SRPSKI NACIONALNI STADION: Država kasni i rizikuje domaćinstvo EURA 2020!
Izgradnja nacionalnog stadiona, koji Srbiju stavlja na bitno mesto u fudbalskoj Evropi, najavljena je prošle godine, ali kako je to već redovna pojava u našoj zemlji, ovaj projekat uveliko kaska.
Predstavnici UEFA su u decembru prošle godine jasno istakli da će, ukoliko se infrastuktura fudbalskih objekata ne upristoji najkasnije do 2015. godine, naši klubovi i reprezentacija igrati međunarodna takmičenja u inostranstvu.
Drugo, nacionalni stadion je nužan uslov da bi Srbija mogla da se kandiduje za jednu od zemalja domaćina za Evropsko prvenstvo 2020. Podsetimo, to prvenstvo će biti organizovano u 13 gradova širom starog kontinenta.
Ono što je dodatni motiv da se ceo projekat što pre realizuje jeste da je, kako je Telegrafu rečeno, naš savez praktično dobio namig da je Srbija jedan od favorita da dobije kandidaturu za EURO, pogotovo jer nismo organizovali nijedno veliko takmičenje od daleke 1976. godine.
HITNO POTREBNA PODRŠKA DRŽAVE, ALI NE EKONOMSKA
Zbog svega toga, neophodna nam je podrška države, posle toga slede studije izvodljivosti, pa stupaju investitori.
Ukoliko želimo da dobijemo domaćinstvo za prvenstvo 2020. potrebno je da najkasnije do aprila 2014. podnesemo kandidaturu, ali s jasnim projektom stadiona, koji bi potom trebalo da se izgradi najkasnije do decembra 2019. Fudbalski savez Srbije je prošle godine uspostavio saradnju s britanskom kompanijom "Mejs", koja se bavi izgradnjom stadiona.
Prema rečima predstavnika kompanije "Soliditi" koja sarađuje sa"Mejsom", ta kompanija i FSS su uradili sve što je do njih kada je u pitanju inicijacija izgradnja stadiona.
- Urađeno je dosta, osim onog najvažnijeg: nema nedvosmislene podrške države. Ne radi se o podršci u ekonomskom smislu, nego onoj političkoj, kao i ubrzavanju određenih procesa poput davanja dozvola. Do kraja aprila ove godine treba da se pošalje kandidatura UEFA, a to podrazumeva između ostalog i lokaciju novog stadiona, investitora i pismo o nameri da izgradnji stadiona - objašnjava nam Jovica Jakovac iz "Soliditija".
Prošle godine se prognoziralo da će do aprila biti gotove uvodne faze projekta, a onda bi usledilo projektovanje, ugovaranje radova, gradnja i operativna faza.
- Dakle, kaskamo. Nekoliko nedelja je pred nama, treba napraviti studiju izvodljivosti. Postoji zainteresovanost investitora iz inostranstva. Tu je podrška FSS i UEFA - kaže Jakovac za Telegraf, pa dodaje:
- Odluku mogu da donesu i potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i premijer Ivica Dačić, uticajni ljudi. Jer, tu odluku ne treba da donese jedno ministarstvo. Naprotiv, to ne može da prođe bez građevine, urbanizma, sporta... Država ne treba da finansira niti da sufinansira, nego da lokaciju da besplatno ili veoma povoljno. U budućnosti će se njoj to višestruko vratiti.
LOKACIJA I DALJE NEPOZNATA! MARAKANA I PARTIZAN LAKO MOGU DA OTPADNU
Kad je lokacija stadiona u pitanju, treba ispoštovati striktna pravila koje je Telegraf već predstavio, a koja važe i za ona mesta u centru grada ili na rubu. Do najsitnijih detalja je sve razrađeno; od toga da su neophodna tri prilaza lokaciji, smeštaj za navijače, autobusi...
- Na primer, lokacije Crvene zvezde i Partizana nisu lako izvodljive, jer je tu kritičan faktor bezbednosti zbog prevelikog broja ljudi koji bi dolazio u jednom prilično urbanizovanom delu grada. Ako je pravilima propisano da imamo minimum 2.500 parking mesta, gde da nađete taj prostor ispred tih stadiona - objašnjava Jakovac.
Nijedna od lokacija kojima se licitira u medijima nije favorizovana, dodaje on, jer je studija izvodljivosti jedini faktor na kojoj će se odluka o mestu izgradnje zasnivati. Dakle, ni izgled stadiona (čak ni maketa s vrha teksta o potencijalnom banjalučkom stadionu) ne može da se očekuje u skorije vreme.
- Ceo projekat košta između 300 i 500 miliona evra, jer osim stadiona će se graditi i prateći sadržaji poput poslovnih prostora - dodaje Jakovac.
ČAK 39 ZEMALJA JE VEĆ POSLALO KANDIDATURE ZA EURO
Kraj februara ili početak marta je period koji se predstavlja kao poslednji rok da bi Srbija imala s čim da uđe u trku za domaćinstvo EURA. Koliko su druge države to ozbiljno shvatile dovoljno govori podatak da se već 39 zemalja kandidovalo!
- Zarada od fudbala je velika. Primer iz našeg okruženja je Bukurešt, koji je svoj nacionalni stadion dobio 2009. Tri godine kasnije dobili su finale Lige Evrope (Atletiko Madird - Atletik Bilbao). Rasprodat stadion, pa potom navijači koji su bili smešteni tamo tri dana - sve je to na kraju donelo 60 miliona evra - jasno je objasnio Jakovac.
UEFA još od 2008. godine gleda kroz prste Srbiji, kako zbog izgreda navijača, tako i zbog infrastrukture koja se ne poboljšava. Kredite smo definitvno potrošili, pa bi krajnje vreme bilo da iskoristimo šansu koja nam se sigurno neće opet u dogledno vreme opet ukazati.
Kao lokacije se pominju Borča (u blizini „kineskog mosta"), Surčin (u blizini Aerodroma) ili Šimanovci. Država je na potezu.
Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf Sport!
Takođe nas možete pratiti i na našem Tviter nalogu @TelegrafSport
(B. Mekić)
Video: Srđan Blagojević posle remija sa Jagelonijom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Loznica
I sta posle sa njim? Da igraju OFK i Srem na njemu i da ih gledaju tetke i strine + 35 redara?
Podelite komentar
Sims
Ako je Problem Parking,Jednostavno Renoviranje Marakane a JNA srusiti za Parking Mesta,sad jos Malo kad ode Tole nema vise Svrhe Grobarima da Igraju Fudbal!
Podelite komentar
Čiča
Gospodo drugovi sa slike, manite se ćorava posla, nema para za skener u Institutu za onkologijju, pa nemojte da ste toliko bezočni i alavi ....
Podelite komentar