POKRAJAC: Niko živi ne zna da li smo spremni za SP!
Branislav Pokrajac, proslavljeni rukometaš i trener, osvajač olimpijskih zlata kao igrač 1972. u Minhenu i selektor 1984. u Los Anđelesu, pravi je sagovornik o stanju srpskog rukometa pred veliki ispit, Svetsko prvenstvo u Španiji, na kojem će se reprezentacija Srbije u grupi C odmeriti snage sa Južnom Korejom, Belorusijom, Saudijskom Arabijom, Poljskom i Slovenijom. Pokrajac je poslednji naš selektor koji se okitio medaljom na Svetskom prvenstvu, kada je u Francuskoj 2001. sa tadašnjom reprezentacijom Jugoslavije osvojio bronzu.
- Već dve godine ne dajem nikakve komentare. To što se napiše stoji dan-dva i onda se zaboravi, tako da sam zaključio da nema mnogo koristi od toga. Savez ionako tera po svome - rekao je u prvi mah Pokrajac za Telegraf.rs, ali je ipak pristao da izloži svoje viđenje stanja u sportu koji nam je nekad donosio puno radosti.
Selektor Veselin Vuković posle ubedljivog poraza od Egipta izjavio je da živimo u iluzijama. Da li je tako?
- Ne znam tačno na šta misli. Ono šta znam je da smo 2001. pobedili Egipat sa deset razlike u borbi za bronzu na Svetskom prvenstvu, a 12 godina kasnije gubimo sa 15 razlike. Neko bi trebalo da napravi analizu. To je trebalo da se uradi i ranije, a to što se takve analize ne rade je i jedan od razloga što sam se povukao i pustio da rade oni koji veruju da mogu bolje.
Da li je reprezentacija Srbije spremna za predstojeće Svetsko prvenstvo?
- Niko živi to ne zna! To je u ovom momentu pipavo pitanje. Tehnologija priprema dosta se promenila, teško je reći. Mi smo menjali način priprema pred SP u Francuskoj 2001, što su tada kritikovali, pa su morali da ućute kad smo napravili rezultat.
Šta očekujete od reprezentacije u Španiji?
- Ja mogu samo da navijam za svoju zemlju. Naši rezultati su dosta loši u poslednjih deset godina i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, zabeležili smo zapažen plasman samo kao domaćini EP.
Da li je srebro sa Evropskog prvenstva pokazatelj kvaliteta Srbije ili samo splet srećnih okolnosti?
- Predstojeće Svetsko prvenstvo predstavlja test istine. Srebro rukometaša, uprljano je neuspehom na Olimpijskim igrama. Često slušamo razna objašnjenja o podmlađivanju i slično koja ne drže vodu. Kad ideš na takmičenje, vodiš ono najbolje što imaš i to je to.
Promenjen je sistem takmičenja na SP, posle mečeva u grupi sledi odmah nokaut faza, da li je to dobro ili loše za naš tim?
- Ako si dobar moraš da se prilagodiš svakoj situaciji. Bitno je da si u prva četiri. I kao četvrti možeš da pobediš prvog i ideš dalje, to ne mora da bude loše za nas. Ekipa ima pet utakmica da se uklopi i uđe u formu.
Ima li kvaliteta u srpskom rukometu koji bi omogućio da postanemo redovniji osvajači medalja na velikim takmičenjima?
- Teško! Ja sam uvek bio za sistem rada, ako nema sistema nema ni rezultata. Ponekad to može da se desi, što se kaže i ćorava koka ubode zrno. Reprezentacija treba da se sprema cele godine, ne moraju igrači da budu zajedno. Nacionalni tim treba stvarati, a ne sastavljati, mora da se zna sastav ekipe, a ne da se čeka na deset dana pre prvenstva da izaberete tim. To znači da ga samo sastavljate. Ako se posle tri godine ne zna ko šta igra, kad će se znati?
Je li moguće porediti današnju generaciju rukometaša sa onima sa kojima ste vi osvajali zlatne medalje na Olimpijskim igrama.
- Takva poređenja su nezahvalna, ali da sada nešto smeta to je evidentno. Mi smo nekad igrali četiri-pet vrsta odbrane, a ove ekipa igra jednu, eventualno dve...
Često se kao olakšavajuća okolnost navodi da je zemlja manja, posle svega što nam se dešavalo, ali Hrvatima to nije smetalo da ostvare velike uspehe u rukometu.
- Ne moramo mi da idemo van Srbije. Nama odbojka i vaterpolo osvajaju medalje. Ako imaš malo materijala, sa njim treba da budeš još pažljiviji i stručniji.
(A. Čolović)
Video: "Mogu da igram i na 4 i na 5": Petrušev otkrio šta će biti kada se vrati Bolomboj
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.