Mihail Dudaš za Telegraf: "Želimo četiri medalje u Parizu na Olimpijskim igrama, ali, fokus je Los Anđeles"

   ≫   
Čitanje: oko 9 min.
  • 1

Srpska atletika je dobila još dva velika uspeha i dva nova rezultata. Ivana Vuleta je osvojila prvo mesto na mitingu Dijamantske lige u Judžinu, dok je Angelina Topić osvojila treću poziciju, što samo pokazuje i u kakvoj ekspanziji je ovaj sport u našoj zemlji.

Koliko je spremno da se tek ulaže u ovaj sport, govori i činjenice da je gost Srpskog atletskog saveza bio Loran Mjuli, proslavljeni trener i jedan od najboljih stručnjaka u Evropi kada je reč o sprintu, kratkom dugom, preponama, pa i štafetama. On je govorio za Telegraf, gde je pričao o potencijalu srpske atletike.

Pored njega, za Telegraf je govorio i Mihail Dudaš, sportski direktor Srpskog atletskog saveza, koji se dotakao mnogih tema.

Dudaš je svoj razgovor za Telegraf počeo rečima hvale o Lorana Mjuliju.

- Loran je s nama već nekoliko godina, od 2021. godine, tačnije godinu dana pred SP u dvorani u Beogradu. SAS je odlučio da započne dugoročniju saradnji s njim, s obzirom na to da je on jedan izuzetan ekspert u polju sprinta, kraćeg i dužeg, prepona, štafeta. Smatram da je bio dobar korak i dobra odluka da se dovede u Srbiju. Te 2021. i 2022. godine je to bila inicijativa samo SAS, a 2023. godine smo dobili podršku od OK Srbije i MOK-a, a sada je program podržan od strane MOK-a pod jednim programom koji se zove "Program olimpijske solidarnosti u razvoju nacionalnih sportova". Zato smo u mogućnosti da jednog toliko dobrog trenrea kao što je Loren, koji je osvojio mnoštvo OI, kao i Evropskih i Svetskih da ga imamo više u Srbiji, do sada je bio dva puta, ovo je treća poseta. Prvi put smo imali predavanja u Beogradu i Novom Sadu, a potom i u Novom Pazaru. On direktno sarađuje sa našim najboljim trenerima koji se više bave tim discplinama gde je on fokusiran, proteklih dana je bio u Beogradu. Mnogo smo radili na planiranju razvoja štafetnih disciplina, tako da radimo tu njegovu neku ekspertizu koju ima, dugoročno iskustvo koje je stekao kroz rad prvo u Švajcarskoj sa najboljim timom, gde je osvojio mnogo medalja. Imao je Kambudži koja je trčala ispod 11 sekundi 100 metara kao žena, a i Ajla Del Ponte, Lea Šprunger... Sad je u Holandiji, imamo zaista sjajnu saradnju s njim, ono što nas očekuje jeste par poseta u oktobru.

Mihail Dudaš Foto: Nikola Tomić

Loran Mjuli je rekao da Srbija ima izuzetan potencijal u sprinterskim disciplinama, gde prednjače Ivana Ilić i Milana Tirnanić.

- U proteklim danima smo videli da Srbija ima potencijal u sportu u svemu, što se reflektuje na atletiku. Ono što jeste dobro jeste da smo napravili pomak od nulte tačke u nekom smislu sprinta, što se tiče muškog i ženskog sprinta. Sad imamo dobre rezultate, smatram da idemo ka tome da imamo sjajne rezultate, kao i u štafetama. To je nešto gde je "rupa" bila u SAD, sada to nije, popunjeno je. Ali idemo ka tome da bude sjajno. Ove godine smo imali dobre rezultate na 100 metara, na 200, 400... Dolazi mlađa generacija koja ima sjajne rezultate i možemo reći da smo ponosni na to što vidimo da je taj rezultat došao iz saradnje s Loranom, ali i drugima. Siguran sam da i Milani i Ivani, kao i ostalim atletičarima koji direktno ili indirektno sarađuju sa Loranom, a i njihovim trenerima što je važnije. On je ovde da prenese svoje znanje na naše trenere, to smatramo da je modernizacija trenera u Srbiji. Taj neki indirektan način kako ćemo da ih podržimo jeste kroz edukaciju, seminare, radionice, kroz praktičan deo, teorijski, razgovore... Taj neki savetodavni način, mislim da će to doneti još bolji rezultat, kako kod trenera i drugih atletičara, ali i pomenutih.

