KAKO JE VASKRSAO DORTMUND: Od bankrota do vrha Evrope!
Pre osam godina budućnost je bila neizvesna, klub je bio u donjem delu tabele. Onda se krenulo od nule, oslonilo na svoju školu, stigao je kasnije i klub, svaku utakmicu je gledalo 80.000 navijača. Pesma je počela...
Ponovni uspon Borusije Dortmund jedna je od najlepših fudbalskih priča poslednjih nekoliko godina. Klub koji je posle sjajnih uspeha tokom devedesetih godina prošlog i prvih godina ovog veka bio na pragu bankrota 2005. uspeo je da se oslanjanjem na svoju fudbalsku školu i dobrim skautingom ponovo vine u vrh nemačkog, a sada možemo reći i evropskog fudbala.
Ono što svemu daje poseban šmek su navijači koji su podržali klub u teškim vremenima i to i dalje svakodnevno čine ispunjavajući legendarni "Vestfalen" stadion, sada pod imenom "Signal Ilduna park" iz komercijalnih razloga, do poslednjeg mesta, pa Borusija sa prosekom od oko 80.000 gledalaca na mečevima Bundeslige vodi već nekoliko sezona"mrtvu trku" sa Barselonom za status ekipe sa najvećom posetom u Evropi.
Glavni arhitekta nove velike ere nekadašnjih "milionera" svakako je trener Jirgen Klop koji je preuzeo tim 2008. pošto je po završetku igračke karijere sedam godina pekao zanat u Majncu, odakle je sa sobom doveo i Srbina Nevena Subotića. Već prve sezone pod Klopom klub je napredovao za sedam mesta na tabeli i završio kao šesti, sledeće godine bili su peti, a onda je, sasvim neočekivano, uverljivo osvojena titula 2011, da bi naredne godine godine uzeli duplu krunu.
Klop nije mogao da računa na milione koje je klubu obezbeđivao dugogodišnji predsednik (1986-2004) Gerd Nibaum, kao svojevremeno trofejni Otmar Hicfeld koji je 1995. osvojio titulu, prvu posle 32 godine, ponovio to i naredne sezone, a onda 1997. osvojio i Ligu šampiona, pošto je u polufinalu dvaput sa po 1:0 eliminisao Mančester junajted, a u sjajnom finalu savladao Juventus sa 3:1.
Tih godina Nibaum je iz Italije vratio plejadu odličnih nemačkih fudbalera Karl-Hajnc Ridlea, Štefana Rojtera, Matijasa Zamera, Andreasa Melera, Jirgena Kolera, utrošeno je dosta para i na Portugalca Paola Sousu, doveden je i skupo plaćeni Hajko Herlih iz Menhengladbaha, pa je Borusija tako i stekla nadimak "milioneri".
Kako to često biva, Nibaum nije znao u kom momentu da "prikoči", pa je u vreme kada je 2002. osvajana šesta titula u Nemačkoj, sa praktično novom generacijom fudbalera, i igrano finale Kupa UEFA u kojem su poraženi od Fejenorda sa 2:3, tim iz Dortmunda već duboko zašao u novčani minus.
- Želeli smo uspeh malo previše - rekao je kasnije Nibaum, koji je ove godine izgubio licencu da se bavi pravom u Nemačkoj.
Klop je uspeo da nekako prebrodi probleme i afirmiše veliki broj mladih fudbalera (Mario Gece, Marko Rojs, Nuri Sahin) i da jeftino kupi dobre strance (Šinji Kagava, Robert Levandovski, Lukaš Pišćek) koje je potom znatno skuplje prodao ili će ih tek prodati.
U toku dve sezone kojima su uzdrmali nemački fudbal Dortmund je zabeležio pet uzastopnih pobeda nad slavnim Bajernom, a vrhunac je bilo 5:2 u finalu Kupa Nemačke.
Sjajni rezultati u Nemačkoj nisu bili potvrđeni i u Evropi, do ove sezone, a posle spektakularnih 4:1 protiv Reala u prvom meču polufinala Lige šampiona i Bajernovih 4:0 protiv Barselone veče pre toga, sva je prilika da će Borusija i Bajern 25. maja na Vembliju odigrati svoj najvažniji međusobni meč svih vremena.
Borusija je u poslednjih dvadesetak godina praktično jedini nemački klub koji relativno kontinuirano parira Bajernu, osvojeno je pet titula u Bundesligi naspram 11 minhenskog giganta u istom periodu. Takođe, samo Dortmund i Bajern u poslednjih 30 godina popeli su se na evropski tron, o kojem će ove godine upravo oni da odluče ako se ne desi neko neviđeno čudo u revanšima polufinala Lige šampiona.
(A. Č)
Video: Frenk Nilikina odradio finalni šuterski trening pred Milano
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.