Praznik rada vs Kaster Semenja - šta je vest dana za 1. maj 2019!
Dok je za jedne medije glavna vest bila o proslavi, odnosno demonstracijama radnika, za 1. maj 2019. godine, za engleske medije je glavna vest bila odluka Arbitražnog suda za sport (CAS) u vezi procesa koji se vodio između Kaster Semenije i Atletskog saveza Južne Afrike (ASA) sa jedne strane i Međunarodne atletske federacije (IAAF) s druge strane povodom Pravilnika o podobnosti za žensku klasifikaciju (Sportisti sa razlikama u razvoju polova (eng. Athletes with Differences of Sex Development - „DSD propisi”).
Sudsko veće CAS-a je glasanjem odbacilo zahteve i utvrdilo da su DSD propisi diskriminirajući, ali da je, na osnovu dokaza koje su dostavile obe strane, takva diskriminacija „neophodna, razumna i proporcionalna za postizanje legitimnog cilja“ da se osigura poštena konkurencija u sportskim takmičenjima žena.
OPRAVDANA ZABRINUTOST
Veće je takođe izrazilo ozbiljnu zabrinutost u pogledu buduće praktične primene DSD propisa. Iako dokazi nisu potvrdili da je zabrinutost opravdana, odnosno da je zaključak na prvi pogled (prima facie) opravdan, to bi se moglo promeniti u budućnosti ako se ne posveti pažnja na koji način se Propisi primenjuju.
Iako IAAF ima važna istraživanja kao dokaz da sportistkinje sa visokim nivoom testosterona imaju značajnu prednost u odnosu na one sa niskim na trkama od 400 m, 400 m sa preponama, 800 m, kao i kod bacanja kladiva i skoka motkom, postoje dokazi da se propisi IAAF o testosteronu zasnivaju na pogrešnoj naučnoj osnovi.
Ono što bih mogao da dodam je činjenica da statistika Svetske antidoping agencije pokazuje da sportisti sve ove godine najviše zloupotrebljavaju testosteron, u proseku 50% svih doping pozitivnih rezultata opada na njega, pa je debata o tome da li testosteron doprinosi poboljšanju sportskog rezultata prilično izlišna.
Ipak, nije tu lako odlučiti, verovatno su se tako osećali i članovi CAS veća, jer su na kraju svoje odluke napisali: „da gospođica Semenija nije učinila ništa loše, da nije prekršila ni jedno pravilo i da se ne radi o varanju...“ znajući da nisu doneli odluku zasnovanu na dokazima i da su potencijalno narušili pravo sportiste.
NIVO TESTOSTERONA KAO KOD MUŠKARCA
A o čenu se zapravo radi? DSD pravila IAAF zahtevaju od žena da smanje nivo testosterona ispod 5 nanomola po litru krvi. Prema IAAF-u, većina žena, uključujući i elitne sportistkinje, imaju nivo testosterona od 0,12 do 1,79 nanomola po litru, dok muškarci imaju vrednosti koji mogu biti desetine ili čak sto puta veće - od 7,7 do 29,4.
Nivo testosterona se kod Semenije smatra privatnom medicinskom informacijom i nije otkriven, ali se smatra da je na nivou muškog. To su i bez medicinskih dokaza potvrdile trkačice koje su trčale sa Semenijom, jer jednostavno nisu mogle ništa da učine protiv nje, što potvrđuju i Semenijini rezultati na 800 m, odnosno zlato na olimpijskim igrama u Londonu i Riju, kao i zlato na poslednja tri svetska prvenstva.
Sada Semeniji ostaje da smanji svoj nivo testosterona, bilo načinom prehrane (hrana bogata biljnim estrogenima, odnosno sojom, laneno seme i slično), što je malo verovatno ili korišćenjem određenih lekova, kao na primer spironolaktonom (Aldactone), leuprolidom (Lupron, Viadur, Eligard), goserelinom (Zoladex) ili abareliksom (Plenaxis).
Kod nas jedino registrovan spironolakton i goserelin. Ni jedan od ovih lekova nije bezazlen i potencijalno dovodi do velikog broja neželjenih efekata. Šta će odlučiti Semenija ostaje da se vidi, jer se svetsko prvenstvo u Dohi održava već u oktobru ove godine.
(Prof. Dr Nenad Dikić, Univerzitet Singidunum)
Video: Magija Jokića i Vestbruka nedoviljna za pobedu Denvera
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nscz
Jel to Tawamba presao na maraton?
Podelite komentar
Iaaf
to je trebalo odavno da se uradi!
Podelite komentar