Intervju, Nenad Borovčanin: Srpski sport u nokdaunu, svaki peti školarac trenira
Kandidat za poslanika na listi SPS i bivši uspešni bokser otvoreno o problemima u "zemlji sporta" * Atletiku, gimnastiku i plivanje pod hitno u škole inače ćemo postati zemlja deformiteta
Državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta Nenad Borovčanin, koji je kandidat na listi za poslanika SPS, govorio je za Telegraf o statusu srpskog sporta, Zvezdi i Partizanu, ali i mladima koji žele da treniraju u našoj zemlji.
Kako trenutno vidite stanje u srpskom sportu i koji su njegovi problemi?
- Srpski sport je odavno u nokdaunu, samo što to niko ne sme glasno da kaže. Problem je prevaziđen sistem, oronula i zastarela sportska infrastruktura, nedovoljno mogućnosti za decu i mlade da se bave sportom, nedostatak školskog sporta, naplata članarina, nedovoljno stručnjaka, vrlo malo sposobnih rukovodilaca ili menadžera saveza i klubova, ugrožena prava sportista, nedovoljna afirmisanost njihovih rezultata i ako bih nabrajao do deset bio bi to nokaut srpskog sporta.
Da li bi sve lakše moglo da se organizuje u srpskom sportu da nema ovako lošeg odnosa Partizana i Crvene zvezde?
- Dva velika kluba su važna za naš sport i kao takvi moraju biti najodgovorniji u svom radu i ponašanju. Mnogima su uzori za početak bavljenja sportom i načinom ponašanja, ali i san mnogih mladih sportista širom Srbije.
- Trenutno im se odgovornost ogleda kroz finansijske bilanse, afirmaciju članova upravnih odbora i trenera koji su u medijima duplo više od igrača, pretvaraju se u politički poligon umesto da budu mesto fer - pleja, tolerancije, punih tribina navijača - ne huligana, poznatih igrača zbog kojih će se deca baviti sportom. Oni moraju menjati način svog rada, uz asistenciju države, a ne političkih stranaka, sa konačnim ciljem da postanu zdravi, profitabilni i samostalni klubovi.
Postoje li predlozi u vašem planu kako bi srpski sport u narednom periodu raspolagao sa više novca koji bi bio usmeren na edukaciju najmlađih?
- U razvijenom svetu sport je profitabilna grana, gde se "vrti" više od 400 milijardi evra godišnje, dok je naš sport i dalje socijalni slučaj. Projekti za sportske objeke moraju biti povezani sa stambeno-poslovnim, turističkim, ugostiteljskim i zabavnim objektima, kako bi kao celina bili zanimljivi za javno-privatna partnerstva države i investitora.
- Država na taj način ne ulaže novac i dobija nove sportske objekte, a investitori ulazu kako bi bili vlasnici ostatka izgrađenog. Modernizacijom sportske infrastrukturne mape Srbije, imaćemo i veći razvojni potencijal sporta. Klubovi i savezi moraju početi modernizaciju svog rada, po ugledu na razvijene sportske subjekte u Evropi. Nedopustivo je da marketing bude zasnovan na članovima upravnih odbora klubova, a nalaženje sponzora zavisno od snage političara koji su u klubovima ili ih simpatisu.
- Za početak jasan pravilnik za sponzorisanje sporta od strane Javnih preduzeća. To je ogroman novac, koji se deli bez kriterijuma. Pravilnijom podrškom od strane Javnih preduzeća, sport bi bio konkurentniji, a deo novca bi svakako morao biti iskorišćen za školski, amaterski i besplatan sport.
- Ovakav model finansiranja trebalo bi da bude podrška klubovima da postanu samostalni, a ulaskom u EU neće biti ni dozvoljeno finasiranje profesionanih klubova od strane javnog sektora. Do tada moraju modernizovati svoj rad i biti sposobni za tržište sporta.
Šta bi konkretno trebalo uraditi kako bi školski sport potpuno zaživeo, dobio medijsku pažnju i bio jak oslonac srpskog sporta uopšte?
- Školski sport biće potpun kada u svakoj školi bude sportska sala, nekoliko sportskih sekcija, školska takmičenja na lokalnom, okružnom i republičkom nivou, redovni sistematski sportski pregledi i naravno edukovani treneri u sportskom i pedagoškom smislu, kako bi sport na taj način stvarao zdravo društvo, a roditeljima pomagao u vaspitanju dece i mladih. Da bi se to ostvarilo, mora postojati zajednički tim ministarstava nadležnih za omladinu i sport, prosvetu, zdravlje i lokalnu samoupravu, koji bi napravio jasan plan sa medijskom i finansijskom podrškom.
Da li razmišljate o tome da bi u Srbiji mnogo bolje bilo ulagati u bazične sportove, atletiku, plivanje, borilačke... nego praktično sav novac usmeravati na fudbal?
- Atletika, plivanje i gimnastika moraju biti sastavni deo nastavnog programa u školama, kako ne bismo imali društvo deformiteta. Rezultati koje je postizu Španovićva, Bekrić, Terzićeva, Kolašinac i ostali atletičari, dokazuju da vredi ulagati. Za početak završiti radove na izgradnji atletske dvorane.
U kakvoj je fizičkoj spremi prosečan srpski školarac? Imate li te informacije?
- Svaki peti mladi čovek se bavi sportom, što je poražavajuce za "sportsku naciju". Sport je najmoćnije oružje protiv deformiteta, bolesti, narkomanije, delikvencije, alkoholizma, ali i način da se stvori zdravo društvo, zdravih odnosa, radnih navika, tolerantnijeg duha... Zato je važan sistem u kojem se zna svačija uloga i odgovornost, a rezultat će biti zdrava nacija u svakom smislu.
Trend pravljenja otvorenih teretana je odlična stvar. Možemo li očekivati da se njihov broj poveća u 2014?
- Teretane na otvorenom i trim staze treba da ima svaki park u Srbiji. Njihova izgradnja nije skupa i to treba svaki gradonačelnik ili predsednik opštine da ima u svojim ciljevima. Novac mogu da ulažu i društveno odgovorne firme koje asfaltiraju u njihovim opštinama i gradovima, umesto što većinu njih obavezuju za privatne usluge.
Kao bivši bokser i uspešni sportista šta savetujete mladim atletama u Srbiji?
- Gledajte životu u oči i ne dozvolite da vaša mladost bude u tuđim rukama.
Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf Sport!
Takode nas možete pratiti i na našem Tviter nalogu @TelegrafSport
(Telegraf.rs)
Video: Zvezda pobedila Cedevita Olimpiju u derbiju kola ABA lige
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
oktopod
Drago mi je da vidim Nenada da se ovako zalaze za omladinu i sport. On je vrhunski sportista i odlican primer mladima. Drago mi je da je pokrenuo ovu kampanju protiv govora mrznje, mislim da treba da se izbaci svaki vid mrznje iz skola.
Podelite komentar
sportaš
Sportu se mora posvetiti više pažnje kako bi se naša deca pravilno razvijala i što pre odvojila od štetnih uticaja interneta i TV-a. Ja sam svoje detinjstvo proveo igrajući se napolju, a današnje klince počinjem da sažaljevam.
Podelite komentar
acika
Nas sport i jeste u nokautu. Deca se upise na FB, igraju igrice... Niko se vise ne igra zmurke... nema setnji, sporta... sve se svelo na racunar. Drago mi je da ovaj decko javno prica o tome. Do sada nisam cuo za njega ali vidim da je nas bokser.
Podelite komentar