KOLUMNA, MILOJKO PANTIĆ: Zvezda i Partizan su kao Srbija - na slepom koloseku
Eto na šta je spala nekadašnja srpska fudbalska institucija zvana Crvena zvezda. Osvajanje "kante" od trofeja, zvane Fudbalski kup Srbije, proslavlja se maltene kao titula prvaka Evrope u Bariju. A da je prošao samo jedan od "zicera" na utakmici sa Borcem, a da ne pominjemo polufinale sa Partizanom, kada je odnos u šansama bio 1:10, svi bi danas govorili: "Ne može trenerski početnik Robert Prosinečki da vodi Zvezdu, prvaka Evrope i sveta."
Taj isti pehar Zvezda je osvojila i 2010. godine, tačno godinu dana posle "stupanja na presto" aktuelnog predsednika kluba. Zvezda, međutim, pet godina nema titulu, nije prvak države, a predsednik je u svom "programskom" govoru obećao da će u trećoj godini njegove vladavine Zvezda biti najbolja u Srbiji i plasirati se u Ligu šampiona. I ne samo to.
Obećao je da će klupska dugovanja koja su tada iznosila oko 19 miliona evra postepeno smanjivati. Danas klub, po njegovom priznanju, duguje više od 30 miliona evra, iako dobro obavešteni izvori kažu da je reč o sumi od najmanje 40. UEFA je pre dve nedelje kaznila FSS zato što je prošle godine izdao licence bez pokrića za takmičenje u Evropi našim klupskim "velikanima". Naime, da bi stekli to pravo svi evropski klubovi moraju imati uredno finansijsko poslovanje, tj. ne smeju dugovati nikome. Kažnjeni su naravno i Zvezda i Partizan, s tim što se Zvezdi progledalo kroz prste tako što joj je odobreno da mnogo veći dug (od 800.000 EU) izmiri do 25. maja - inače "leti" iz Evrope.
Dan posle "trijumfa" u Kruševcu jedan Zvezdin zvaničnik, na pitanje novinara da li su obezbedili novac za dobijanje evropske licence, izjavljuje: "Na putu smo da obezbedimo milion evra, da podmirimo dugovanja i dobijemo evropsku licencu." Nije rekao na kom se to putu (autoputu ili koridoru) nalazi taj novac? Ili pored kog to puta se mogu naći toliki evri? Samo dva dana kasnije stvar je postala jasna, kada je Zvezdin zvaničnik još višeg ranga izjavio (obratite pažnju na taj rečnik): "Rešenje finansijske konstrukcije je vrlo blizu. Dobijamo kredit od jedne evropske banke od 15 miliona evra. Nije u pitanju klasični kredit, već refinansirajući, kojim ćemo prebrinuti mnoge brige."
I učenici srednje ekonomske škole znaju za zakon: Da bi ti neko dao kredit (pazite 15 miliona evra, ne dinara), moraš imati garanciju kreditne sposobnosti u najmanje dvostrukom iznosu. Zvezda je ušla u "dužničko ropstvo" upravo zahvaljujući kreditima za čije je dobijanje, kao garanciju pod hipoteku, dala čitavu Marakanu. Teško je poverovati da će sada bilo koja srpska banka (a pogotovu ne evropska) dati kredit od 15 miliona evra, a da (kako se priča) garancije budu ugovori mladih igrača, čijom se prodajom očekuje jedini prihod kluba. Jer šta ako se neko od tih perspektivnih igrača povredi? (Uzgred, te mladiće bez ikakavog osnova zovu "Robijevim bebama", iako se zna da su to sve mladi reprezentativci Srbije koje je selektor Aleksandar Janković savetovao da umesto inostranstva u zimskom prelaznom roku, potpišu za Zvezdu. Robi nije ni znao da oni postoje.)
Čak i da se tako nešto dogodi, postavlja se pitanje od čega će klub živeti ako sav novac od prodaje igrača ode na otplatu kredita? Jasno je dakle da će, ako se taj kredit dobije, garancije dati neka državna (javno preduzeće) ili poludržavna firma i da ćemo sav taj novac koji Zvezda ne može vratiti, vratiti mi, građani, i poreski obveznici.
Da nije tako ne bi se krilo od javnosti i koliki je tačno Zvezdin dug i kome se koliko duguje i ko daje i kakve garancije za najavljeni kredit. Zašto je to tajna? Da li je Zvezda privatno vlasništvo predsednika i njegovih političkih mentora ili opšte narodno dobro? Budimo realni - Zvezda nema prihode kojima bi vratila kredit od 15 miliona evra, a taj novac ako ga bude, uz pomoć trange-frange transfera, završiće u privatnim džepovima.
Samo je malo blaži slučaj finansijskog poslovanja u Partizanu. Iako je kasa prazna, računi blokirani, Partizan je igračima obećao premije za osvojeno Prvenstvo u iznosu od po 20.000 evra. Premije naravno nisu velike za evropske prilike ali su ogromne za naše fudbalsko i opšte siromaštvo. Velike su to pare, još veće kad se zna da će Partizan ako ih ne isplati (a računi su blokirani i zato što još nisu isplaćene nagrade za duplu krunu u sezoni 2010/2011.), ponovo morati da plati kaznu UEFI.
Sve je ovo moguće u državi u kojoj vlada bezakonje. A bezakonje nastaje kada se najviši pravni akt, a to je Ustav, izopšti iz pravnog sistema zemlje kao što je to slučaj u Srbiji. Da li ste u poslednjoj deceniji ikada čuli da je Ustavni sud raspravljao o kršenju ustava? Čak je i u Miloševićevo vreme, tadašnja opozicija (današnja vlast) tražila sudsko tumačenje Ustava. I sud je to radio, raspravljao i donosio odluke ovakve ili onakve, ali je postojao kao najviša pravna institucija. Danas je i vlasti i opoziciji Ustav deveta rupa na svirali. Bez Ustavnog suda koji će brinuti o ustavnosti pravnog i političkog poretka u zemlji mi smo predpolitičko društvo, prava plemenska zajednica ili država na slepom koloseku.
Video: Srđan Blagojević posle remija sa Jagelonijom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.