Sve o sukobu FIBA i Evrolige! Ko s kim ratuje i gde smo mi u toj priči!
Zaoštravanje sukoba između Svetske košarkaške federacije i Evrolige, pretnje Srbiji i još 14 zemalja da će biti izbačene sa Eurobasketa, i sa druge strane ultimatum da se klubovi opredele za FIBA takmičenje, donelo je mnogo nervoze i nedoumica u evropskoj košarci poslednjih dana.
>>> OZBILJAN PROBLEM ZA PARTIZAN: Savez zabranio nastup u Evrokupu!
Retko koji ljubitelj košarke, koji redovno prati ovaj sport, može da shvati u čemu je problem i šta je zapravo sukob između dve organizacije.
>>> EVROLIGA: Radonjić postaje kao Vujošević, Obradović, Ivković?
Pokušaćemo ovim tekstom da vam bar malo približimo čitavu situaciju.
RASKOL NASTAO 2000. GODINE
Problem u evropskoj košarci nastao je 2000. godine, kada je nekoliko ljudi iz Barselone odlučilo da formira Udruženje klubova Evrope (ULEB). Nezadovoljni odnosom FIBA prema klubovima, malim zaradama od TV prava i sponzora, rešili su da organizuju sopstvenu Evroligu. Na čelu je bio Đordi Bertomeu.
>>> FIBA ne priznaje ugovore klubova sa Evroligom
Organizacija je ubrzo formirana i pristupilo joj je veliki broj klubova, a zatim je u sezoni 2000/2001 organizovala prvu ULEB Evroligu.
SADA JE I ZVANIČNO: Beograd želi Fajnal-for Evrolige!
Nastupilo je 24 kluba, potpisan je ugovor sa Telefonikom i čak 15 TV stanica je otkupilo prava. Prva utakmica odigrana je između Olimpijakosa i Real Madrida. Kuriozitet je da su ta dva tima odigrala poslednje finale fajnal fora 2015. godine.
Za to vreme FIBA je ostala zatečena iznenadom "izdajom" klubova i formirala je na brzaka svoju Suproligu kao pokušaj da ostane u igri. Zanimljivo je da je nekoliko najjačih evropskih klubova ostalo u FIBA Suproligi koja je imala 20 timova u dve grupe.
Pre svih tu su bili Makabi i Panatinaikos koji su igrali finale te sezone, kao i CSKA.
>>> Todorić o problemu s FIBA: Partizan gleda samo svoj interes jer je ranije svaki put nadrljao
FIBA IZGUBILA BITKU SA KAPITALOM
Tu su bili još i Partizan, koji je tada na nagovor KSS prihvatio Suproligu umesto Evroligu i napravio veliku grešku koju plaća i danas, zatim Asvel, Montepaski, Alba, Slask, Lijetuvos Ritas, Split, Skavolini, Efes Pilsen, Bajer Leverkuzen, Iraklis, Planja. Dakle, mnogo klubova kojih više nema na evropskoj košarkaškoj mapi.
Bilo je jasno da se evropska košarka podelila na dva dela i da je onaj jači deo na strani ULEB-a koji je okupio: Real Madrid, Barselonu, Kinder, Olimpijakos, Taukeramiku, Cibonu, PAOK, ali imali su i debitanata u vidu Opel Skajlajners, Lugana, Ovarense iz Portugala, London Tauers itd.
Te sezone Evropa je imala dva šampiona Makabija kao pobednika Suprolige i Kinder kao pobednika Evrolige.
Već sledeće sezone 2001/02 FIBA je izgubila bitku i ULEB Evroliga je preuzela sve najjače klubove i formirala je jedinstveno takmičenje. Osim toga, ULEB je uzeo i drugi nivo takmičenja, pa je organizovao u ULEB Kup..(današnji Evrokup)
FIBA je ostala na trećerazrednom takmičenju nazvanom Fiba Evročelendž gde su nastupali timovi najslabijeg kvaliteta.
Već 2004. godine FIBA i ULEB su potpisali 10 godišnji ugovor po kojem će udruženje klubova nositi ime Evroliga i organizovati takmičenje, a za uzvrat će plaćati FIBA 450.000 evra godišnje.
Taj ugovor je trajao do 2014 godine kada je FIBA odlučila da ne želi više da radi pod tim uslovima i rešila da formira svoju Evroligu. Usledile su poruke nacionalnim savezima, klubovima da se priključe, ali je i Evroliga uzvratila udarac.
Osnovala je preduzeće EKA koja je postalo zvanični organizator takmičenja i koje je dalo bolju ponudu sa više novca za klubove od TV prava i sa skraćenom ligom od 16 klubova.
Naravno, 11 najjačih klubova Evrope opredelilo se za firmu EKA i njihovu Evroligu, i dobili su licence na 10 godina, još tri kluba biće šampioni svojih zemalja (trebalo bi ABA, VTB i nemačka Bundesliga), a preostala dva učesnika bi bili šampion Evrokupa i pobednik kvalifikacionog turnira.
FIBA je shvatila da je izgubila bitku za najjače ekipe i morala je da popusti, ali je pokušala da u svoju Ligu Šampiona, koja kreće na jesen, uvuče drugu garnituru klubova koji ne uspeju da uđu u 16 Evrolige.
Ali, i tu nije uspela jer su ti klubovi nekadašnji Evroligaši izabrali Evrokup, koji takođe organizuje udruženje EKA osnivač i ove Evrolige.
To je bila kap koja je prelila čašu u FIBA. Shvatili su da će njihova Liga šampiona okupiti opet trećerazrende klubove iz Rumunije, Mađarske, Finske, Bugarske, Austrije..i krenuli su u kontraudar.
Odlučili su da suspenduju zemlje sa Eurobasketa 2017 i Olimpijskih igara 2016, sve zemlje čiji klubovi prihvate da igraju Evrokup.
Tada je počela drama koja još uvek traje i pitajnje je ko zna kako će se završiti. Srpski klub Partizan je izabrao Evrokup, jer je procenio da će se samo tako vratiti jednog dana u Evroligu i nije ponovio grešku iz 2000. godine.
Ujedno Partizan ovime pomaže i Zvezdi koja se takođe opredelila za Evroligu, jer je sankcije FIBA ne ugrožavaju, ali treba misliti i na sledeće godine.
(Telegraf.rs)
Video: Kako je izgledao teren u Ubu kad je doneta odluka da se odloži meč Jedinstvo - Zvezda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Beli
Dobar tekst realan i neostrascen.
Podelite komentar
Xepoec
Super tekst, objasnio par stvari.
Podelite komentar