Pored ove posete Mjulija, on će gostovati i još dva puta u Beogradu, dok će imati i onlajn sesije.

- Za sada, iako imamo saradnju s drugim trenerima, ali fokus je Loran trenutno. Dva puta treba da dođe u oktobru, početkom i krajem, tu ćemo napraviti i koncipirati drugačije posetu. U prvom delu oktobru ćemo da se fokusiramo na planiranje treninga, planiranje sledeće sezone sa svim trenerima, koji i jesu zainteresovani a i koje mi selektujemo da budu tu. U oktobru se seda za računar i pravi se plan i program za sledeću godinu svakog atletičara. Tako da smatram da je to jedan vrlo važan fokus na koji treba da se stavi akcenat kada on bude došao, a takođe i druga poseta će biti sigurno praktičan deo priprema. Ono što je interesantno jeste da ćemo imati i onlajn sesije koje će biti za naše trenere, dok će dve biti i za druge granske saveze. Loran se bavi razvojem dinamičnog sistema kod sportista. Razvoj sprintera, maksimalne brzine, skokova, to je nešto što može da se reflektuje na sve ostale sportove. U svim sportovima postoje takvi treninzi. Kao SAS mi želimo da smo solidarni, da smo otvoreni za saradnju i da smo otvoreni za deljenje znanje koja ovaj sport kao bazičan i kao osnovni treba da radi u jednom sistemu. Otvorićemo naše radionice i za ostale granske saveze.

Mihail Dudaš Foto: Nikola Tomić

U poslednje vreme, atletika u Srbiji je u ogromnom procvatu. Mlađe kategorije briljiraju, a kruna je stigla i u vidu osvojene prve zlatne medalje na Svetskom prvenstvu za seniore, gde je Ivana Vuleta došla do zlata. Dosta toga se izmenilo otkako je Dudaš bio atletičar, što je i sam potvrdio.

- Mnogo se sve promenilo. Ono što jeste neka karakteristika atletike u Srbiji u proteklih ne znam koliko, nakon što je Slobodan Branković došao, kao i Veselin Jevrosimović. Tada su rezultati dolazili u talasima. Bila je generacija koja je sjajna, nakon toga usledilo par godina nemanja rezultata, pa smo čekali drugu generaciju. Od generacije Topića i Zorića iz 90ih, čekali smo generaciju gde smo Ivana, Tatjana Jelača i ja da uzmemo medalje na SP 2008. godine, onda smo čekali opet. Sad toga nema, ono što vidimo jeste da se od samog početka pravilo mnogo dobrih rezultata na raznim takmičenjima svih kategorija, od Eyofa gde smo uzeli par medalja, do Juniorskog EP gde je osvojeno četiri medalje, kao i rekordan broj učesnika, ali i rekordan broj medalja. Imali smo sjajnu generaciju mlađih seniora, a na kraju smo imali tu neku "krunu" Ivane koja je osvojila prvo zlato za Srbiju na Svetskom prvenstvu. To je razlika. Vidimo perspektivu u narednim godinama, kada odu Ivana, Armin, Asmin, kada ta generacija koja je u "piku" odluči da završi karijeru, mi imamo neke nove super zvezde. Tu su Angelina Topić, Adriana Vilagoš, sada imamo Teodoru Boberić i Aleksandriju Mitrović koje su uzele medalju, a da ne pričamo o ostaloj generaciji koja dolazi, koja je talentovana i koja će nas držati spremnim da imamo kandidate za medalje.

Dosta veliki problem u atletici i jeste to što dosta drugih sportova "krade" talente iz njega. Mihail Dudaš je bio jedan od onih, koji su uspeli da privuku mlađe, da ih nateraju da se bave ovim sportom. Pored njega, tu su još i Ivana Vuleta, Tatjana Jelača, kao i mnogi drugi.

