Zvezda nosi velikih 2:0 na revanš u Humsku (VIDEO)

• 1

Golovima Milunovića i Kasalice "crveno-beli" obezbedili veliku prednost. Partizan bio bolji i imao bar četiri sjajne šanse za gol

Prvu bitku je dobila Zvezda, a rat se nastavlja 11. aprila na Partizanovom stadionu. Tada pada odluka ko ide u finale nacionalnog kupa.

Crveno-beli ponovo slave dvojicu novih junaka, Luku Milunovića i Filipa Kasalicu, koji su još jednom pokazali da su istinska pojačanja u  zimskom prelaznom roku. Odlučila je Milunovićeva hladnokrvnost i upornost Kasalice. Kad Zvezda u prvom poluvremenu nije mogla da poveže konce igre, kad nije imala ideju kud će i šta će u napadu, Milunović je iznenada ukazanu šansu posle pometnje u Partizanovoj odbrani pretočio u gol u stilu najprekaljenijih golgetera. Poslao je loptu pored nemoćnog golmana Stojkovića. To je bio njegov treći pogodak u isto toliko utakmica.

U Zvezdinom sastavu nije bilo iznenađenja, ali u Partizanovom jeste. Očiglednom opredeljenju trenera crno-belih Avrama Granta da se na sredini terena osloni na iskustvo Ilića, Vukića i Babovića žrtvovan je Partizanov biser Lazar Marković. Izraelski stručnjak ga je bacio u vatru posle bezmalo sat vremena igre umesto Ilića. Kapitena gostiju počela je da izdaje snaga, a Grant kao da je predosetio da je najbolji trenutak da se zaigra na kartu Markecove lucidnosti s loptom i njegove mladalačke neustrašivosti. Neposredno pre njegovog ulaska Zvezdin gol je dva puta visio u vazduhu (Dijara pogodio stativu u 50. minutu, a Ilić traljavo prokockao stoodstotnu priliku u 54).

Dijara svašta promašio

I to je cena koju je večiti derbi morao da plati. Možda se neki naš trener ne bi odrekao Markovića u najznačajnijoj utakmici srpskog fudbala, ali Grant zbog svog opreza jeste. Revanš je ipak na Partizanovom stadionu. Što manje rizika zbog što povoljnijeg rezultata bila je Grantova logika.

Borba se vodila između dva šesnaesterca, po sredini. I Zvezda i Partizan su retko koristili napadačke sposobnosti svojih bekova, koji mogu sjajno da deluju kao krila. Da je njihovih prodora sa strane bilo češće, i publika bi češće ustajala sa sedišta od uzbuđenja.

Zvezdin desni bek Mikić, recimo, samo se jednom stuštio u protivnički kazneni prostor, a Partizanov levi bek Lazevski tek je jednom-dvaput stavio odbranu crveno-belih na iskušenja. A Miljkovićev prodor po desnoj strani i idealan centaršut u srce Zvezdinog šesnaesterca doveo je do najbolje prilike crno-belih u prvom poluvremenu.

Možda Dijara više nije onaj Dijara koga su grobari opevali u pesmi zbog njegove nemilosrdnosti u ranijim duelima sa Zvezdom, ali je crna mamba i dalje najveća opasnost po mrežu crveno-belih, što je i pokazao posle tog Miljkovićevog centaršuta. I vešto je primio loptu pored čuvara i snašao se da šutira iz okreta. Na Partizanovu žalost, lopta je preletela prečku.

Partizan je u prvom delu imao više od igre. Imao je i nekoliko poluprilika šutevima sa distance pošto mu je lopta dolazila u noge zbog smušenih intervencija Zvezdine odbrane. Crveno-beli gotovo bezopasni u prvih 45 minuta. Od Lazovića se očekivalo mnogo više, ali se on teško sastavljao s loptom. Njegova forma nije u najboljem stanju, ali šta onda da se kaže za Borhu, koji sve više kida živce Zvezdinim navijačima. Em je neprimetan, em jalov, em po pravilu uspori igru kad mu lopta dođe u noge.

Kasalica šokirao "grobare"

Kao nekada, kad se pobeda Zvezde u večitom derbiju na Marakani gotovo i nije dovodila u pitanje, crveno-beli su zadali odlučujući udarac rivalu u jeku njegove opsade Zvezdinog gola. Domaćin se povukao da čuva stečeno i da vreba priliku iz protivnapada. To je rizik da se primi gol, ali se Zvezdi osmehnula i sreća. Partizan je nije imao, a da jeste, napustio bi Marakanu možda i uzdignuta čela.

Zamisao Prosinečkog da se deluje u prazan prostor kad se otkloni opasnost pred svojim golom dala je plodove u 75. minutu. Još jedan novi ljubimac Zvezdinih navijača Kasalica iskoristio je zabunu na relaciji Rnić (poslednji igrač Partizanove odbrane) – Stojković (golman). Isplatila se njegova upornost, pošto je Rniću disao za vratom, a onda je pored sapetog štopera crno-belih vrhom kopačke ćušnuo loptu pored zatečenog Stojkovića. Gotovo na isti način Zvezdinu sudbinu je zapečatio Marko Šćepović u poslednjem večitom derbiju na Marakani (2:0), kada se nisu razumeli golman Bajković i odbrambeni igrač crveno-belih.

Zvezda ide na revanš sa kapitalnom prednošću, ali još ništa nije rešeno. Ipak, njeni navijači, kojih je bilo upadljivo više među skoro 50.000 duša, najzad imaju opravdani razlog što su na kraju meča zapevali: Ovo je Zvezda.