EP u vaterpolu: Srbija napada medalju
Evropsko prvenstvo koje je danas počelo u Ajndhovenu poslednje je veliko vaterpolo takmičenje pred Olimpijske igre. Iako je olimpijsko zlato primarni cilj ove godine, naši vaterpolisti nikako ne smatraju kontinentalno prvenstvo pukom proverom.
Protivnici Srbije u A grupi, u prvoj fazi predstojećeg Evropskog prvenstva, su: Hrvatska, Nemačka, Rumunija, Crna Gora i Španija.
U B grupi igraju Mađarska, Makedonija, Turska, Grčka, Holandija i najveći favorit Italija.
Grupa A: Rat „delfina“, „ajkula“, „barakuda“, „pancera“...
S obzirom da "delfini" brane srebro sa prošlog EP u Zagrebu, ni sada ambicije ne mogu biti ništa manje. Iako su rezervisali kartu za London, vaterpolo reprezentacija Srbije ide po sedmu evropsku medalju. U pripremnom periodu i na turniru u Grčkoj povredili su se Vanja Udovičić, Nikola Rađen i Duško Pijetlović, a manje probleme imaju i Živko Gocić i Slobodan Soro. Selektor Dejan Udovičić naglasio je, međutim, da povrede neće uticati na maksimalne ambicije na šampionatu Evrope.
Posle osvojenog „Samaridis kupa“ u Grčkoj, Crnogorci imaju neophodno samopouzdanje pred evropsku smotru. Postavili su i cilj pred put u Ajndhoven - plasman u polufinale. Kapiten Nikola Janović rekao je da je dobro što igraju prvu utakmicu protiv Nemačke, a ne neke jače ekipe. Novi selektor Ranko Perović nametnuo je i novi režim rada „ajkulama“, a od tri golmana Perović se odlučio za Miloša Šćepanovića i Zdravka Radića, otpisavši tako Denisa Šefika. Došlo je i do promene na poziciji centra, te će nastupati Filip Klikovac umesto Nikole Vukčevića u pohodu na medalju, posle 5.mesta na prošlom EP.
Komšijskim „barakudama“ predstoji odbrana zlata osvojenog u njihovom glavnom gradu. Na poslednjoj proveri protiv Mađarske, Hrvati su pobedili sa 12:10, a najefikasniji su bili Frano Karač sa 4 i Sandro Sukno sa 3 gola. Tako i oni prilično zadovoljno putuju u Holandiju, a prvi meč izabranici Ratka Rudića igraju sa Rumunijom.
U Zagrebu su ih Crnogorci u meču za 5. mesto razbili sa 14:6. Međutim, da Nemce ne treba nikad potcenjivati pokazala je prošlogodišnja utakmica Svetske lige, kada su u Kruševcu pobedili naše vaterpoliste sa 10:9, prvi put od 1999. godine. Tada je selektor Nemaca Hagen Štam rekao da je njegov tim nadmašio sam sebe, što nije isključeno da se ponovi u Ajndhovenu. Po protivničke golove najopasniji su Julijan Real, Mark Police, Erik Bukovski i Paul Šuler.
Španci su nam na nedavnom „Samaridis kupu“ naneli poraz od 11:10, i time nagovestili da im je na prošlom EP 8. mesto bilo kiks. Molina se sa tri gola potrudio da ga posebno zapamte kao nezgodnog, a tu su još Galjego, Malarah, Perez i Garsija.
Za mnoge su daleko od kvaliteta koji bi zapretio Srbima, Hrvatima, ili Crnogorcima, ali su vaterpolisti Rumunije napravili veliki uspeh u Zagrebu kada su Špance pobedili u razigravanju za sedmo mesto. Najbolji plasman na evropskim prvenstvima je 4. mesto ne tako daleke 2006. godine.
Grupa B: Okršaj svetskih i olimpijskih šampiona
Najveći favorit u ovoj grupi za visok plasman je svakako selekcija Italije, vicešampion Evrope i aktuelni svetski prvak. U Ajndhoven dolaze oslabljeni, jer jedan od najboljih golmana sveta Stefano Tempesti zbog povrede neće igrati. Njegova zamena je nekadašnji golman hrvatske reprezentacije Goran Volarević. Tu je i nezgodni Valentino Galo, a čak sedmorica reprezentativaca dolazi iz redova „Pro Reka“.
Prethodnih godina, za finale nekog turnira se govorilo da je najbolje ako igraju Srbija i Mađarska. Umalo da su Danijel Varga i Peter Biros osvojili bronzu protiv Srba u Zagrebu. Ne zaboravimo da su Mađari odbranili titulu olimpijskog šampiona u Pekingu, a sigurno da im je cilj da obore rekord od tri uzastopna zlata, rekord koji dele sa Velikom Britanijom. Pre toga je neophodan i dobar plasman na EP, mada će im trebati podizanje forme posle poraza u pripremnoj utakmici sa Hrvatima.
Samo jedna pobeda protiv Rusije na prošlom EP i poslednje mesto na turniru postavljaju Makedonce kao apsolutne autsajdere. Koliko se situacija u taboru komšija promenila, pokazaće igrači poput Vuksanovića , Ivovića, Brkića i Petrovića.
Turska je priredila iznenađenje kad je Makedonce pobedila u razigravanju, a potom i pobedom protiv Rusije obezbedila sebi 10. mesto. Gunktu i Guven su tada postizali najviše golova, ali ne bi trebalo da budu problem za favorite u ovoj grupi.
Grčka je kao domaćin „Samaridis Kupa“ na tom turniru osvojila poslednje četvrto mesto. Igrali su u najjačem sastavu, sa povratnicima Doskasom i J. Afrudakisom. Najbolji plasman Grčke je srebrna medalja 1997, a prošle godine daleko lošije deveto mesto.
Kao domaćin, ali ne i kao prošlogodišnji učesnik, moguće da je da će reprezentacija Holandije imati tek proceduralnu ulogu na ovom EP. To je pokazao i skorašnji poraz od „delfina“ u prijateljskom meču - 15:6.
Utakmice će se igrati na plivalištu „Piter van den Hugenband“.
Navedenih 12 reprezentacija će igrati po jednostrukom liga sistemu (svako sa svakim jednu utakmicu). Pobednici grupa direktno idu u polufinale, a drugolasirane i trećeplasirane ekipe će igrati četvrtfinale.
Parovi 1. kola - ponedeljak
GRUPA A
Makedonija - Turska (13:00)
Grčka - Holandija (19:45)
Mađarska - Italija (21:15)
GRUPA B
Hrvatska - Rumunija (14:30)
Nemačka - Crna Gora (16:00)
Srbija - Španija (17:30)
Video: Milojević: Miloš Degenek ima dozvolu da napusti klub, ukoliko dobije odgovarajuću ponudu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.