Da li biste navijali za Šanere, Klonfere, Frizere, Ćurane, Gaučose....

  • 3

Kada bi vam neko rekao da je veliki fan "šanera" verovatno biste pomislili da je ljubitelj kupovine firmirane robe kod popularnih preprodavaca po jeftinim cenama. Ili ako kaže da je vatreni navijač "klonfera" verovatno biste pomislili da voli masjtore koji popravljaju oluke na zgradama, a tek ako izjavi da bodri "oklopnike" sigurno biste mislili da vojno lice iz roda artiljerije....

Ali, zapravo radi se o fudbalskim klubovima širom Srbije i njihovim nadimcima koje ponosno nose, a koji ukazuju na neki događaj ili detalj po kojem su dobili nadimak.

Sigurno da je najpopularniji nadimak "Parni Valjak" za fudalere Partizana, koji su to ime stekli još davnih šezdesetih godina kada su mleli sve pred sobom u Evropi i stigli do finala Kupa Šampiona. Ali to je već opšte poznato...

Takođe, zna se da "romantičari" sa stare Karaburme nisu nikakvi švaleri koji jure beogradske frajle, već je to naziv za fudbalere OFK Beograda koji su tih pedesetih i šezedesetih godina prošlog veka igrali jako dopadljiv fudbal, pa je bila moda ići na njihove utakmice.U tom periodu su nekoliko puta osvajali Kup Jugoslavije i šampionat, a nadimak su zaradili zbog prikazivanja lepog fudbala.

ŠANERI, FRIZERI, KLONFERI, OKLOPNICI, GAUČOSI

Međutim, ima mnogo drugih klubova po Srbiji, često i nižerazrednih koji sa ponosom nose svoje zanimljive nadimke. Recimo "šaneri"  nisu nikakvi prodavci firmiranih kradenih stvari, već naziv za fudbalere Mačve iz Šapca, koji nose ovaj zanimljiv nadimak sa ponosom.

Mačva je jedan su od najstarijih klubova kod nas jer su osnovani 1919. godine. Sada nastupaju u Srpskoj ligi zapad, što je treći rang takmičenja. Međutim, ne zna se tačno kako su i kada dobili ovaj nadimak.

Slično je i sa "Klonferima"  a to su zapravo građevinski limari, odnosno zanatlije koje rade limove za oluke, ali ovaj nadimak ponosno nose i košarkaši OKK Beograda.

Dobili su ga devedesetih godina prošlog veka kada im je sponzor bila firma Invest Inženjering koja se bavila građevinskim radovima.

Fudbaleri Smedereva su dobili nadimak "Oklopnici" zbog imena Sartid koje su nosili devedesetih godina. Sartid je bila železara koju su privatizovali Amerikanci, a bavila se proizvodnojm čelika.

Fudbaleri malog lokalnog kluba FK Šiševo, iz južne Srbije, kao što i dolikuje imenu, dobili su nadimak "frizeri" dok su fudbaleri iz sela Drvodelja koje se nalazi pored, dobili naziv "Termiti" Zato je uvek zanimljivo kada se u lokalnom derbiju nađu Frizeri i Termiti

Ipak, najzanimljiviji nadimak imaju fudbaleri FK Dorćol, koje navijači zbog svetlo plave boje dresova kakve ima reprezentacija Argentine, ali i stila igre koji podseća na južnoamerički, zovu "Gaučosi"

I oni su jedan od najpopularnijih lokalnih klubova jer derbi meč sa lokalnim rivalom GSP Poletom, gleda i do 5000 ljudi.

REAL SA NIŠAVE

Fudbaleri Radničkog iz Niša imaju impozantan nadimak "Real sa Nišave"  a dobili su ga osamdesetih godina kada su igrali najlepši fudbal. Kao trećeplasirana ekipa u sezoni 1979/80. nacionalnog prvenstva stiče pravo učešća u UEFA kupu, u kome će veoma uspešno nastupati još dve sezone. 

Radnički je odigra širom Evrope 13 utakmica sa renomiranim klubovima poput Hamburgera, Napolija, Dandi junajteda, Grashopersa, Fejenorda, Az Alkmara i drugih a zbog dopadljive igre koja je podsećala na igre "kraljevskog kluba" dobili su nadimak Real sa Nišave

U prvom učešću klub je stigao do osmine finala, a 1982. godine, u drugoj sezoni učešća u evropskim takmičenjima, je ostvario svoj najveći uspeh stigavši do polufinala UEFA kupa.

ĆURANI, ZEBRE, ZMAJEVI, KANARINCI..

Kada neko kaže da ide da gleda ćurane, zebre, kanarince i zmajeve treba da znate da ne ide u Zoološki vrt već na fudbalsku utakmicu Borca iz Čačka, Jagodine,  Novog sada i Voždovca.

Foto: Tanjug

Pre svega, u Čačku i nema Zoološkog vrta, ali ima "zebri" a to su fudbaleti Borca koji su taj nadimak stekli zbog prugastih šara na dresovima poput zebrinih.

Fudbaleri iz Jagodine imaju logičan nadimak "Ćurani" naravno zato što je ovaj grad poznat po uzgoju ćurki pa je logično bilo da ih sportisti dobiju taj nadimak.

"Kanarinci" su fudbaleri Novog Sada a nadimak su dobili po jarko žutim dresovima koji podsećaju na kanarince a "Zmajevi" su fudbaleri Voždovca,  jer su na dresovima imali logo sa zmajem.

Ima još dosta lokalnih klubova po Srbiji koji imaju zanimljive nadimke, ali o njima drugom prilikom.

(Telegraf.rs/Foto: Fejsbuk, Vikipedia)

Video: "Ljudi nisu zadovoljni sa 9-8? Izvinite, ali ja to ne razumem": Sferopulos zagrmeo na konferenciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Manda

    5. februar 2013 | 01:12

    Sa ponosom svi mi, nego bi mogao vrlo malo vise da se informises pre nego sto mu das po kucanju koje kakvih dezinformacija pa netu. Macva je poznata kao "Provincijski Urugvaj", a njeni navijaci kao "Saneri". Da si nekada isao/isla na utakmice malo bi vise znala o takvim stvarima i ne bi ti nista bilo cudno ;) Puno pozdrava svima.

  • Veljko

    4. februar 2013 | 17:57

    Poplavsi Vlasotince, Bikovi Durlan (Nis) bodre Sindjelic...

  • delija

    5. februar 2013 | 02:03

    ciganiii REDSTAR

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA