Evo zašto nema Ivane Španović i ko su najveće nade pored Angeline: Rekordan broj srpskih atletičara u Rimu!
Trend uvećanja delegacije koja putuje na velika atletska takmičenja nastavljen je ovog leta, pošto je čak sedamnaest takmičara iz naše zemlje obezbedilo i prihvatilo vize za učešće na Evropskom prvenstvu u Rimu. "Večni grad" će tako biti bogatiji za devet atletičara i osam atletičarki iz Srbije i vrlo je nezahvalno licitirati o broju potencijalnih medalja, jer je sasvim realno da se ta brojka kreće u rasponu od dve do četiri.
Tako je već i pred početak šampionata ispisan istorijski rezultat, koji bi samo mogao biti podnebljan potencijalnim odličjima, i to tačno pedeset godina nakon prošlog EP u Rimu, na kom je tadašnja Jugoslavija osvojila tri medalje.
Nisu svi srpski predstavnici još ni doputovali u glavni grad Italije, ali je jasno da će nekolicina njih biti čak i među favoritima za osvajanje medalja. Ukoliko se sve kockice poklope, možda budemo videli i neki istorijski podvig...
Boje Srbije braniće tako Angelina Topić, Milica Gardašević, Adriana Vilagoš, Marija Vučenović, Ivana Đurić, Ivana Ilić, Milica Emini i Maja Ćirić u konkurenciji dama, kao i Armin Sinančević, Asmir Kolašinac, Strahinja Jovančević, Lazar Anić, Slavko Stević, Elzan Bibić, Aleksa Kijanović, Boško Kijanović i Nikola Kostić.
Jedina potencijalna predstavnica koja neće učestvovati u Rimu je Ivana Španović, koja je imala i daleko bolji rezultat od potrebne kvote, ali je odlučila da se posveti potpunom oporavku i pripremi verovatno svog poslednjeg takmičenja u karijeri, a to su Olimpijske igre u Parizu.
U nastavku vam predstavljamo srpske atletičare, gde ćemo ih to gledati i šta možemo očekivati.
Angelina Topić
Nije slučajno što našu najmlađu predstavnicu pominjemo prvu. Rajska godina je za sada iza nje, najpre oboren državni rekord u dvorani, zatim i na otvorenom ne tako davno u Maroku u Dijamantskoj ligi. Preskočila je 1.98 metara, slavila na oba mitinga, sebe stavila na prvo mesto u generalnom plasmanu i vredno se spremila i za izazove koje je očekuju na tri turnira. Prvi je upravo Evropsko prvenstvo.
Pre dve godine u Minhenu Angelina je osvojila bronzu u skoku uvis i od tada osvojila pregršt medalja u juniorskoj kategoriji, ali i zavidne rezultate u seniorskoj. Tada je imala 16 godina i jasno je da će opet biti u redu favorita, uz uvek nezgodnu Ukrajinku Jaroslavu Mahučik.
Interesantno je i to što će se Topićeva takmičiti i u skoku udalj zajedno sa Milicom Gardašević, pa će to biti najbrojnija disciplina Srbije na ovom EP, ako računamo obe konkurencije.
Milica Gardašević
U odsustvu Ivane Španović, u prognozama za medalju nalazi se Milica. Prošle i ove godine prikazala je zavidan nivo forme, dokazala da konstantno može biti na nivou i sada je na redu da se napadne prva medalja na najvećim takmičenjima.
U Glazgovu na Svetskom prvenstvu u dvorani je jedno vreme džepu imala bronzu, međutim tada nije uspela. Sada se nalazi u redu prvih favorita za odličja i mi se nadamo da će do njega i doći.
Adriana Vilagoš
Povreda je stvar prošlosti za nju i očekivanja su samim tim u startu veća od Adriane. Ono što nije mogla da prikaže u Budimpešti u avgustu prošle godine, probaće da ispravi sada i domogne se druge medalje na Evropskim prvenstvima, posle srebra u Minhenu.
Lični rekord u Ofenburgu u bacanju koplja i nedavno treće mesto na mitingu u Ostravi, odmah iza svetske prvakinje Haruke Kitaguči. Vilagoš je posle Angeline i Nikole Kostića druga najmlađa predstavnica Srbije i prava budućnost, a sada može sebi trasirati put.
Armin Sinančević
Minhen je za Armina možda i najdraži grad nakon srebra 2022. na EP, međutim sada se nakon propuštenog dvoranskog dela sezone on nalazi u poziciji da nekima može biti i iznenađenje. Ne i nama, pošto znamo šta može naš takmičar u bacanju kugle.
Finale Svetskog prvenstva u Budimpešti i konstantnost u svetskom vrhu su samo jedan dokaz, a pored sebe će imati i svog reprezentativnog kolegu.
Asmir Kolašinac i...
Najiskusniji član Srbije i trostruki osvajač medalja sa Evropskih prvenstava (na otvorenom u Helsinkiju 2012. bronzu) je uvek motivisan i impresivna je činjenica da je i dalje redovan na velikim takmičenjima i sa 39 godina.
Pored njega, u disciplinama koje nisu trkačke imaćemo još dve bacačice koplja, ukupno tri, pošto su tu i Marija Vučenović i sjajna Ivana Đurić. Naravno, velika uzdanica je i bivši osvajač bronze u dvorani u skoku udalj Strahinja Jovančević (2019) kao i Lazar Anić u istoj disciplini. Ne zaboravljamo pored Marije još jednog učesnika i iz Budimpešte Slavka Stevića u skoku uvis.
Sprinteri i Elzan Bibić
Srbija će u Rimu imati ukupno šest sprintera, što je bilo nezamislivo pre samo nekoliko godina. Da stvar bude još veća, čak dvoje naših atletičara takmičiće se u po dve discipline.
Trostruka osvajačica medalja na Balkanskom prvenstvu Ivana Ilić uzima učešće u dve najatraktivnije kategorije, što su svakako 100 i 200 metara. Veliki uspeh za početak bi bio prolazak makar u polufinale, a onda možda i dalje.
Boško Kijanović će se takmičiti u 200 i njemu omiljenijih 400 metara, a imaće i podršku brata Alekse Kijanovića, koji je u ponedeljak saznao da je iznad crte za 100 metara, pa ga očekuje debi.
Debitovaće i mladi Nikola Kostić na 400 metara sa preponama, a u sprintu nas baš kao i u Glazgovu pre nekoliko meseci predstavlja i Milica Emini na 100 sa preponama. Spisak kompletira i nešto iskusnija Maja Ćirić na 400 metara.
Elzan Bibić je jedini dugoprugaš i on će učestvovati samo na 5000 metara, iako je imao normu i za 1500. On je najredovniji muški atletičar u Srbiji na velikim takmičenjima i uvek mu treba dati dodatni vetar u leđa. Podsetimo da je prošle godine na EP u dvorani u Istanbulu osvojio bronzu.
(Telegraf.rs)
Video: Ivana Španović: Nole i ja smo se dogovorili da u Parizu uzmemo to zlato
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.