Čelsiju se ne isplati ni da širi stadion
Čelsi je definitivno odustao od gradnje stadiona za 60.000 ljudi, a sva je prilika da neće biti ni uvećanja kapaciteta "Stamford bridža" sa 41.837 mesta na 55.000, jer bi dara bila skuplja nego mera. Podrobno istraživanje engleskog fudbalskog prvoligaša o finansijskim rizicima projekta pokazalo je da je i jedna stolica više preskupo ulaganje i da dobit od širenja stadiona u južnom delu Londona jedva da može da pokrije rashode na kraći rok.
Novi stadion koštao bi 600 miliona funti (oko 720 miliona evra). Čelsi bi tri godine morao da igra kao podstanar, jer je izgradnja njegovog novog doma bila planirana na mestu na kojem je "Stamford bridž", koji je prvu publiku primio pre 135 godina.
Stadion sada zauzima 11,9 akera (1 aker = 0,4 hektara). Prostranstvo novog zdanja bilo bi površine 18-20 akera (7,2-8 ha).
Malo i tri miliona evra od utakmice na "Stamford bridžu"
Jedan od glavnih razloga zašto je rukovodstvo londonskog tima razmišljalo o pravljenju nove arene ili obnovi stare jeste nezadovoljstvo prihodima od ulaznica. Prema podacima revizorske kompanije "Dilojt", prosečna posećenost Čelsijevih mečeva kod kuće u prošloj sezoni bila je 41.435 ljudi, što je klupskoj kasi donosilo oko 2,5 miliona funti (skoro tri miliona evra) po utakmici. Arsenal je u isto vreme zarađivao 4,1 miliona funti (60.025 gledalaca u proseku), a Mančester junajted 3,7 (75.109).
Građevinski stručnjaci obrazložili su da je od četiri tribine "Stamford bridža" kapacitet moguće povećati samo na dve iza golova. Tribina "Metju Harding" (sever), koja je tako nazvana 1997. u čast britanskog poslovnog čoveka, nekadašnjeg Čelsijevog direktora, koji je poginuo 1996. godine u helikopterskoj nesreći u povratku sa meča protiv Boltona, mogla bi da se proširi sa 10.884 mesta za 8000.
Tribina "Šed End" (jug), koja ima 6831 stolicu, mogla bi da dobije još 5000. "Zapad" (13.500) ide dovoljno uvis, a "Istok" (10.925) nema gde.
Inače, najskuplja karta za Čelsijevu utakmicu u prvenstvu košta 87 funti (zapad), dok je za mečeve u grupi Lige šampiona cena bila 40.
Teret uvećanja kapaciteta ne bi bio mali. Kad se uračunaju i gubici zbog zatvaranja severne i južne tribine na dve godine, onda bi obnova „Metjua Hardinga” koštala 117 miliona funti, a „Šed Enda” 98. U Čelsiju su izračunali da bi se povećanje broja mesta za 13.000 isplatilo tek kroz četvrt veka.
Prošle jeseni javnost je obaveštena da bi novi stadion mogao da bude sagrađen na mestu elektrane u južnom Londonu, koja je napuštena već 20 godina. O tome u prezentaciji finansijskih rizika nije bilo ni slova.
Video: Taksista udario pešaka na protestu na Slaviji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.