Koja je prva pomoć sportistima prilikom umora i istegnuća mišića tokom meča?
Profesionalizacija sporta postavlja sve veće zahteve pred današnje sportiste. Zbog toga je rizik od moguće povrede veliki problem kod profesionalnih sportista. Bol i povreda koja dovodi do preskakanja samo jednog treninga ili izmene načina igranja su značajan problem, a posebno povreda koja sportistu udalji od terena i treninga tri ili šest meseci.
Iscrpljenost je jedan od važnih uzroka povređivanja u sportu. Povrede najčešće nastaju pri kraju utakmica i takmičenja, kada nastaje zamor, ali svakako se mogu desiti u bilo kom delu utakmice.
Ako dođe do pojave zamora ili povrede lekar mora proceniti težinu povrede i da li sportista može da nastavi meč. Neophodna je procena da li može da igra bezbedno, efektivno i bez bola.
Nekada se procenjuje efektivnost igre (u saradnji sa trenerom), ukoliko je moguće da sportista igra bezbedno uprkos bolu. Kod pomoći sportistima koristi se RICE protokol. R - rest (odmor); I- ice (hlađenje); C - compression - elastična bandaža i E - elevation (podizanje povređenog ektremiteta).
Analgetska terapija, primena sprejeva, masaža pomažu da se sportista brže oporavi.
Ali ponavljam, težinu povrede, stepen zamora i da li može da se vrati na teren određuje lekar u saradnji sa trenerom.
Dr Milica Krstić
specijalista fizikalne medicine
Članica MEDIGROUP
(Telegraf.rs)
Video: "Mogu da igram i na 4 i na 5": Petrušev otkrio šta će biti kada se vrati Bolomboj
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos Obilic
Da da
Podelite komentar