FERGI JE VOLEO DA DOVODI SRBE! Vidić je čak stigao do trake! (VIDEO)
Trofejni menadžer Mančester junajteda, Aleks Ferguson, retko je kupovao fudbalere sa istoka Evrope. Srpski fudbal može da bude ponosan jer je dao najuspešnijeg među njima, Nemanju Vidića. Stigavši iz moskovskog Spartaka za sedam miliona funti 2006. srpski defanzivac spada među najbolje akvizicije tokom Fergusonovih više od 26 godina na Old Trafordu.
Jedini igrač sa istoka kontinenta koji može da se iole poredi sa Vidićem po doprinosu u Junjatedu je litvansko-ukrajinski Rus Andrej Kančelskis koji je igrao u Mančesteru 0d 1991. do 1995. i doprineo da se osvoje prve dve titule od 13 prvenstvenih koje će upisati Ferguson sa Junajtedom.
Kao i svi ostrvski menadžeri, i legendarni Škot tražio je borce na koje može da se osloni, a Vidić se prilično uklapao u taj profil. Najblistaviji momenat doživeo je u finalu Lige šampiona 2008, kada je Mančester junajted u Moskvi savladao Čelsi na penale, posle 1:1 i po treći put pokorio kontinent.
Vidić je sjajno čuvao golgetera "plavaca" Didijea Drogbu, a pred kraj ga je uz pomoć Karlosa Teveza isprovocirao da zaradi isključenje, što je imalo velikog uticja na konačni ishod.
Iako možda nije bio glavni razlog preporeda Junajteda posle nekoliko razočaravajućih sezona, Srbin je dao veliki doprinos nizu trofeja osvojenih od njegovog dolaska 2006. Bilans je zaista impozantan: pet titula prvaka Premijer lige, jedna Liga šampiona uz dva poraza od Barselone u finalima 2009. i 2011, Svetsko prvenstvo za klubove 2008, tri Liga kupa i četiri manje važna Komjuniti šilda. Ne treba zaboraviti da je Junajted u sezonama 2007/08. i 2008/09. postavio i danas važeći rekord od 25 mečeva bez poraza u Ligi šampiona.
Potvrda Vidićevog značaja za tim svakako je i proglašavanje za kapitena tokom 2010/11. sezone. Vidić je postao tek drugi kapiten "đavola" iz kontinentalne Evrope, posle Francuza Erika Kantone.
Dres Junajteda sa ovih prostora oblačili su i Zoran Tošić i Bojan Đorđić, rođeni Beograđanin, ali reprezentativac Švedske u mlađim kategorijama, dok Adem Ljajić, svojevremeno Tošićev saigrač u Partizanu, iako je sa Bambijem zajedno trebalo da pojača Fergusonovu četu, nikad nije stigao na Old Traford jer je Junajted u međuvremenu odustao.
Tošićev boravak bio je realativno kratak i nije se naigrao. Najinteresantniji momenat njegove odiseje u Mančesteru zapravo je bio prvi ulazak u igru, kada je januara 2009. u četvrtom kola FA kupa protiv Totenhema zamenio nikog drugog do Kristijana Ronalda.
Tošić je januara 2010. otišao na pozajmicu u Keln, a krajem sezone prtešao je u moskovski CSKA gde i dalje sa uspehom nastupa.
Bojen Đorđić zvanično je bio mnogo duže u redovima engleskog giganta, mada je veći deo angažmana proveo na pozajmicama. Sudeći po njegovim tvitovima i poštovanju prema Aleksu Fergusonu, iako nije napravio karijeru kakvoj se verovatno nadao, rado se seća svog boravka u Mančesteru.
@muforumsnet He took care of every single player and staff memeber at the club. Always took his time. True legend! — Bojan Djordjic (@BojanDjordjic7) May 8, 2013
Pass-back rule introduced '92. Bosman '95. Sir Alex came in '86! Greatest manager EVER has seen it & done it all. Its been a pleasure #mufc — Bojan Djordjic (@BojanDjordjic7) May 8, 2013
(Telegraf.rs)
Video: Rukometaš Partizana Petar Đorđić otvorio dušu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.