ali je bilo opasno.

16:27

64' Ukrajina je bolja...

Otkad su Slovaci primili gol, nisu pošteno zapretili. Pokušali su, verovatno, od samog početka poluvremena da se skoncentrišu na odbranu gola prednosti, ali im to nije pošlo za rukom.

Sada, Ukrajinci imaju inicijativu. Doduše, nemaju prevelike šanse, ali drže loptu i pokušavaju da priđu.

16:14

54' GOOOOOL! UKRAJINA STIGLA DO IZJEDNAČENJA!

Ovaj gol je bio toliko potreban Ukrajincima. Greška u dodavanju u napadu je Slovake naterao da se brzo vraćaju nazad, ali oni to nisu uspeli u adekvatnoj meri.

To je iskoristio protivnik koji preko Zinčenka došao sa leve strane do centaršuta po zemlji, a na liniji dodoavanja u 16 metara bio je Mikola Šaparenko koji je pogodio bliži, levi ugao i doneo poravnanje.

16:11

48' Dovbik neodlučan

Napadač Ukrajine Dovbik je bio u sjajnoj pozicji, na nekih 10 metara od gola, ali nije znao da li da doda ili šutira na gol.

16:05

POČEO JE DRUGI DEO IGRE!

15:49

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

Slovačka i Ukrajina Foto: Tanjug/AP/Andreea Alexandru

Slovačka ide na odmor sa golom prednosti, iako se činilo u poslednjih 20 minuta da će biti mnogo više golova od jednog kojeg je primila Ukrajina.

Moraće Ukrajinici da mnogo bolje zaigraju, jer se porazom skoro pa sigurno opraštaju od takmičenja.

15:46

43' Na obe strane dobre reakcije golmana

Zinčenko je iz prekida sa desne strane šutirao direktno na gol, ali je golman Slovačke dobro zatvorio bliži ugao.

Nastala je kontra koja je rezultovala šutem Haraslina i odbranom Trubina.

Rasplamsala se igra pri kraju poluvremena.

15:37

34' Kakva prilika za Ukrajinu!

Strašan napad je završen stativom! Nakon toga još dva pokušaja i totalni metež, ali linijski sudija diže zastavicu. Ovo je bilo opasno.

15:34

29' Ukrajinci živnuli, ali Slovačka ponovo uspostavila inicijativu

Imala je ukrajinska selekcija nekoliko ataka koji bi mogli da mirišu na opasnost. Proređena je odbrana Slovačke, prilično su napadački nastrojeni. Ipak, nema promene rezultata.

15:24

22' Prvi napad Ukrajine koji je obećavao...

Ali, Mudrik je bio sebičan, nije razmislio da valorizuje ovu akciju nekim pasom za saigrača, već je raspalio sa 25 metara daleko ka tribinama.

15:20

17' GOL! VODI SLOVAČKA!

Mora se priznati, samo je bilo pitanje sekunde kada će Slovačka da povede i evo - 1:0!

Dodavanje iz auta, zatim Lukas Haraslin koji centrira za Ivana Šranca, a ovaj ovoga puta ne propušta stopostotnu na drugoj stativi.

15:13

11' Auh, kakva odbrana Trubina!

Na velikim mukama je Ukrajina... Sada je Šranc sa četiri metra iz voleja snažno šutirao, ali se Trubin praktično bacio na loptu i uspeo da ovo izblokira. Neverovatna intervencija.

15:12

10' Solo prodor Haraslina, brani se Ukrajina

Haraslin je promešao čitavu odbranu Ukrajine, prošao trojicu, ali je Trubin skratio levi ugao i sjajno odbranio ovaj pokušaj.

15:08

5' Slovaci agresivni na startu

Slovačka je na jedan agilan način izvela prvi udarac tako što je osam igrača bilo u liniji na centru, a onda su svi istrčali napred nakon ispucavanja.

U tom tonu su nastavili i sada se može već videti da je odluka pala na agresivni i napadački pristup igri.