VIDEO-TEHNOLOGIJA U SRPSKOM FUDBALU: Pola klubova bi propalo zbog nje!
Tehnologija "ulazi" u fudbal... FIFA je odlučila da pomegne sudijama, ali i samim akterima mečeva pa će se veoma brzo pronaći najbolji način da se sporne situacije, pogotovo one koje se tiču pitanja "da li je ili nije gol", reše. "GoalRef" ili "HawkEye" opcije su koje predlaže FIFA, dok UEFA ne želi ni da razmišlja, jer i dalje ispituje sopstvenu "tehnologiju" - pet sudija. S druge strane, srpski klubovi nemaju para za "ulazak u eru tehnologije". Možda ćemo zbog toga ostati poslednji bastion "fudbalske romantike"?
Zoran Laković, generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije, za Telegraf. rs kaže da FSS ništa zvanično od FIFA dobio.
- Koliko znam Kup Konfederacija će biti prvo takmičenje na kojem će FIFA probati sa novom tehnologijom. To će biti novi eksperiment i mislim da će trajati nekoliko godina. UEFA ima svoj način, a on se u praksi primenjuje već sezonama. To je suđenje sa dvojicom linijski sudija. UEFA je na više od 1.000 utakmica imala više nego odličan rezultat, ali se kiks dogodio onda kada nije smeo da se desi - na Evropskom prvenstvu. Još nešto, UEFA ni posle dve sezone ne dozvoljava savezima da u prvenstvima koriste petoricu sudija. To znači da se i dalje ispituje sistem.
Predlog FIFA ne odobrava UEFA, ali su pojedini savezi, kao nemački i engleski, rešeni da ne trpe "tehnološku zaostalost". Naime, čelnici Fudbalske lige Nemačke će od sezone 2013/14. u prva dva profesionalna ranga, u Bundes ligama 1 i 2, uvesti sistem "GoalRef". Englezi će, recimo, u Čempionšipu testirati "hok-aj". Cena za nemački predlog je oko 125.000 evra, dok će Englezi po stadionu morati da potroše oko 250.000 evra za instaliranje. Ko će, ukoliko se donese slična odluka i u UEFA, platiti instaliranje srpskim prvoligašima, koji često nemaju za toplu vodu?
- Ne verujem da će to klubovi uraditi?! Mi ćemo o ideji koju FIFA propagira pričati na sastancima koji slede. No, za sada nemamo ništa konkretno - rekao je Laković.
Đorđe Stefanović, generalni sekretar Crvene zvezde, nema komentar već kaže da "valja sačekati konačnu odluku".
- Ukoliko UEFA pristane na upotrebu spomenutih sistema možda i pronađu nekog sponzora kako bi pomogli klubovima, ali i sami sebi - rekao je Stefanović.
FIFA se ne bavi klupskim fudbalom, UEFA i njihovi čelnici znaju da "ruže ne cvetaju" ni u Zapadnoj Evropi, a kamoli na Istoku kontinenta. Darko Grubor, prvi operativac Partizana, priznaje da su sume koje moraju da se izdvoje za nabavku i instaliranje sistema velike.
- Za Partizan, Zvezdu i Vojvodinu bi to bio veliki izdatak. Za ostale naše klubove ne znam koju reč da upotrebim, izdatak je više nego ogroman. Nego, da se ne bavimo hipotezama... UEFA radi sa šestoricom sudija i onda se postavlja pitanje "u šta gleda linijski, ako sa dva-tri metra ne vidi da li je lopta prešla liniju". Fudbal je konzervativan sport i ne znam da li će u Evropi biti prihvaćeno insistiranje na uvođenju elektronike. Otišlo bi i ono malo romantike - rekao je Grubor.
UVEŠĆEMO VIDEO TEHNOLOGIJU, A GLEDAOCI PROPADAJU KROZ TROŠNE TRIBINE!?
Uvođenju video tehnologije se protivi i sportski direktor OFK Beograda, legendarni Zoran Lončar.
- Izgleda da UEFA i FIFA vode računa samo o bogatim. Međutim, mnogo je više onih siromašnih koji igraju fudbal. Šta je sa nižim ligama? Ne može da u Ligi šampiona ili Premijer ligi važi jedno fudbalsko pravilo, a u nižim ligama drugo. Mislim da se sve ovo radi pod pritiskom novca i velikih takmičenja. Cifra od 125.000 evra je polovina budžeta nekih naših superligaških klubova! Šta znači uvoditi video tehnologiju, a gledalac propadne kroz ruinirane tribine na stadionima? Sudijska greška je sastavni deo fudbala, kao i greška igrača, kao i neravan teren, kao i vremenska nepogoda. Je l' bi sada možda trebalo da zaustavimo i vetar da bi se Liga šampiona igrala u idealnim uslovima? Fudbal je igra, a ne posao i dokle god tako bude bilo, neće imati premca kao najpopularniji sport na svetu. Tako su i menjana pravila o ofsajdu, a sve u svrhu da se pomogne onim koji igraju fudbal na snagu. Pravila o ofsajdu su pomogla takvim fudbalerima, a odmogla majstorima kojima je odgovaralo da se raširi teren - u dahu će sportski direktor "romantičara", Zoran Lončar.
Cena od 125.000 ili četvrt miliona evra zaista je mnogo para za veliki broj timova. Ne samo u Srbiji.
- To je novac koji nama pokriva četvrtinu ili trećinu sezone - iskren je Tomislav Savić, direktor ivanjičkog Javora, koji dodaje:
- Međutim, u cilju izbegavanja ili rešavanja spornih situacija mora se pronaći modus da se one izbegnu. Želja postoji i to je dobro. Opet, ne verujem da će se promene brzo dogoditi. Nije lako jer se radi o mnogo novca i za klubove koji dolaze iz ekonomski stabilnijih država.
(D. J.)
Video: Kako je izgledao teren u Ubu kad je doneta odluka da se odloži meč Jedinstvo - Zvezda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.