Kako je Srbija postala prvak Evrope u fudbalu?
Osobama sa specijalnim potrebama, kao i drugim ljudima, pripadaju sva ljudska prava, među kojima i pravo na život, rad i sreću. Specijalna olimpijada je međunarodna organizacija koja podstiče ljude sa mentalnim poteškoćama da se aktiviraju i uključe u život šire zajednice.
U okviru programa „Ujedinjeni“, Specijalna olimpijada je organizovala evropsko prvenstvo u fudbalu, na kome je učestvovala i reprezentacija Srbije i postala prvak Evrope!
- Pravo učešća na turniru imala su deca sa posebnim potrebama, ali i deca iz redovne populacije uzrasta od 16 do 23 godine. Organizacija Specijalne olimpijade Srbije dodelila je gradu Pančevu da predstavlja našu zemlju na ovom prvenstvu, a deca su izabrana iz specijalne škole Mara Mandić u Pančevu i bivših učenika OŠ Mika Antić, iz koje su izabrani članovi ekipe iz redovne populacije - rekao je gost Telegrafa i kapiten reprezentacije Srbije Željko Stajčić.
- Mi pokušavamo da deci sa specijalnim potrebama kroz druženje, priču i igru život učinimo lepšim, što se najbolje vidi kroz njihov osmeh.
Pomoću Fudbalskog saveza Srbije i Ministarstva omladine i sporta, koji su obezbedili kompletnu fudbalsku opremu, put i smeštaj vrhunskog kvaliteta, naš tim je otputovao u Varšavu na prvenstvo Evrope, na kome je ostvario fenomenalan uspeh. Postali smo prvaci Evrope!
Na turniru je učestvovalo 12 selekcija, a na putu do titule naši fudbaleri su sa Mađarima igrali nerešeno, a pobedili Tursku, Litvaniju, Slovačku i u finalu Rumuniju.
- Prioritet na ovakvim događajima je druženje i zadovoljstvo svih učesnika, a rezultat je uglavnom u drugom planu. Ipak, kada smo došli u poziciju da se borimo za titulu evropskog prvaka, svi u timu smo želeli da je osvojimo, u čemu smo i uspeli – rekao je ponosni kapiten.
Prvaci Evrope u fudbalu za decu sa specijalnim potrebama postali su: Nemanja Zubović, Stefan Stajčić, Miloš Rakić, Lazar Đurić, Nikola Stanković, Miljan Mladenović, Marko Milosavljev, Martin Labat, Stefan Panajotov, Mario Gudan, Marko Petković, Dejan Bogunović, Bojan Jakimovski, Branko Repak, Uroš Radosavljević, Jovan Radojković, Željko Stajčić, predvođeni trenerima: Miodragom Maksimovićem, Draganom Jovanovićem, Gordanom Krstić i Snežanom Savković.
Osim titule najboljih u Evropi, ovim rezultatom igrači su obezbedili plasman na svetsko prvenstvo za decu sa specijalnim potrebama u Brazilu 2014. godine. Svaki gol na prvenstvu Evrope igrači svih selekcija su proslavljali kao da su osvojili svetsko prvenstvo, prenosi utiske naš sagovornik.
- Toliko želje, volje i radosti imaju ti momci da sam ja prosto oduševljen. Treniram fudbal 15 godina, ali odlazak na ovo prvenstvo i ovi momci su mi otvorili oči. Pokazali su mi da igra i uživanje u istoj može da izazove radost i sreću, a ne da se samo igrači bore na terenu zbog ogromnih suma novca, što je realnost u današnjem fudbalu – rekao je Stajčić.
KAREMBE I ZEVLAKOV AMBASADORI SPECIJALNE OLIMPIJADE
Celokupno prvenstvo bilo je organizovano u cilju promocije i ukazivanja značaja osobama sa specijalnim potrebama. Svojim prisustvom turnir su uveličali i ambasadori Specijalne olimpijade fudbaleri Kristijan Karembe i Martin Zevlakov, koji su iskoristili priliku da se druže sa decom.
Pravila fudbalske igre za decu sa specijalnim potrebama neznatno se razlikuju od pravih. Igra se 11 na 11 veliki fudbal, dva puta po 25 minuta, a u svakom trenutku na terenu mora biti šest igrača sa specijalnim potrebama i pet iz redovne populacije. Svaki igrač na terenu mora da provede barem pet minuta. Kada se vrše izmene, momka iz populacije sa posebnim potrebama može zameniti igrač iz iste populacije, tako da odnos na terenu uvek bude isti.
OMAN NA FUDBALSKOJ MAPI
U dosadašnjoj profesionalnoj karijeri 22-godišnji Željko Stajčić igrao je u mlađim kategorijama Dinama iz Pančeva, Dolini Padina, a oprobao se i u inostranstvu, u državi Oman.
- Glavna odlika fudbala u Omanu su brzina i borba, dok igrači nisu tehnički najbolje obučeni. Mana domaćih igrača je način treniranja, jer nisu navikli na rad. Samo vole da igraju na dva gola, a kada je u pitanju „suvo“ trčanje, na to ih je teško naterati. Treniraju jednom dnevno, a i to je za njih mučenje, dok smo mi, profesionalci iz Evrope, radili dva treninga, često individualno, pa nisam video mogućnost napretka – rekao je Stajčić.
Tokom šestomesečnog igranja na arabijskom poluostrvu, uspeo je da pomogne klubu Sohar da se plasira u polufinale Sultanovog kupa, što je najbolji rezultat u istoriji kluba. Ipak, pored fudbala, u muslimanskoj zemlji na Bliskom istoku upoznao je i novu kulturu, ali i neke neobične običaje za naše prostore.
- Na svakom stadionu postoji prostorija gde igrači mogu da se mole. Ono što je interesantno, oni svoje molitve obično obavljaju na poluvremenu utakmica, zbog čega uglavnom kasni početak drugog dela igre – rekao je Stajčić.
Poslednju sezonu mladi Pančevac odigrao je u ekipi Dolini Padina, sa kojom je uspeo da se kao šampion plasira u Prvu ligu Srbije. Interesovanje za Stajčića pokazali su klubovi iz grčke i turske, a ukoliko se transfer u neki od klubova iz tih zemalja realizuje, mladi fudbaler bi ostvario san da se oproba u evropskim okvirima, van naše zemlje.
(P. Milinković)
Video: Svetislav Pešić o Jokićevom rođenju sina: "Samo neka nastavi"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CZBG
Dzajo dovlaci ovog malog u Zvezdu ,strasan je igrac! Gledao sam malopre njegov klip na youtube,odlican je..
Podelite komentar