Zvali su je "Čudo iz Čandigara": Svojim sprintom 101-godišnja baka podigla je svet na noge

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Od stogodišnjaka očekujete da mirno provodi dane, ali je Man Kaur imala drugačije planove. Lepše joj je bilo da baca koplje ili kuglu, trenira i pobeđuje, nego da sedi ispred televizora.

Da li ste ikada čuli za "Čudo iz Čandigara"? Ako niste, pročitajte naredne redove. Garantujemo da nećete ostati ravnodušni. Jer, niko u svetu nije.

Man Kaur je rođena 1. marta 1916. godine. Vodila je miran, uobičajeni život, a onda se sve promenilo kada je proslavila 93. rođendan.

Na nagovor sina Gurdev Singa, koji je učestvovao u međunarodnim trkama, počela je da trenira. Prethodno je posetila lekara i dobila dozvolu da se fizički aktivira u poznim godinama.

Redovno je vežbala, menjajući režim rada iz dana u dan, a pod budnim okom Gurdeva.

"Nekim danima trči, a drugim vežba bacanje koplja i kugle. Odlazimo i u teretanu, gde trenira s tegovima", otkrio je svojevremeno njen sin.

U vreme kada je Man počela da trenira Gurdev je imao 79 godina, a zajedno su učestvovali na desetinama atletskih mitinga širom sveta.

baka rekorderka Foto: MICHAEL BRADLEY / AFP / Profimedia

Jednu od prvih medalja osvojila je u rodnom gradu, a slavu je stekla nakon Masters Svetskog šampionata na Novom Zelandu, 2017. godine, gde je pobedila u trci na 100 metara.

Deonicu je istrčala za nešto više od minuta, što je neverovatan uspeh. Da li smo pomenuli da je tada imala 101 godinu!

Tako je postala najstarija i najbrža (stogodišnja) atletičarka, a nominovana je za prestižnu nagradu "Laureus", u kategoriji Best Sporting Moment of the Year.

U karijeri je osvojila 31 zlatnu medalju na međunarodnim takmičenjima (za veterane). Treba pomenuti i Masters Svetski šampionat u Poljskoj, 2019. godine, gde je uzela najsjajnija odličja u četiri discipline - bacanje kugle, bacanje koplja, trke na 60 i 200 metara.

"Vežbanje i učešće na takmičenjima čine me srećom", kazala je u jednom od intervjua.

Novinare je zanimalo kako u poznim godinama održava fizičku spremu i trpi napore.

"Redovno vežbajte i hranite se zdravo. Izbegavajte brzu hranu. Budite pravi prijatelj i družite sa dobrim ljudima", odgovorila je.

Man Kaur je bila vegetarijanka, svakog jutra je pila kefir i jela žitarice. Redovno je trčala, a posebno je radila na jačanju gornjeg dela tela.

Njeni uspesi nisu ostali neprimećeni u Indiji, pa joj je početkom 2020. godine uručena prestižna nagrada Nari Shakti Puraskar.

Priznanje dodeljuje Vlada Indije pojedincima ili institucijama koji se bore za osnaživanje žena.

Nešto kasnije, preminula je od zdravstvenih komplikacija. Dočekala je 105. godinu, a iza sebe ostavila dva sina i ćerku.

Njena neverovatna priča služi kao inspiracija i dokaz da su "godine samo brojka", odnosno da nijedan cilj nije nedostižan ako uložite dovoljno truda.

(Telegraf.rs)

Video: Prelepa trojka Jokića: Nikola uz novi tripl-dabl smrvio i Bogdanovu Atlantu!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aleksandar

    3. maj 2024 | 18:18

    Poučna priča za svakog. Dokaz da ne postoje granice kada čovek nešto želi i spreman je na sva odricanja da dođe do tog cilja

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA