Evropsko prvenstvo fudbal Škotska - Švajcarska EURO 2024 Foto: Tanjug/AP

Miroljubivi Škoti i Švajcarci: Tek treći remi na Euru, Šaćirijeva raketa ostavila Ostrvljane u strepnji

≫
  • 0

Fudbaleri Škotske i Švajcarske odigrali su nerešeno u drugoj utakmici drugog kola Grupe A na Evropskom prvenstvu u Kelnu, što je rezultat koji svakako više odgovara Sajdžijama, koji su ovime faktički gotovo izvesno obezbedili sebi mesto u osmini finala - 1:1 (1:1).

Dominirali su Švajcarci, ali su Škoti imali vrlo jasan plan i iz kontre su pokušavali da dođu do pogotka i tako eventualno izbore pozitivan rezultat koji bi mogao da ih približi osmini finala Eura.

Njima je problem bio taj što su znali da ih poraz danas šalje kući, naročito posle ubedljivog poraza od Nemačke u prvom kolu (1:5), a Švajcarci su bili svesni da trijumfom već posle dva meča idu dalje.

Krenuli smo vrlo oprezno, doduše, uz manju inicijativu Škota, koji su imali niz kornera, koji nisu doneli baš ništa, posle čega je ritam baš opao.

Sve do 14. minuta. Tada je Škotska odradila baš ono što je čekala, i to na fenomenalan način! Sevnula je kontra, ređao se pas za pasom, a lopta je na kraju došla do Mektominija.

On je šutirao sa nekih desetak metara, a lopta se na kraju od Šera odbila u gol, pomalo nesrećno za Švajcarce, jer je golman Somer ostao ukopan u mestu.

Švajcarci su posle toga odmah preuzeli stvar u svoje ruke. Ređali su se prvo jalovi, a onda sve ozbiljniji napadi, koji su na kraju doveli do izjednačenja u 26. minutu i to posle prve greške odbrane Škotske od početka meča.

Lopta se nekako posle njihovog dodavanja provukla do Šaćirija na 18 metara od gola, a on je iz prve šutirao i postigao sjajan pogodak. Gan nije tu mogao ama baš ništa.

Samo sedam minuta kasnije su Švajcarci ponovo podigli ruke uvis, jer je loptu u mrežu smestio Endoje, ali je ipak nakon toga podignuta ofsajd zastavica, potpuno opravdano, što je kasnije potvrdila i VAR soba, pa nije bilo brzopoteznog preokreta za Sajdžije.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo većih prilika, a i početak drugog bio je kao prava mala "uspavanka". Prvi lepši udarac je uputio Vargas u 56. minutu pravo u golmana Gana, dok je četiri minuta kasnije i Endoje bio u lepoj šansi kada je izblokiran u poslednjem momentu.

U istom napadu, nažalost se teško povredio Kiran Tirni, kojem je očigledno stradala zadnja loža, pa je na nosilima morao da bude iznet van terena.

Krenulo se tada sa promenama i izmenama, a one su očigledno prijale Škotima, koji su iz jednog slobodnog udarca u 67. minutu pogodili stativu! Učinio je to Henli, ali je odbrana Švajcarske preko Vargasa na kraju uspela da počisti ovu opasnu situaciju.

I jedni i drugi su nakon toga krenuli da igraju nešto otvorenije, ali nije bilo nekih većih šansi, mada je bilo žutih kartona zbog oštrije igre.

U 83. minutu je viđena još jedna kontra Švajcaraca, koja je ipak završena bez pogotka, pošto je Embolo bio u ofsajdu od pola metra, pa je iako je smestio loptu u mrežu, na kraju podignuta zastavica.

Pokušali su u nadoknadi vremena Škoti da poslednji put zaprete, ali su se Švajcarci izvukli i Akanđi je "počistio" loptu sa peterca, čime je na kraju viđena "miroljubiva" podela bodova u Kelnu.

22:49

90+2' Dve lepe šanse za Škote!

Akanđi uklanja loptu ispred Šenklanda, a onda Mekgregor šutira preko gola! Spasili su se sada Švajcarci!

22:48

90+1' Četiri minuta nadoknade

Može li neko do pobede na ovom meču u drami?

22:48

90' Nove dve promene, sada za Škote

Kristi i Šenkland menjaju Mekgina i Adamsa. Ulazimo u poslednje minute utakmice.

22:44

86' Dve izmene prave Švajcarci, žuti karton za Sijera

Žuti karton dobija Sijero, dok su Švajcarci potom dve izmene napravili u vidu Amdunija i Stergijua, koji menjaju Endojea i Vidmera.

22:41

82' OFSAJD! Nema gola za Švajcarce!

Poništen je još jedan gol Švajcarske! Embolo je zatresao mrežu, ali je bio u ofsajdu, iz ponovoljenog snimka se vidi da je to bilo barem za pola metra.

22:40

79' Gilmura menja Meklin!

Izmena u Švajcarskoj...

22:33

75' Dve promene u redovima Švajcaraca

U igru za Švajcarce su sada ušli Sijero i Rajder, dok su Frojler i Vargas napustili teren.

22:30

72' Žuti karton za Mekgina!

Auh, kakav start Mekgina... Odmah se uhvatio za glavu, a sudija Ivan Kružilak bez dileme pokazuje žuti karton.

22:27

68' Žuti karton za Mekenu!

Nije proveo ni punih deset minuta na terenu, a Skot Mekena zbog povlačenja dobija žuti karton.

22:26

67' STATIVA! Škoti pogađaju stativu!