- Definitivno mogu da kažem da je Ivana Vuleta najzaslužnija što je atletika dobila krila u 10-15 godina, ona je osvojila 15. veliku medalju, nedostaje još Olimpijsko zlato za koje se nadamo sledeće godine u Parizu. Asmir Kolašinac koji je stabilan, koji je jako dugo tu preko 20 metara. Armin Sinančević koji baca preko 21, imamo sada, ono što treba svaki sport da ima. Imamo te superzvezde, koje mogu da budu uzori mladim sportistima koji zapravo čine atletiku vrlo atraktivnim sportom i daju nadu deci, da kada jednog dana ostanem u sportu i budem vredno radio, budem fokusiran, budem imao put, da ću postati super zvezda i da će znati za moje ime. Da će postojati poštovanje koje svaki sportista traži, ta generacija koja je sazrela, tu je Strahinja Jovančević, Emir Bekrić, Lazar Anić, ono što je sjajna stvar jeste da ću nekog zaboraviti, imamo jako veliki broj takmičara, i to me raduje što ne mogu sve da ih pobrojim.

Mihail Dudaš Foto: Nikola Tomić

Iduće godine su na programu Olimpijske igre u Parizu, gde Srbija ima ambicije. Očekuju makar dve medalje.

- Mislim da se ambicije SAS i moj način gledanja dosta poklapaju. Mi smo ambiciozni i želimo četiri medalje. Mi idemo ka tome da imamo mnogo medalja, ono što je fokus jeste Los Anđeles 2028. godine, i taj Pariz je stanica. U Parizu može da se desi i dve, tri, čak i četiri medalje. Imamo Ivanu koja ovim skokom sigurno uzima medalju. Imamo Angelinu Topić koja je skočila 197, gde je napravila A normu za Olimpijske igre. To je ozbiljan rezultat, a predstoji godinu dana priprema, što znači da može da napadne dva metra. Adriana koja je svetski talenat, koja može da baci koplje 65 metara, samo da nema tih minimalnih problema. Ta disciplina je razarajuća, ona ima dobar tim pored sebe, od nje očekujemo jedan visok plasman na Olimpijskim igrama. Imamo i Armina Sinančević koji može da baci preko 22 metara. Sa te strane možemo da potkrpimo tih potencijala za medalje, tu su još i Asmir Kolašinac, Strahinja Jovančević, Lazar Anić... Svi oni na neki način mogu da otvore put, Elzan Bibić koji je pravio rezultate. Mislim da ćemo s jakim timom otići u Pariz, da ćemo se radovati. Neće biti lako, ali imali smo put tih košarkaša koji su išli korak po korak. Od norme za Olimpijske igre, za sve ostalo ćemo da se ljubimo i radujemo, idemo po najviše, a šta god da bude, bićemo ponosni.

Na kraju, dotakao se Dudaš i uspeha košarkaša koji su osvojili srebro na Mundobasketu, kao i Novaka Đokovića, koji je došao do svog 24. Grend slem turnria u karijeri.

- U nedelju je bio jedan fantastičan dan, baš sam na Tviteru napisao jedno zapažanje, da se finale ne igra za prvo mesto. Da je prvo mesto dodeljeno, da se igra za srebro, svi bi mi bili presrećni, nakon poraza u toj utakmici, moj osećaj je bio takav da je umanjen uspeh. Svi smo ponosni, cela nacija. Izgubljena utakmica daje drugačiji osećaj, momci su napravili sjajan rezultat, jedan sjajn podvig, to je nešto što možemo porediti s nemogućom misijom. Samo porediti jedan sistem Nemačke, naspram Srbije koja ima 6.500.000 ljudi, jesmo sportska nacija, ali mora da postoji infrastruktura koja postoji i od Ministarstva sporta i od OK, ali prosto taj uzorak iz kojeg izvlačimo sve te sportiste daje nam na nekom značaju u tom nekom smislu da jesmo sportska nacija koja zna da pobedi, zna da izgubi, da nastavi, ustane posle poraza. Obradovali su nas odbojkaši, fudbaleri, kao i Nole kome stvarno kapa dole. Ja volim da se šalim i da ga nazovem "Marsovcem", vanzemaljcem sportskim, on je naš ponos i svi mi smo u SAS, a i pričamo o svim atletičarima u Srbiji ponosni na takve rezultate

(Telegraf.rs)

Video: Jevrosimović: "Ovo je istorijski uspeh SAS, istorijska medalja koju smo toliko dugo čekali"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vodolijax

    18. septembar 2023 | 12:34

    Da li Topić ima neku funkciju.....on je možda zaslužniji sa godinama staža......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA