SVE JE POČELO 1888: Saznajte zašto Englezi obožavaju fudbal oko Nove godine! (VIDEO)

  • 0

Dok dobar deo sveta uživa u odmoru tokom božićnih i novogodišnjih praznika, u ostrvskom fudbalu to je jedan od najintenzivnijih perioda, a ni ovi dani nisu izuzetak. Uostalom, ako narod odmara, na fudbalerima je da ga zabavljaju.

Strahovito zgusnut raspored mečeva dovodio je do toga da  timovi igraju dva dana zaredom ili, recimo, da imaju tri utakmice u pet dana, pojedini menadžeri u Premijer ligi žalili su se na preopterećenost svojih pulena, ali, na radost fudbalskih zaljubljenika, običaj se ne menja.

Pošto se drugde malo šta dešava, zavisnicima od klađenja to je neretko jedina uteha tokom perioda siromašnog fudbalskim događajima.

Pitate se zašto i zbog čega Englezi ne mogu da odmore ni tokom novogodišnjih praznika?

Bogat program na prelazu iz stare u novu godinu tradicija je koja u Engleskoj seže još do 1888. godine, kada je i osnovana Fudbalska liga. Prvenstveni razlog je  „Boksing dej“, 26. decembar, dan iza Božića, rezervisan u moderno doba za sportska nadmetanja, ponajviše u fudbalu i ragbiju, a običaj je da se igra protiv lokalnih rivala, kako navijači ne bi morali daleko da putuju.

Tvrdi se da je ime praznika nastalo zato što su u davnim vremenima sluge na imanjima bogatih gospodara u taj dan dobijale dozvolu da posete svoje bližnje, a gazde bi svakom dale kutiju (box) sa platom, eventualno poklonom, a ponekad i hranom koje je pretekla od božićne proslave.

Kasnije su zanatlije u taj dan skupljale poklone kao naknadu za dobru službu tokom godine, a danas je to, pored sporta, prilika za šoping. Britanski trgovci obično otvore radnje rano, već oko pet ujutru, ponude velike popuste i, po običaju, naprave veliki pazar, a rasprodaje potraju često sve do Nove godine.

Englezi, poznati kao tradicionalisti, dugo su držali do toga da se fudbal ne igra nedeljom, pa ako bi „Boksing dej“ padao u nedelju, mečevi su se igrali ili dan ranije (na Božić) ili dan kasnije, a neretko i u oba dana.

Nedelja, koja je u drugim sredinama bila uobičajeni fudbalski dan, u Engleskoj je to počela da postaje, prilično stidljivo, tek od 20. januara 1974. Tada je odigrano ukupno 12 mečeva druge, treće i četvrte lige, a prvi su nastupili drugoligaši Milvol i Fulam, oko 11.30. Pobedio je Milvol 1:0.

Sedam dana kasnije odigrana je i prva prvoligaška nedeljna utakmica u kojoj je Stouk savladao Čelsi 1:0, mada je praksa mečeva nedeljom u najvišem rangu zaživela skoro deceniju kasnije.

Vremenom, ograničenja su postala izlišna i fudbala danas ima skoro svakodnevno. U svim tim promenama engleska liga uspela je da zadrži specifičan šmek, poslednjih godina bila je sigurno najjače nacionalno prvenstvo na svetu, što potvrđuju rezultati na međunarodnoj sceni, a osobenosti poput božićno-novogodišneg nadmetanja  samo dodaju čar.

(A. Č.)

Video: Barcokas u neverici kad je čuo pitanje na konferenciji: "Da li je ovo novinar ili navijač Partzana?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA