Ko je novi kralj Melburna posle Đokovića?
U sto petom finalu otvorenog prvenstva Australije u tenisu, koje je ustanovljeno daleke 1905 godine – odnosno njegovom 49. izdanju pod nazivom Australijen Open u “otvorenoj eri", Melburn park je trideseti put domaćin ovog impresivnog sportskog događaja. Jedno od najslavnijih rivalstava u istoriji ovog sporta: Rafael Nadal protiv Rodžera Federera (nedelja, 09:30) ovoga puta će, pored teniskog prestiža, u velikom finalu odlučivati i o podeli impresivnog nagradnog fonda – 3.7 miliona australijskih dolara i 2000 ATP bodova za pobednika, a 1.85 miliona i 1200 ATP bodova za finalistu (pre poreza).
Specijalno za Telegraf iz Melburna, Vuk Brajović
U slučaju pobede, Federer će ponovo ući među deset najboljih igrača sveta, dok bi taj uspeh Nadalu doneo četvrto mesto. Ulaskom u finale, Rodžer se “popeo” na 14,a Rafa na 6. mesto ATP rang liste. U poslednjih 5 od 9 godina, igrač koji je poslednji završio polufinalni meč je na kraju osvajao trofej, što Nadalu daje blagu prednost u smislu osvajanja trofeja.
Uspehom u finalu, Federer bi postao prvi igrač u istoriji tenisa koji bi osvojio 5 ili više titula na 3 različita Gren Slem turnira. Do sada, on je osvojio Australijen Open 4 puta, Vimbldon 7 puta, 5 Ju-Es Opena i jedan Rolan Garos – time se približivši Đokoviću i Emersonu na samo jedan trofej zaostatka u Australiji.
Nadal nastoji da pobedom postane prvi igrač u Otvorenoj eri, kao i tek treći igrač u istoriji tenisa, da osvoji po dva puta svaki od 4 Gren Slem turnira. Pre i na početku Otvorene ere, taj uspeh su ostvarili samo Roj Emerson i Rod Lejver. Pobednik predstojećeg finala postaviće rekord i u smislu najduže razlike u godinama između dva osvojena trofeja – Nadal od 2009, a Federer od 2010.
>>> U Melburnu je atmosfera kao u Guči, a to nema nikakve veze sa Srbima - već sa Federerom
U direktnim okršajima, Nadal vodi sa ubedljivih 23 pobede naspram 11 poraza. Po tome što je ovo njihov ukupno dvanaesti susret tokom nekog od Gren Slem turnira, njih dvojica su rangirani na trećem mestu po ovom pokazatelju – posle 15 susreta Federer – Đoković i 13 susreta Đoković – Nadal. Doduše, po broju susreta u finalima turnira (9. put), ovo rivalstvo nema premca u istoriji Otvorene ere; šest puta je trijumfovao Nadal, i to poslednji put upravo u Australiji, u “trileru” koji je trajao 5 setova.
Po tome što su do sada ukupno odigrali 35 mečeva, ova dvojica asova nalaze se na 6. mestu po broju odigranih mečeva u karijeri. Prilikom njihovog poslednjeg meča u Bazelu 2015, Federer je uspeo da prekine niz od 5 poraza, ali se zato nisu ni jednom susreli u 2016. godini, što je tek drugi put da se to desilo posle sezone 2004. Nadal je pobedio u 6 poslednjih mečeva na Gren Slemovima, tačnije od Vimbldona 2007. Od njihovih poslednjih 34 susreta, 21 su se odigrala u finalima turnira. I u tom registru je Rafa znatno uspešniji, sa bilansom od 14 pobeda i upola manje poraza.
Na tvrdoj podlozi, Nadal vodi sa 9 pobeda naspram 7 poraza, ali je u Australiji bio dominantan odnevši prevagu u sva tri meča koji su ovde igrali. Po navedenoj statistici, Rafa je jedan od tek tri aktivna igrača koji imaju bolji odnos pobeda i poraza u međusobnim mečevima, uz Đokovića (23-22) i Tima (2-1). U slučaju da ostvari pobedu, Federer će nadmašiti svoj rekord po broju osvojenih Gren Slem titula (18), dok bi sa 15 osvojenih titula Nadal “zaseo” na drugo mesto svih vremena – prestignuvši Pita Samprasa.
Od aktivnih igrača, jedino je još Đoković blizu sa 12 Gren Slem titula u svojoj vitrini. Ulaskom i u ovo finale, Federer je nadmašio još jedan sopstveni rekord ostvarivši ovaj impozantan rezultat 28. put. Nadal se nalazi na podeli drugog mesta sa Novakom pri broju od 21 finala.
Tek peti put u teniskoj istoriji se dešava da su učesnici muškog finala ušli u četvrtu deceniju života – a po prvi put da su i finalistkinje ženskog takmičenja, sestre Vilijams, u tom životnom dobu. Zanimljivo je i to da će pobednik ovogodišnjeg turnira biti igrač sa najnižom pozicijom na rang listi (Federer 17. a Nadal 9.) od 2002. godine, kada je turnir osvojio osamnaesti igrač sveta Tomas Johanson. Ako Rodžer Federer osvoji titulu po 18. put, time će se tek izjednačiti na petom mestu svih vremena sa Kris Evert i Martinom Navratilovom, a iza Helen Vilis Mudi (19), Štefi Graf (22), Serene Vilijams (23) i Margaret Kort (24 Gren Slem titule).
Rodžer je 17 puta pobeđivao u finalima Gren Slem turnira, a 10 puta gubio. Ovo će ujedno biti i njegov stoti meč na Australijen Openu čime se našao na drugom mestu posle neverovatnih 102 meča koje je Konors odigrao na Vimbldonu, i 115 na Ju-Es Openu. Ulaskom u finale, postao je drugi najstariji igrač u istoriji tenisa (35 godina I 174 dana) kome je to pošlo za rukom posle Kena Rouzvola (39 godina i 310 dana na Ju-Es Openu 1974).
>>> ANALIZA TELEGRAFA: Pet razloga zbog kojih je Federer ponovo tako moćan!
S obzirom na to da je Nadal ispao u prvom kolu Australijen Opena protiv Verdaska prošle godine, a Federer doživeo jedan od najtežih poraza u karijeri u polufinalu protiv Đokovića, ovogodišnji plasman u finale je pored ove impresivne statistike obojici igrača došao kao “melem na ranu” i pravi način da se prevaziđu sećanja na turobnu 2016. godinu. Da li će 2017. ostati upamćena kao godina velikog povratka ovih asova rezultat sutrašnjeg finala će u velikoj meri nagovestiti sadržaj odgovora na to pitanje…
Video: Trener Partizana poljubio ikonu posle teške pobede
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
e, stvarno...
Federer igra pametno, graciozno, ležerno, gospodski, promišljeno, kao da igra šah. Za šah je potrebna inteligencija da biste nadmudrili protivnika... On je mnogo puta dokazao na terenu da poseduje tu inteligenciju, da je dovoljno pronicljiv da "provali" sledeći potez rivala... Nadal se najviše oslanja na snagu i brzinu! Navijam za inteligenciju! Fedex
Podelite komentar
Delije Čikago
Rafa.
Podelite komentar
Iju
Nadal,bar ja za njega navijam,svajcarac me strasno nervira
Podelite komentar