Ekskluzivna priča o klađenju i malverzacijama u tenisu, samo nekoliko dana uoči prvog gren slema
Teniska godina 2016. počela je u Australiji sa “vatrometom” medijskih optužbi o korupciji u sportu na svim nivoima, koje nisu zaobišle ni neke od najpoznatijih asova današnjice. Koliko je ova “hajka” bila sveprisutna svedoči i činjenica da je domaća i svetska teniska legenda i bivši svetski broj jedan, Lejton Hjuit, bio primoran da odgovara na navode da je i on bio uključen u ovu “pošasnu praksu” – na svojoj oproštajnoj konferenciji za medije, u prisustvu svoje dece.
Specijalno za Telegraf iz Sidneja, Vuk Brajović
Ovako opsežna kritika procedura, efektivnosti i organizovanosti Odeljenja za integritet u tenisu (OIT) praćena je i izveštajima dobijenim od partnerskih organizacija iz industrije igara na sreću o primećenim sumnjivim trendovima plasiranja opklada na većem broju mečeva - prevashodno na nižem nivou takmičenja. Zvanični Program za borbu protiv korupcije u tenisu, predstavljen 2009. godine i odnosan na igrače, zvaničnike i treća lica angažovana u profesionalnom tenisu – sa veoma detaljnim i opsežnim ingerencijama u metodologiji istraživanja sumnjivih slučajeva (od uzimanja forenzičkih uzoraka do konfiskacije uređaja za komunikaciju) evidentno nije bio dovoljno efikasan, sam po sebi, u borbi protiv ove nepoželjne i razarajuće pojave za svetski tenis.
Kako se bura oko optužbi nije stišavala ni posle Australijan Opena, Glavni odbor za integritet u tenisu – koga čine Filip Bruk (Predstavnik Glavnog odbora Grend slem turnira i Direktor Engleske teniske asocijacije), Kris Kermod (Predsednik Muške profesionalne teniske asocijacije ATP), Dejvid Hagerti (Predsednik Međunarodne teniske asocijacije ITF i Predsednik odbora za 2017. godinu) i Stiv Sajmon (Predsednik Ženske profesionalne teniske asocijacije WTA) odlučio je da preduzme niz konkretnih mera – među kojima je prva bila opsežna i javna studija o stanju rada tela za održavanje integriteta u tenisu – čiji prvi rezultati su najavljeni za proleće tekuće godine.
Izvršni tim Odbora, baziranog u Londonu, uvećan na 10 punomoćnih članova, značajno je proširio aktivnosti provere i ispitivanja – ali i kažnjavanja do sada najvećeg broja individua iz profesionalnog tenisa od njegovog osnivanja 2008. godine, uglavnom na nivou Fjučers i Čelendžer turnira.
Korektna sistemska saradnja sa kompanijama iz industrije igara na sreću proširena je po navodima novog Memoranduma o saradnji – što je intenziviralo proces pravovremenog prijavljvanja i izveštavanja sumnjivih pojava na teniskim kladionicama. Poduzete su i opsežne mere da se preventivna edukacija igrača i turnirskih zvaničnika digne na najviši nivo, u svrhu čega je početkom 2017. imenovan i poseban Rukovodilac za obuku i edukaciju profesionalnog teniskog kadra.
Aktivnosti i mere odbrane integriteta u tenisu predstavljene su i u formi onlajn aplikacije i programa obuke – dostupne svim teniskim profesionalcima, ali i drugim zainteresovanim licima – pre svega iz sveta medija. Odbor za integritet u tenisu je, radi efikasnijeg i neprikosnovenog funkcionisanja novih mehanizama odbrane iskonskih vrednosti u sportu, za iste obezbedio i povećanje budžeta – sa 2.4 miliona na 3.23 miliona američkih dolara. Finansiranje za rad ovog tela obezbeđeno je sa 25 odsto priloga od strane ATP i WTA organizacije, a sa 10% od strane Međunarodne teniske asocijacije ITF i svakog od četiri Grend Slem turnira.
Tokom svoje četiri godišnje plenarne skupštine – na Australijan Openu, Rolan Garosu, Ju Es Openu i Završnom ATP Masters turniru u Londonu – Odbor je imenovao i četvoročlani Operativni tim za sprovođenje mera odbrane integriteta u tenisu, koji sačinjavaju Bil Bebkok (Predsednik Odbora Grend Slem turnira), Gejl Bredšo (Izvršni podpredsednik odbora za međunarodna teniska pravila pri ATP), Stjuart Miler (Izvršni direktor odeljenja za razvoj i integritet tenisa pri ITF) i Kortni Mekbrajd (viša savetnica pri WTA). Ovaj Operativni tim je takođe preuzeo obavezu da, u procesu sprovođenja istražnih radnji, sve slučajeve uputi na razmatranje i posebnoj Nezavisnoj kancelariji za razmatranje predmeta u vezu sa anti-korupcijskim aktivnostima – radi obezbeđivanja transparentnosti i nepristrasnosti u toku rada.
Kao rezultat tih aktivnosti, OIT je objavio da je procesirao i penalizovao jedanaest teniskih profesionalaca – i to sedam igrača (grka Jakupoviča, južnoafrikanca Četija, bugarina Tarpova, tajlanđanina Nalamfuna, Francuza Lestijena, Meksikanca Garzu i Poljaka Gadomskog) i četiri zvaničnika (Uzbekistance Molotjagina i Hasanova, te Turke Aslana i Ulkera) – od 3 meseca do doživotnih zabrana bavljenja sportom, uz odgovarajuće finansijske kazne.
Po prvim informacijama koje je OIT objavio za 2017. godinu, mere privremene i momentalne suspenzije osumnjičenih za nelegalne i korupcijske radnje u tenisu biće značajno proširene i pojačane – što bi trebalo da prestavlja i efikasan metod odvraćanja od upuštanja u ove aktivnosti. Ostale mere i mehanizmi, pored transparentnog finansijskog izveštaja rada OIT i pratećih tela, predstavljeni su na vebsajtu tennisintegrityunit.com .
U svakom slučaju, vodeća svetska teniska tela su učinila puno toga da se njima, njihovim profesionalcim i obožavaocima belog sporta ne ponovi “mračno australijsko leto” 2016. – kada su široke medijske optužbe dominirale u javnom diskursu o profesionalnom tenisu, a igrači i treneri ozbiljno razmatrali čak i povlačenje sa Grend Slema u znak protesta na takvu pojavu.
Videćemo da li su u tome i uspeli, da li će prvi izveštaji iz Melburna sadržati i neku reč pohvale za navedene aktivnosti i rezultate – ili da li će neki drugi skandal (uglavnom lansiran iz “pera” angloameričkih medija i vebsajtova – kao sto je Bazfid, omražen i od Donalda Trampa) imati neku novu “pikanteriju” na meniju za premijernu nedelju prvog Grend Slema u Melburnu.
(Telegraf.rs)
Video: Pitali smo Petruševa Fajnal for Evrolige ili titula ABA lige: Evo šta je izabrao
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
momazver
BOLI MENE....Neko je 1.1.2017 rešio da prestane da puši,pije,vara ženu...Ja sam prestao da *plaćam porez na budale*, što će reći da se kladim.Do danas sam 14 dana prolazeći pored *moje* kladionice svaki put u džep VRATIO pon200 inara. Znači 2.800. do kraja meseca 6.200...puta 12 meseci...otprilike 75.000....MALO LI JE??!!
Podelite komentar
.
Najsumnjiviji je onaj koji je osvojio najvise titula u Australiji
Podelite komentar