BAHREIN SRPSKA MEKA: Naši treneri okupirali Persijski zaliv
Nije slučajna floskula "gde god da kreneš, u koji god deo sveta da zađeš, naići ćeš na Srbina". Bahrein, mala ostrvska državu u Persijskom zalivu, je pravi primer za to, a pogotovo kada je sport u pitanju. U glavnom gradu Manamu, živi oko 50 Srba, mnahom košarkaških, fudbalskih, rukometnih i teniskih trenera, koji su u ovoj islamskoj zemlji pronšli svoje utočište.
Košarkaški trener Nemanja Planojević jedan je od momaka iz Srbije koji je oduševljen životom u ovoj, za nas nepoznatoj zemlji. On objašnjava za Telegraf kakavje život u Bahreinu i kako su naši zemljaci i treneri u mnogim sportovima našli utočište u ovoj zemlji.
SRBI OKUPIRALI MANAMU
- U Bahrein sam došao slučajno. Ljudi iz njihovog saveza su pogledali par mojih treninga u Beogradu dok sam radio u KK Vizura, i preporučili me lokalnom klubu po imenu Al Ahli. To je klub sa velikom tradicijom, možda i najveće "ime" u Bahreinu. Najtrofejniji su klub što se košarke tiče a takodje su uspešni i što se tiče ostalih sportova - kaže Planojević.
- Trenutno pored mene u Bahreinu radi još četiri košarkaška trenera iz Srbije, takođe tu si u dva fizioterapeuta, tri ili četiri fudblaska trenera, jedan rukometni, jedan u teniskom savezu, sve u svemu vrlo su cenjeni naši stručnjaci i naš sport kao možda i najbolja izvozna kategorija naše zemlje.
Planojević objašnjava da se svi Srbi dosta dobro druže međusobno.
-Srba trenutno u Bahreinu ima oko 50 i generalno smo skoro svi u kontaktu za šta je uglavnom zadužen gospodin Slobodan Bobanski Milojević, pa se neretko okupljamo i što bih ja rekao "srbujemo". Slavi se Božić, slave i sve ostalo što nam pomaže da se bar na trenutak osetimo kao kod kuće.
DRŽAVA IZGRADILA HALE KLUBOVIMA
Organizacija klubova u Bahreinu je na zavidnom nivou a zanimljivo je da svaki klub ima svoju dvoranu.
- Što se tiče same organizacije kluba, klub se finansira od nadležnog ministarstva i sponzora. Država dosta ulaže u sport tako da recimo, od 12 košarkaških klubova koji se takmiče većina ima izgradjenu halu od strane države a oni koji trenutno nemaju, radi se na tome da je dobiju.
- Bahreinci generalno vole sport i što se tiče regiona zaliva možda i sa najviše strasti doživljavaju sport.Što se kvaliteta same košarke tiče nije na nekom previsokom nivou (u odnosu na Srbiju) ali je primetna želja za svakodnevnim napretkom.
- Klubovi imaju pravo da dovode po jednog stranca i uglavnom se odlučuju za atletski dominantne Amerikance, koji mogu svojom konstitucijom i atleticizmom prave razliku na terenu.
NBA IGRAČI STIŽU U BAHREIN
Mladi srpski stručnjak objašnjava da se košarka u Bahreinu polako podiže i da sve više poznatih igrača dolaze u ovu zalivsku zemlju.
-Zanimljivo je da je pre par dana za Manamu (najvećeg rivala Al Ahlija) potpisao Pape Sow, Senegalac sa iskustvom igranja u NBA i Euroleague.
- Takodje dešavaju se i trensferi lokalnih igrača pa se može desiti da bogatiji klubovi plate i preko 200.000 dolara za obeštećenje za nekog igrača. Što se tiče stručnog kadra dosta cene srpske trenere i generalno dosta trenera trenutno radi ili je radilo u Bahreinu.
Osim sporta, u Manamu glavnom gradu Bahreina veoma je zanimljiv i stil života, koji podseća na evropski.
- Što se tiče samog života, bio sam vrlo prijatno iznenadjen kada sam stigao obzirom na sve predrasude koje imamo prema arapskim zemljama. Bahrein je od svih zemalja u regionu najpribližniji nekom evropskom stilu života.
-Postoje specijalizovane prodavnice gde se može kupiti alkohol, svinjetina, noćni klubovi rade preko cele nedelje a žene recimo nisu obavezno "pokrivene" već je to stvar njihovog izbora.
- Takođe pored 15-ak noćnih klubova i obilja kafića, može se uživati u čarima mnogih internacionalnih restorana sa bukvalno svih kontinenata. Kako je krenula kolonizacija Bahreina od strane Srba može se možda očekivati uskoro i neki srpski restoran.
- Bahreinci su po mom dosadašnjem iskustvu vrlo "friendly" i uvek spremni da vam pomognu. Generalno sve čine da se stranci osećaju vrlo prijatno u Bahreinu - objašnjava Planojević i dodaje:
- Tome je naravno doprinela i američka vojna baza koja je stacionirana u Manami, glavnom gradu Bahreina, kao i činjenica da skoro pola populacije Bahreina čine stranci. Primetan je na svakom koraku veliki uticaj američke kulture, od fast food restorana do velikog broja američkih automobila po ulicama grada.
Uslovi koje je dobio u Bareinu učinili su da naš trener poželi da nastavi svoj rad tamo.
- Za kraj što se mene tiče, najverovatnije ću i sledeći ugovor potpisati ovde obzirom da sam se koliko toliko navikao na život u Bahreinu a ponuda hvala bogu ima. Takođe pored svega navedenog činjenica je da jedva čekam odmor, da se vratim u Beograd i ponovo vidim sve prijatelje i svoj grad koji je ipak najlepši na svetu - poručio je Planojević.
(Telegraf.rs/foto: Telegraf)
Video: KK Partizan donirao aparate u vrednosti od 100.000 evra Narodnom frontu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Moj Bivsi Trener ...
Bravoo treneruuu .... :D i mi jedva cekamo da se vratite...
Podelite komentar
Propali vojvoda
**bi plavi !!! :)
Podelite komentar