TEMA TELEGRAFA: Koliko koštaju tamnoputi fudbaleri u Srbiji?
Ove godine više klubova nego ikada u Jelen Superligi u svojim redovima ima tamnoputog fudbalera.
Iako se visine transfera i plata stranih igrača strogo čuvaju u domaćoj ligi, pozabavili smo se novcem koji bi ovi igrači mogli da zarade u skromnoj ligi kakva je naša.
Trend dovođenja tamnoputih igrača u svoje redove, srpski klubovi su počeli još krajem 20. veka. U početku su prednjačili Partizan i Crvena zvezda, da bi se uskoro na takav potez odlučili i ostali članovi Superlige.
Ovakvi transferi najčešće su uslovljeni niskim cenama na afričkom tržištu, mada ima i igrača koji nisu sa ovog kontinenta. Strani igrači igranje fudbala u Srbiji vide kao odskočnu dasku, a klubovi u njima priliku da zarade i dovedu solidnog fudbalera najčešće bez plaćenog obeštećenja.
Trenutno, u najelitnijem srpskom fudbalskom društvu igra 13 fudbalera tamne puti, raspoređenih u osam klubova. U ovom momentu prednjači Napredak koji ima četvoricu, Crvena zvezda i Javor imaju po dva, a Partizan, Spartak iz Subotice, Radnički iz Kragujevca i Sloboda po jednog.
U redove srpskog šampiona je letos stigao Ismael Beko Fofana iz jermenskog Širaka za 200.000 evra. Ova cifra je trenutno najviša plaćena za nekog igrača tamne puti u Srbiji. U Partizanu je jesenas igrao i Erik Đemba-Đemba, ali je on raskinuo ugovor s crno-belima tokom zimskog prelaznok roka.
Za Crvenu zvezdu trenutno nastupaju dva Nigerijca, Abiola Dauda i Ifeani Onjilo. Dauda je došao kao slobodan igrač, dok je klub iz Ljutice Bogdana za Onjila platio Javoru oko 150.000 evra. Član Zvezde je i dalje Peruanac, Migel Arauho, koji je crveno-bele koštao 180.00 evra.
U Napretku igraju čak četiri Afrikanca, a trojica su u Kruševac stigli kao slobodni igrači. To su Obeng Regan, Ibrahim Ndaje i zimsko pojačanje iz Rada, Patrik Eze. Jedino je letos za Abrahama Frimponga izdvojeno oko 50. 000 evra za njegov dolazak iz Vojvodine.
Javor već niz godina ima makar jednog tamnoputog fudbalera, a ovog puta u taboru kluba iz Ivanjice nalaze se dva takva igrača. To su Ibrahim Valđiđo i Okeke Aleksander, koji su u Javor stigli kao slobodni igrači.
Radnički iz Niša je ove zime pojačao Ibrahim Gaj. Nekadašnji defanzivac Crvene zvezde stigao je među Nišlije kao veliko pojačanje, a za njega nije bilo potrebno plaćati nikakvno obeštećenje. Ipak, internacionalac iz Gane je vrlo brzo napustio redove kluba sa juga Srbije.
Krajem januara i Radnički Kragujevac je postao dom jednog fudbalera iz Afrike. U pitanju je Karim Alhasan koji je pojačao Kragujevčane u borbi za opstanak. U srce Šumadije Alhasan je došao za oko 30.000 evra.
Već treću sezonu zaredom dres Slobode iz Užica nosi Brazilac Tijago Galvao. Ovaj sjajni Brazilac je u tim Ljubiše Stamnekovića stigao 2011. iz Pauliste za 100.000 evra.
Nema sumnje da je besparica u srpskom fudbalu glavni razlog što naši klubovi dovode strance veoma sumnjivog kvaliteta. Ranije smo na terenima Jelen Superlige mogli da vidimo majstorije Almamija Moreire, Lamina Dijare, Sekunda Kastilja i drugih, dok je danas kvalitet stranaca diskutabilan.
Svi podaci su preuzeti sa sajta Transfermarkt.
Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf.rs!
Takode nas možete pratiti i na našem Tviter nalogu @TelegrafSport
(M. Raković)
Video: Najslabiji tim Superlige pobedio golom u 94. minutu, usledilo veliko slavlje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ralev
U Partizanu - Predrag Luka
Podelite komentar
QQ-LELE
Zvezda je platila za Onjila 150000 e, ali je ostala duzna jos 300000e.Ceo transver je bio 450000 e
Podelite komentar
darko
A zasto ne napravite temu koliko kostaju peneli a koliko cela titula?
Podelite komentar