ARAPSKI POHOD NA FUDBALSKU EVROPU: Potrošeno milijardu evra

  • 0

Naftom bogati Arapi krenuli su u pohod na fudbalsku Evropu. Šeici, prinčevi i razni biznismeni kupili su od 2008. do danas Mančester siti, Pari Sen Žermen, Malagu, Hetafe, a najnovija akvizicija je nekadašnji dvostruki osvajač Kupa šampiona, Notingem forest. Pritom su na troškove kupovine kupovine klubova, dovođenje pojačanja i ostalo potrošili više od milijarde evra.

Trend je započeo šeik Masur bin Zajed bin Sultan Al Najan (42), član vladajuće porodice u Abu Dabiju, polubrat aktuelnog predsednika Ujedinjenih arapskih emirata, a peti sin Zajeda Drugog, nekada emira Abu Dabija i prvog predsednika UAE. O njemu se zna da ima dve žene i četvoro dece, da je veliki ljubitelj konjičkog sporta, odličan jahač, ovenčan pobedama u takmičenjima na Bliskom istoku.  Mansur je kupio Mančester siti u avgustu 2008. i odmah krenuo da troši naveliko, ugledavši se možda na primere poput Silvija Berluskonija, vlasnika Milana, i Romana Abramoviča, gazde Čelzija.

Razmere Mansurovog bogatsva teško je utvrditi, član je mnogih upravnih odbora, poseduje udeo u brojnim kompanijama poput Dajmlera ili Virdžin galaktika, a opšte je mišljenje da je najimućniji vlasnik u svetu sporta. Od preuzimanja Mančester sitija na kupovinu igrača utrošio je 550 miliona evra, ali, začudo, retko se pojavljuje na utakmicama, nije bio prisutan ni kada je Mančester siti u poslednjem kolu prethodnog šampionata Engleske osvojio titulu posle 44 godine. Šeikov čovek od punog poverenja je Kaldon Al Mubarak, kojeg je postavio za predsednika kluba.

 

Katarska vladajuća familija Al Tani kupila je prošle godine za 100 miliona evra Pari Sen Žermen preko investicionog fonda Katar investmen autoriti, a njihov dalji rođak Abdulah Al Tani još 2010. pazario je za 36 milona špansku Malagu. U oba slučaja trofeji su zasad izostali, ali pomak na tabeli je vidljiv. Za Malagu je teško pretpostaviti da može da igra veliku ulogu u šampionatu kojim dominiraju Real i Barselona, ali PSŽ ima sve uslove da započne dominaciju Francuskom kao nekad Marsej ili Lion pošto je investirano preko 200 miliona evra u pojačanja. Bogati Katarci bacali su oko čak i na Mančester junajted, ali američki vlasnici, porodica Glejzer, zasad ne prodaju klub iako vraćanje dugova sporo ide.

I maleni Hetafe ima arapske vlasnike, klub iz predgrađa Madrida kupio je za oko 80 miliona evra Rojal emirejts grup, konglomerat vladajuće familije iz Dubaija koji se bavi naftom, turizmom, nekretninama, prečišćavanjem vode itd. Šta oni misle da mogu da postignu sa Hetafeom potpuno je nejasno.

Kupovina Notingem foresta od strane kuvajtskih biznismena predstavlja u neku ruku izuzetak pošto kupci nisu iz vladajuće familije, već su milione zaradili na "slobodnom tržištu" frižidera i erkondišna. Tri brata Al Hasavi, Favaz (predsednik kluba), Abdulaziz i Omar preuzeli su nekadašnjeg velikana od vlasnika Najdžela Doutija koji grca u dugovima (skoro 100 miliona evra) i izgleda da su pokrili samo deo potraživanja. Kako god bilo, Šumari očekuju malo lepšu budućnost, povratak u Premijer ligu bio bi veliki korak.

A.Č.

Video: Karlik Džons: "Zvezda je pogrešila jer je pustila Grobare u halu, motivisali su nas"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA