JUBILEJ LIGE ŠAMPIONA: Real najbolji za dve decenije najelitnijeg takmičenja (VIDEO)

  • 0

U utorak počinje nova sezona najkvalitetnije i najpopularnije evropske fudbalske lige. Čelsi će pokušati da odbrani titulu najboljeg evropskog kluba u novoj sezoni Liga šampiona, koja će se igrati 20. put pod tim imenom. Za dve decenije Evropa je videla pregršt fantastičnih golova i akcija, neizvesnih mečeva, radovanja i suza... Da li znate odakle ideja za dobro poznati logo ili već prepoznatljivu himnu koja se intornira pred svaku utakmicu? 

Liga šampiona (LŠ) je nasledila Kup evropskih šampiona (KEŠ), pokrenut još 1955. godine, utakmicom između Sportinga i Partizana (3:3). Zvanično je od sezone 1992/93 naziv promenjen u Ligu šampiona, kada se uvodi takmičenje u grupama.

Jedna od najvećih izmena tokom dve decenije LŠ desila se posle sezone 1997/98, kada je odlučeno da osim šampiona jedne zemlje učestvuju i timovi koji su u najkvalitetnijim ligama, u zavisnosti od koeficijenta, zauzeli jedno od prva četiri mesta. To je znatno doprinelo povećanju kvaliteta, a na drugoj strani put do najjačeg takmičenja učinio veoma teškim timovima iz manje razvijenih evropskih zemalja.

HIMNA JE ADAPTIRANA KLASIČNA KOMPOZICIJA, U LOGOU SU POBEDNICI GRUPA

Kompozitor muzike za film "Robokap" iz 1987. godine Toni Briten imao je zadatak da osmisli himnu takmičenja UEFA , koja je zapravo adaptacija dela Georga Fridriha Hendla (himna krunisanja "Sveštenik Zadok"). Najpopularniju kompoziciju od oko tri minuta u svetu sporta izvodi londonska Kraljevska filharmonija, a peva hor Akademije Svetog Martina na tri službena jezika UEFA - engleskom, nemačkim i francuskom. Himna pod nazivom "Champions League" nikada nije bila puštena u komercijalnu upotrebu.

Kao što je himna često melodija zvona, tako je i logo mnogima pozadina na telefonima. Prepoznatljivih osam zvezdica koje čine fudbalsku loptu predstavljaju osam klubova u osam grupa preliminarne faze. Logo je osmislila švajcarska firma "TEAM AG".

Osam je važan broj u Ligi šampiona i zbog još jedne stvari: odlukom iz 1992, to je maksimalan broj kompanija koje mogu da sponzorišu Ligu, kao i na Svetskom prvenstvu. 

Od 1990. godine UEFA je uvela pravilo da utakmice mogu da sude samo sudije do 45 godina. Najbolji srpski sudija Milorad Mažić od ove godine sudiće mečeve Lige šampiona, prvi put posle 12 godina i sudije Miroslava Radomana. Mažić će suditi meč prvog kola koji na Kamp Nou igraju Barselona i Spartak Moskva.

"UŠATI" NAJVIŠE PUTA U RUKAMA REALA

Real iz Madrida najuspešniji je klub u LŠ, pošto su njegovi kapiteni čak devet puta podizali "ušati" pehar. Ipak, "kraljevići" će pokušati da izbegnu da zaokruže post, jer su poslednji put najelitnije takmičenje osvojili 2002. godine, pobedivši tad Bajer Leverkuzen 2:1. Sedam titula ima italijanski Milan, a Liverpul pet. Bajern Minhen, Ajaks i Barselona su četiri puta bili šampioni Evrope.

Prvo finale u novom sistemu koji je nasledio KEŠ igralo se u Minhenu između Marselja i Milana, a pobedu je odneo Marselj. Samo dva puta u finalu sastali su se timovi iz iste zemlje. Prvi put 1999/00, kada su igrali Valensija i Real Madrid i 2002/03 kada su se sastali Juventus i Milan. Juve i Benfika su osvajali LŠ dva puta, ali su u finalima bili poraženi pet puta.

RAUL PA SVI OSTALI

Golova: 71. Broj utakmica 144. Aplauz za bivšeg napadača Reala Raula Gonzalesa, koji je rekoreder po broju golova u Ligi šampiona. Prati ga Rud van Nistelroj sa 60 golova na 80 utakmica, i Andrij Ševčenko koji je 58 zatresao mrežu na 116 utakmica. Na dobrom putu da obori Raulov rekord je svakako Leo Mesi, koji je trenutno na četvrtom mestu sa 51. golom na 68 utakmica.

Klarens Sedorf je jedini koji je osvojio Ligu šampiona sa tri različita kluba: Ajaks (1995), Real Madrid (1998), Milan (2003. i 2007.) Frank Rajkard je jedini podigao trofej kao igrač i kao trener. Prvo sa Ajaksom 1995. godine, a onda je s klupe prevodio Barselonu 2006. godine.

A GDE SU SRPSKI ŠAMPIONI? ZA 20 GODINA PARTIZAN DVA PUTA U DRUŠTVU NAJBOLJIH

Za srpske šampione nije bilo mnogo mesta u Ligi šampiona. Posle slavnih dana Crvene zvezde na krovu Evrope, do dana današnjeg je jedino Partizan u dva navrata igrao sa najboljim evropskim klubovima. Oba puta je plasman obezbedio penal završnicama. U sezoni 2003/2004 pod vođstvom Lotara Mateusa u revanšu plej-ofa kvalifikacija pao je Njukasl, a u protivnici u grupi bili su Porto, Marselj i veliki Real. U sezoni 2010/2011 su crno-beli sa Aleksandarom Stanojevićem na klupi posle boljeg izvođenja penala nad Anderlehtom, a rivali u grupi H bili su Šahtjor Donjeck, Arsenal i Braga. Grupa je ujedno bio i najveći domet srpskog šampiona.

(B.M.)

Video: Jovanović: "Nije isto u Partizanu i drugom klubu, pritisak je ogroman, očekivanja na dnevnom nivou"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA