Koja je prva pomoć sportistima prilikom umora i istegnuća mišića tokom meča?
Profesionalizacija sporta postavlja sve veće zahteve pred današnje sportiste. Zbog toga je rizik od moguće povrede veliki problem kod profesionalnih sportista. Bol i povreda koja dovodi do preskakanja samo jednog treninga ili izmene načina igranja su značajan problem, a posebno povreda koja sportistu udalji od terena i treninga tri ili šest meseci.
Iscrpljenost je jedan od važnih uzroka povređivanja u sportu. Povrede najčešće nastaju pri kraju utakmica i takmičenja, kada nastaje zamor, ali svakako se mogu desiti u bilo kom delu utakmice.
Ako dođe do pojave zamora ili povrede lekar mora proceniti težinu povrede i da li sportista može da nastavi meč. Neophodna je procena da li može da igra bezbedno, efektivno i bez bola.
Nekada se procenjuje efektivnost igre (u saradnji sa trenerom), ukoliko je moguće da sportista igra bezbedno uprkos bolu. Kod pomoći sportistima koristi se RICE protokol. R - rest (odmor); I- ice (hlađenje); C - compression - elastična bandaža i E - elevation (podizanje povređenog ektremiteta).
Analgetska terapija, primena sprejeva, masaža pomažu da se sportista brže oporavi.
Ali ponavljam, težinu povrede, stepen zamora i da li može da se vrati na teren određuje lekar u saradnji sa trenerom.
Dr Milica Krstić
specijalista fizikalne medicine
Članica MEDIGROUP
(Telegraf.rs)
Video: Ludnica ispred Arene kad se Željko Obradović pojavio pred navijačima Partizana
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos Obilic
Da da
Podelite komentar