Očigledno komentatorska kletva pogađa Švajcarsku! Taman što smo "kudili" Škote da nisu ni prešli polovinu terena, oni pogađaju stativu iz slobodnog udarca.

Probao je Henli, ali lopta na kraju završava na okviru gola.

22:22

64' Ponovo Vargas!

Još jedan sasvim solidan udarac Vargasa za Švajcarsku, ali i on ide preko prečke... Škota gotovo da nema u napadu u drugom poluvremenu.

22:19

60' Užasne scene...

Nažalost, Tirni je doživeo jako tešku povredu kada je uklizao da spreči udarac Endojea.

U jednom momentu je nogom samo zapeo od travnatu podlogu i srušio se na teren, posle čega je momentalno zatražio pomoć i izmenu. Deluje da je nastradala zadnja loža.

Na nosilima je iznet sa terena, a publika mu aplaudira, a umesto njega će ući Skot Mekena, fudbaler Kopenhagena.

22:17

59' Povreda Tirnija, a evo i izmene za Švajcarsku!

Povredio se Tirni kada je uklizao da spreči Endoja prilikom prethodnog šuta... Traži izmenu.

Pre njega, izmenu gledamo u redovima Švajcarske, pošto Šaćirija menja Embolo.

22:17

59' Endoje šutira pored gola!

Preživela je Švajcarska, bila je to nova šansa "jedan na jedan" za Endoja, ali je lopta otišla pored stative!

22:15

56' Vargas se lepo namestio, ali šutira pravo u golmana Gana!

Lepa je to bila pozicija iskosa za Švajcarca, ali je lopta išla baš po sredini gola, tako da nije bilo problema za golmana Gana.

22:09

51' Žuti karton za Mektominija

Bunili su se sada Švajcarci kod Ivana Kružilaka, tražili su penal, najglasniji u prigovorima je bio Mektomini i zbog toga je dobio žuti karton od slovačkog sudije.

22:03

46' Počelo je drugo poluvreme!

Nije bilo nijedne promene na velikom odmoru.

21:49

POLUVREME

Nerešeno je na odmoru u Kelnu. Autogol Šera i pogodak Šaćirija doneli su nam poravnanje posle 45 minuta.

21:45

45' Tri minuta nadoknade u prvom poluvremenu

Toliko iznosi nadoknada koju je odredio Ivan Kružilak iz Slovačke.

21:41

41' Adams je šutirao, buni se da je bilo igranja rukom!

Korner za Škote, šutirao je posle njega na drugoj stativi Adams, koji se potom bunio da je neko od odbrambenih fudbalera Švajcarske igrao rukom, ali odmahuje Kružilak.

21:38

38' Prekršaj Hendrija posle slobodnog udarca Škota

Ništa od nove izglednije šanse za Škote, pošto je Hendri na skoku napravio očigledan prekršaj i tako prekinuo izgledniju priliku za svoj tim.

21:34

33' OFSAJD! NEMA GOLA ZA ŠVAJCARCE!

Endoje je smestio loptu u mrežu, ali je njegova radost kratko trajala, jer je pomoćni sudija podigao zastavicu! I VAR soba potvrdila je da je on bio u nedozvoljenoj poziciji!

21:32

32' Odlična akcija Švajcarske!

Kompletnu su ekipu Škotske sada izbacili Švajcarci, lopta je došla do Endojea, ali je na kraju šutirao pravo u Gana, koji je lepo ovo odbranio.

21:31

31' Žuti karton za Rodrigeza

Vrlo oštar start na protivnika u kontri i zasluženo vadi karton sada sudija Kružilak iz Slovačke.

21:26

26' GOOOOOOOOOL! Kakav gol Đerdana Šaćirija za izjednačenje Švajcaraca!

Strašan gol! I to 32. za njega u dresu reprezentacije Švajcarske! Bila je to velika greška odbrane Škotske, koju smo taman pohvalili. Pustili su mu loptu na nogu na 18 metara, on je odlučio da šutira iz prve i smestio je odličnim udarcem u mrežu!

21:25

24' Ređaju se jalovi napadi Švajcaraca

I dalje napadaju Švajcarci, ali to izgleda dosta jalovo i neorganizovano. Bilo je par kornera, ali za sada se Škoti vrlo disciplinovano i organizovano brane.

21:18

18' Ređaju se korneri za Švajcarce

Ali svaki put su dobro skakali Škoti i otklanjali opasnost... Baš kao i ovog puta.

21:13

14' GOOOOOOOOL! VODI ŠKOTSKA!

Kakva spektakularna kontra reprezentacije Škotske! Sve je krenulo iz zadnje linije, lopta je išla fenomenalno napred, a na kraju je došla do Mekintomineja, a on je šutirao sa 11 metara, pa se lopta odbila od Fabijana Šera i otišla u mrežu.

21:08

8' Smirila se igra

Uspeli su Švajcarci malo da umire igru posle početne manje inicijative Škota. Sada je težište igre na sredini terena.

21:02

3' Loše izveden korner Mektomineja

Okliznuo se prilikom izvođenja, tako da je propala prva potencijalna šansa za Škote.

21:01

1' Počela je utakmica!

Reprezentativci Škotske nastupaju u crnim dresovima, dok ćemo Švajcarce danas gledati u belim.

20:14

Startne postave

Objavljene su i startne postave za ovaj meč:

20:13

Doborošli u blog uživo!

Poštovani čitaoci Telegraf Sporta, dobrodošli u blog uživo! Večeras ćemo zajedno ispratiti drugu utakmicu Grupe A između Škotske i Švajcarske na stadionu "RheinEnergie" u Kelnu.