INTERVJU IVICA OSIM: Balkanski fudbal nema plejmejkere
- Ceo Balkan ponaša se isto, prepotentno. Nerealni smo. Sebe precenjujemo, a druge potcenjujemo, prethodno ih ne analizirajući. Moramo da se spustimo na zemlju i da realno sagledamo sopstvene domete – kaže proslavljeni jugoslovenski fudbalski selektor Ivica Osim (70), koji ima pune ruke posla u fudbalu i u poznim životnim godinama.
Prošlog proleća Svetska fudbalska federacija (FIFA) postavila ga je kao čoveka od autoriteta na čelo Komiteta za normalizaciju odnosa u Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine.
Pošto bosanski savez nije izabrao jednog predsednika s mandatom na četiri godine, FIFA mu je uvela prinudne mere (reprezentacija dva meseca nije mogla da igra utakmice), a tačka na zavođenje reda treba da bude stavljena u novembru, za kada je zakazana Generalna skupština.
Da ima pomaka pod Osimovim naporima, govori možda i to što Bosna 29. februara u Sent Galenu (Švajcarska) igra prijateljski meč s petostrukim svetskim prvakom Brazilom.
"Štraus sa Grbavice" u intervjuu za list "Danas" dotakao se opšteg stanja u fudbalu u bivšim jugoslovenskim republikama, koje su sada samostalne države.
Kako promeniti filozofiju fudbalskog Balkana?
Ne vidim nove ljude koji bi prenuli i pokrenuli fudbal na području nekadašnje Jugoslavije. Svima nam je potreban po jedan dobar organizator i pedagog kakav je bio nedavno preminuli Miljan Miljanić, koji je bolje od svih znao da postavi stvari na pravo mesto. Važan je ispravan rad s mladima. Svi bi danas da budu Džeko ili Dejan Stanković, a ne znaju koliko je njihov put bio težak.
Šta najviše nedostaje Balkancima u odnosu na najbolje selekcije u Evropi?
Ambicija. Zadovoljavamo se da budemo najbolji u svom dvorištu, a važnije je, prema mom mišljenju, da stvaramo timove koji će da imaju bitnu ulogu na međunarodnom planu.
Srbija uskoro dobija novog selektora. Kome treba dati šansu?
Važnije je da se fudbalska Srbija presabere i na pravi način izanalizira trenutnu situaciju od toga ko će na njenu klupu. Veći je problem na terenu nego izvan njega. Predugo se njena igra oslanjala na pojedince kao ranije na Stojkovića, a zatim na Stankovića, kojima nije pronađena zamena na vreme.
Gde najviše škripi u balkanskom klupskom fudbalu?
U veznom redu. Nema plejmejkera koji bi povezali linije tima. Ima ih u inostranstvu, ali nam nisu dostupni pošto koštaju. Zato moramo da ih pronađemo shodno sredstvima kojima raspolažemo da bismo kasnije i zaradili na njima.
Osim zapažanja da Partizan, s kojim je osvojio Kup Jugoslavije 1992. godine, kao rasadnik talenata može da bude model za približavanje fudbalskoj Evropi, on podržava i napore Roberta Prosinečkog u Crvenoj zvezdi, pogotovo što smatra da je generacija koja je bila omladinski svetski prvak u Čileu 1987. godine, kojoj pripada i Robi, spasila fudbal na Balkanu. Ipak, upozorava da je i Prosinečkom u datim okolnostima potrebno vreme da načini rezultat.
(Telegraf.rs / Izvor: "Danas")
Video: Crna mačka izletela na teren na utakmici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.