DIVAC: Niko ne sme da nam kaže da se nismo dovoljno borili!

  • 0

Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac ovih dana je na meti kritika što je u Londonu osvojeno samo četiri medalje, a ne desetak, koliko je on najavljivao pre početka Igara.

- Danas mislim da smo imali, ne deset, nego i mnogo više realnih šansi za medalju. Onaj ko ne razmišlja tako, ko ne misli da može da ostvari rezultat ne treba ni da ide na Olimpijske igre. Mi smo pokazali da imamo potencijal i treba da podržimo talente kako bismo u Riju sva ova četvrta mesta i finala pretvorili u medalje - kaže Divac za "Nedeljnik".

Divac se ne slaže s optužbama da se srpski sportisti nisu dovoljno zalagali u Londonu.

Razgovarao sam s našim sportistima svakodnevno i ne mogu da razumem kako neko može da kaže da se sportisti nisu dovoljno borili! Pogledajte samo Novaka Đokovića koji je u očajanju zbog izgubljene bronze polomio sve svoje rekete ili Milorada Čavića, koji je po meni takođe ostvario vrhunski rezultat. Ljudi ne znaju kroz šta je on prošao i koliko je teško posle takve operacije leđa vratiti se, a njemu je zamalo izmakla medalja – rekao je Divac.

Milorad Čavić je bio i jedan od kandidata za sportsku komisiju MOK-a.

- Zajedno smo to dogovorili. Hteli smo da imamo kandidata, on je prihvatio i ušli smo u trku. Nažalost nije prošao, ali bitno je imati svoje kandidate u sistemu i na važnim pozicijama.

Predsednik OKS je razjasnio i zbrku oko medalja bivše Jugoslavije, odnosno pobune u hrvatskoj, ali i delu domaće javnosti, da svojatamo tuđe uspehe.

- To nisu srpske medalje. Medalje su vlasništvo osvajača medalja, ali Olimpijski komitet Srbije je čuvar tih medalja u odnosu na olimpijski pokret. MOK je nama dao taj status jer smo mi osnivači olimpijskog pokreta na ovim prostorima i sve te zemlje koje su dolazile da budu deo neke veće zemlje nisu imale svoje olimpijske komitete nego su ulazile u naš. Kasnije, kad su se osamostaljivale osnivale su svoje komitete, koji su morali da traže prijem u MOK - objašnjava Divac i dodaje:

- Imate slučaj stonoteniserke Jasne Fazlić koja je, nažalost, u ratu izgubila medalju osvojenu 1988. u Seulu. Kad je pokušala da preko OK BiH nabavi novu nije uspela, ali preko našeg komiteta jeste. Ali, meni nije jasno zašto se sada poteže ta tema umesto da se priča o uspesima Milice, Velje i ostalih. Možda je vreme da ovo društvo počne da priča o sebi u pozitivnom kontekstu. Ovako, šta god uradimo kao da ne valja- kaže predsednik OKS-a i podseća:

- Žak Rog je na skupštini koju smo imali ovde prošle godine poželeo Srbiji da osvoji stotu medalju. I Mateša je rekao da bi voleo da su oni nasledili te medalje ali nisu. Ako smo mi već nasledili sve negativno iz tog vremena, zašto ne bismo i neko pozitivno nasleđe - pita se Divac.

Kad se već pominje Hrvatska neminovno se nameće poređenje uspeha dve zemlje u Londonu.

- Hrvatska je sa šest medalja ostvarila dobar rezultat i to jeste dobro merilo za nas. Mi ne treba da se poredimo sa Rusima, Kinezima, Amerikancima, već sa zemljama iz okruženja i zemljama slične veličine i ekonomske moći. To što su Hrvati bili uspešniji treba da nam bude motiv da mi na sledećim Igrama u Riju budemo ispred njih i ostalih zemalja iz našeg ranga.

Predsednik OKS osvrnuo se i na slučaj Nataše Janić.

- Ona je veliki sportista i meni je jako krivo što je zbog politike ili situacije u kojoj se našla morala da ode. Bio bih najsrećniji da je deo naše ekipe, ali od toga nema ništa. Moja poseta našim kajakašima gde se i ona našla, pogrešno je protumačena. Samo sam joj prišao i poželeo sreću, a ona mi se zahvalila. Ona je, bez obzira što nastupa za Mađarsku, ipak naše dete.

(Telegraf.rs)

Video: Delije držale govor igračima posle 3:3 u 175. večitom derbiju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA