ŠAPIĆ ZA TELEGRAF: Srbiji treba Olimpijski centar

  • 0

 Proslavljeni srpski vaterpolista a sada predsednik Opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić kaže da je Srbiji potreban ozbiljan Olimpijski centar kako bi se svi sportisti pripremali na jednom mestu.

Šapić dodaje da je potrebno definisati jasnu strategiju srpskog sporta u narednih 20 godina kako bismo stvarali sportiste koji će na velikim takmičenjima poput Olimpijskih igara osvajali medalje.

- Mislim da Olimpijci, koji su toliko uradili za ovu zemlju, treba da imaju takav centar. Nisam ja pametan pa sam to izmislio, nego sam video kako je u svetu. Bio sam po tim centrima. Recimo, Amerika ima u Kolorado springsu ogroman centar za pripreme olimpijaca - kaže Šapić za Telegraf.

- Moja ideja je bila da Srbija ima jedan Olimpijski centar gde će svi da se pripremaju tu, a ne da jedan ide na Kopaonik, drugi na Zlatibor, treći u Italiju.Verovatno se ništa od izgradnje tog Olimpijskog centra neće desiti.

SC "11. APRIL" KAO BAZA ZA OLIMPIJSKI CENTAR

- Mi smo kao Opština Novi Beograd bili spremni da damo Sportski centar "11. april" na upotrebu, koji je potpuno renoviran, da damo našu parcelu koja se nalazi na tom delu gde su vlasnici još Vojska i Rektorat Univerziteta Beograd. Takođe smo bili spremni da učestvujemo, a i grad Beograd sa gradoinačelnikom, u finansiranju jednog dela da se to napravi - kaže Šapić i dodaje:

- Obišao sam sa Divcem tu parcelu gde može da se gradi centar i sada je to ostalo na Ministarstvu sporta da se reši imovinsko stanje. To je bilo to, jer ja više od toga, kao predsednik opštine, ne mogu da pomognem.

- Najveća investicija je bazen koji smo mi obezbedili, a sve ostalo je lakše napraviti. Da na jednom mestu imamo sve sadržaje, počev od strelaca koji nemaju strelište.To sam rekao i Divcu, kada treba da idu sportisti u Južnu Ameriku na takmičenje ili da se spremaju za Olimpijske igre, napravi se reciprocitet. Oni ugoste naše sportiste tamo, a mi njihove ovde, kada dođu u Evropu i tako uštedimo i jedni i drugi.

Na pitanje kako mu se čini protekla sportska godina i naš nastup na Olimpijskim igrama, Šapić je rekao:

- Moj stav je da ne treba da u odnosu na broj medalja valorizujemo kakve su bile Olimpijske igre. Mi smo izgubili četiri medalje zamalo. Nole, Čavić, Zorana Arunović, Damir Mikec, svima je izmakla medalja. U stanju smo da četiri medalje, koje smo uzeli, proglasimo za neuspeh, a osam bi bio uspeh, a falilo nam je vrlo malo.

- Mislim da je važnije, po meni, da li ćemo stvoriti uslove da se olimpijci pripreme, da se pravi baza, da imamo što više sportista na OI. Medalja je samo posledica tog rada od četiri godine, a ne mora da bude jedinica mere. Mislim da su Igre prošle jako dobro za nas. Ako nam je nešto uspešno na nivou Evrope i Sveta, to je sport - objašnjava Šapić.

On kaže da su na njega najjači utisak ostavile naše osvajačice medalja na OI u Londonu.

Milica Mandić i Ivana Maksimović su mi ostavile jak utisak, prevashodno jer su devojke, Kod nas je ženski sport zapostavljen. Zato su one ostavile najjači utisak. Od vaterpolista se uvek očekuje i oni su opravdali očekivanja. Bio sam 15 godina u timu i znam da kada se ne osvoji zlato da je neuspeh, ali su oni uzeli medalju i nastavili kontinuitet .

Šapić se zatim osvrnuo na situaciju u srpskom sportu i načinima na koji on može da se omasovi.

TREBA NAM JASNA STRATEGIJA SPORTA

Ministarstvo sporta ima ideju na nivou Srbije da sport bude besplatan. Jer kada sam ja bio dete, kada je roditelj hteo da te kazni, rekao bi sad ne možeš da ideš napolje, moraš da sediš u kući. A danas, kada hoće da kazni dete, kaže sad ne možeš da sediš u kući pored kompijutera, već idi napolje.

- Tu je ključna stvar, to se promenilo. Deca danas ne izlaze napolje i ne bave se sportom. Danas, ako hoćete da date dete na neku vanškolsku aktivnost, pa još ako imate dvoje, troje dece, to je ozbiljan udarac na budžet. Ranije su deca izlazila napolje, igrala fudbal, košarku, po ceo dan. Danas to više niko  ne radi, nego se upiše u fudbalsku školu.

- To nam treba, da se vratimo u tu sportsku kuluturu. Španija je postala dominantna u svetu u timskim sportovima kada je napravila infrastrukturu, odnsono terene po celoj Španiji.

- Danas morate da stvorite uslove da bi se deca bavila sportom. Ne može više da se stave dva kamena na livadu i da igraju fudbal. Sad je moderna tehnologija kompjutera, ima razloga više da sedi kod kuće, da kucka, nego da ide na livadu da igra fudbal.

- To je strategija koja mora da se postavi ma ko bio na čelu Ministarstva. Ja sam pitao bivšu ministarku koja je strategija sporta kod nas. Ne može ona da se menja u zavisnosti ko je ministar i da se postavlja svake tri godine. Strategija sporta mora da se postavi na 20 godina i to mora celoukpna srpska javnost da zna i da se nađe konsenzus, a onda je nebitno ko je ministar.

NE PRATIM VATERPOLO

Nemoguće je pričati s Aleksandrom Šapićem a da se ne spomene vaterpolo, sport kome je toliko doneo tokom dve decenije koliko je igrao kao profesionalac.

- Nisam preterano pratio vaterpolo poslednje četiri godine pa se uzdržavam od komentara, ali vidim da je reprezentacija na standardno visokom nivou.

- Mislim da je dobro što sada u Srbiji ima čak četiri jake ekipe koje se međusobno bore za trofeje. E sada, videćemo koliko će to da opstane. Situacija je jasna, koliko budu imali para, toliko će zadržati te igrače. Kragujevac je super ako bude trajalo više od jedne godine.

- Recimo, Bečej je trajao 15 godina, a od toga sedam godina je bio u vrhu Evrope. Kad izgubiš novac, onda ne možeš da stvaraš ni tim. Bečej, koji ima 30.000 ljudi, ne može toliko da proizvede igrača. Teško je u maloj sredini  da se nađe.

(D. Stojmenović / FOTO: S. Pikula)

Video: Pešić o kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo: "Ovo nam pomaže da vidimo ko je za reprezentaciju"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA